• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

02 Jul 2013

DAGENS PARTI: Regeringskänslan punkterades av Gotlands förbundsordförande

På kristdemokraternas dag fick miljöpartiet uppmärksamhet för icke-nyheten att Peter Eriksson vill till EU-parlamentet.

På kristdemokraternas dag fick miljöpartiet uppmärksamhet för icke-nyheten att Peter Eriksson vill till EU-parlamentet. Igår utmanade Sverigedemokraterna Miljöpartiet till sina huvudmotståndare, och idag fick Miljöpartiet Aftonbladets löpsedel och med ”avslöjandet” om miljardsatsning på skolan.
 
I själva Almedalen har miljöpartiet snart gjort det till en tradition att dra folk och skapa stämning och ha band som spelar.
Partiet inledde dock dagen i Säveskolan till en presskonferens med de två lärarförbundens chefer Eva-Lis Sirén och Bo Jansson på plats. Temat var dålig arbetsmiljö i skolan och Gustav Fridolin lovade statlig finansiering på 1,5 miljarder kronor om kommunerna går in med 4,5 miljarder till upprustning av skolorna Klassrumslyftet.
 
Gustav Fridolin fick beröm av Majblommans barnreporter som inte behövde ställa följdfrågor för att räta ut krokiga svar. Gustav Fridolin tycktes vara överallt, men alla undrade var språkrörskollegan Åsa Romson var.

 

Talet drog en rekordartad publik. Snart vajade himlen full av gult Atomkraft ‑ Nej tack. Men något band fick de inte. Miljöpartiets egentliga förband blev en paneldebatt, något som kanske aldrig hänt tidigare. Partiet hade sedan en tid planerat debatten och fått upp de tunga parterna på scenen, Urban Bäckström, vd för Svenskt Näringsliv, Eva Nordmark, ordförande för TCO, Göran Arrius, ordförande för Saco, Tomas Baudin, förste vice ordförande för LO och utöver det Elisabeth Thand Ringqvist tillsammans med Miljöpartiets ekonomiska talesperson Per Bolund. De fick alla ge ett scenario över vilken poltik Miljöpartiet skulle föra för att göra dem nöjda. Per Bolund sken i solen och partiet kunde visa upp resultat av tålmodigt lobbyarbete och ge en bild av Miljöpartiet kan ta ansvar och har parternas och företagarnas öron.

 

Regeringskänslan punkterades av ett band som spelade förväntad musik och tal från ordförande för Gotlandsföreningen. Kanske för att Gustav Fridolin ska framstå desto bättre och inte tappa glans relativt den maffiga paneldebatten.
 
Miljöpartiet har under lång tid försökt uppfattas som mer än ett enfrågeparti, med tidvisa framgångar. Det behövs för att befästa ställningen som tredje största parti, som Gustav Fridolin sätter mycket stor vikt vid, ibland så att det i sig lika viktigt som frågan om öppenhet när miljöpartisterna tar strid mot Sverigedemokratena. Den stora vinnarfrågan nu tycks vara skolan. Men de gröna har ingen stark historik här, tvärtom är trovärdigheten mycket låg, kanske efter flipp-floppande om friskolor och vinster i skolan. Nu tar Miljöpartiet med sig presskåren till en möglig skolan i Visby för att visa att de som regering skulle se till att rusta upp klassrummen. Men är inte skolan strängt taget en kommunal angelägenhet?
 
Miljöfrågorna tonas ner av Gustav Fridolin, han har inte samma djup här som Åsa Romson eller Stefan Löfven, och miljöpartisterna får redan nästan alla röster från den grupp som ser miljöfrågorna som viktigast. Analysen tycks vara att den gruppen inte kan utökas särskilt mycket till valet – eller valen, för miljöpartiet är ganska ensamma om att lyfta fram att det också blir EU-val nästa år.
 
På Almedalen har miljöpartiet klarat sig förvånansvärt lindrigt undan kongressbeslutet att återställa arbetsgivaravgifterna till den högre nivån, annars ett trumfkort för alliansen som den gröna partiledningen är mycket besvärade av, och där de snabbt måste visa att de har effektivare sätt att använda pengarna. Alliansens allmänna kritik att partiet blivit vänstervridet biter sämre, särskilt som de flesta av miljöpartiets potentiella väljare avvisar blockpolitik som norm. Och att ett femte jobbskatteavdrag avvisas är inte särskilt vänster, särskilt som ju också moderaterna är osäkra om det är rätt prioritering. Miljöpartiet är säkert på att det inte är det, och kan nog vinna många mittenröster på den prioriteringen.

Hur de ska göra i regeringsfrågan är ännu oklart, men Gustav Fridolin drar ner applåder på kommentaren ”När Alliansen lämnar Rosenbad”. Resten av veckan lär ge mer besked i frågan.


 
Rolf van den Brink & Mattias Goldmann

 

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-04-17, 11:33

Här är KDs valslogan

Kristdemokraterna släpper den slogan partiet ska gå till val på.

politikval 2026
2026-04-16, 23:15

S människo-kampanjar i Stockholm

Socialdemokraterna i Stockholm vill i sin första kampanj i valrörelsen ”mänskliggöra valets välfärdskonflikt” och sätta begreppet ”tid” mot nedskärningar.

politikval 2026
2026-04-16, 10:33

Miljöpartiets ”vinnar”-reklam

UPPDATERAD. Ordet ”vinner” är centralt i valreklamen för Miljöpartiet.

politikval 2026
2026-04-15, 10:48

Här är Vänsterpartiets valreklam

Vänsterpartiet har med hjälp av sin byrå Valtech Radon tagit fram en kommunikationsplattform för valrörelsen 2026.

politikval 2026
2026-04-13, 07:05

OPINIONBILDARNA OM VÅRBUDGETEN: ”Kortsiktig”, ”Valtaktik” ”För lite”

UPPDATERAS. VÅRBUDGETEN 2026. Här presenterar Dagens Opinion i inkommande ordning kommentarer till vårbudgeten 2026 från landets tyngsta opinionsbildande organisationer. Först ut denna gång var Företagarna.

politik
2026-04-12, 09:28

VÅRBUDGETEN 2026: Miljarder till kärnkraft och miljardlån till bensin

Regeringen vill lägga miljardbelopp så att staten kan ta en mer aktiv roll i utbyggnaden av ny kärnkraft. Regeringen vill även låna miljardbelopp för att hålla drivmedelspriserna nere. Det är några av förslagen i regeringens vårbudget. Socialdemokraterna är kritiska till att budgeten är underfinansierad och bygger på att staten behöver låna.

politik
2026-04-09, 06:41

Tunga pressträffar seglar upp

Både regeringen och oppositionen håller på pappret tunga presskonferenser i dag.

medierpolitik
2026-04-07, 21:50

Vänsterpartiet sexkampanjar i Stockholm

Med intima kyssar mellan män och sexscener i en gammal Volvo vill Vänsterpartiet i Stockholm sätta sin ton i valrörelsen.

kampanjpolitikval 2026
2026-04-01, 09:39

M och SD eniga i statsminister-frågan

UPPDATERAD. SD och M siktar på att bilda regering efter valet 2026 med Ulf Kristersson som statsminister. Det berättar partiernas partiledare Ulf Kristersson och Jimmie Åkesson på en gemensam presskonferens.

politikval 2026
2026-03-31, 14:57

Så vill MP göra Sverige oberoende av fossil olja och gas

Miljöpartiet presenterar tre förslag som ska göra Sverige oberoende av fossil olja och gas.

klimatpolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Timbros vice-vd till Dagens industri
  • Här är Vänsterpartiets valreklam
  • Opinionsbildarman häktad – byråprofil utsläppt
  • Veckans Brief 12: Demoskop slår tillbaka mot Fredrik…
  • OPINIONBILDARNA OM VÅRBUDGETEN: ”Kortsiktig”,…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram