• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

27 Mar 2013

Catharina Elmsäter-Svärds (m) lunch med Karl Rove väcker reaktioner

Catharina Elmsäter-Svärd befinner sig just nu i USA som en del i ett partiarrangemang för Moderaterna i Stockholms län, där hon också är ordförande.   Igår twittrade statsrådet ut en bild från en lunch som hon och kollegan Maria Stockhaus haft med den legendariske rådgivaren Karl Rove.   – Lunchen var en del i det ganska späckade programmet för att dra lärdom av val och kampanjer, förklarar hennes politiske sakkunnige David Erixon.

Catharina Elmsäter-Svärd befinner sig just nu i USA som en del i ett partiarrangemang för Moderaterna i Stockholms län, där hon också är ordförande.
 
Igår twittrade statsrådet ut en bild från en lunch som hon och kollegan Maria Stockhaus haft med den legendariske rådgivaren Karl Rove.
 
– Lunchen var en del i det ganska späckade programmet för att dra lärdom av val och kampanjer, förklarar hennes politiske sakkunnige David Erixon.
 
Men Karl Rove är en inte helt okontroversiell person som gjort sig känd för att använda sig av negativa kampanjer, med bland annat anonyma flygblad som falskt anklagade motståndaren för en rad olika saker. Som rådgivare under förra presidenten George W Bush hamnade Karl Rove också i blåsväder ofta. Förutom sin inblandning i invasionen av Irak har han också kopplats till den så kallade ”Plamegate”-skandalen där en CIA-agents identitet röjdes av källor inom Vita Huset.
 
På 80-talet ska Karl Rove ha lärt Moderaterna samla in pengar och tidigare har det ryktats om att han hjälpt partiet inför valet 2010. På frågan om Moderaterna nu inleder ett samarbete med Karl Rove svarar David Erixon blankt nej.
 
– Hon har träffat en rad olika kampanjmedarbetare, kampanjstrateger, politiker, mediestrateger och olika typer av kunniga människor i USA. Catharina sover just nu, vill du ha mer information kan du få det senare i eftermiddag, säger han.
 
Deras lunch har dock fått en del socialdemokrater att reagera på Twitter. Bland annat skriver talskrivaren Anders Utbult (s): "Har du koll på vad Rove gjort under åren? Robotsamtalen? De falska flygbladen? De enorma smutskastningskampanjerma?" och hävdar att det är från honom som Moderaterna hämtar sina valtaktiker. Pezhman Fivrin, på partikansliet, frågar om hon inspirierats.
 
David Erixon har inte tagit del av diskussionerna men säger att det är ”viktigt” att träffa olika människor för att lära sig av dem.
 
Förutom Karl Rove ska statsrådet också ha träffat bland andra David Winston, chef för republikanska opinionsanalysföretaget The Winston Group och rådgivare åt republikanska talmannen John Boehner, digitala strategen och professorn Alan Rosenblatt samt Bill Clintons valstrateg Robert J Shapiro och andra, såväl Demokrater som Republikaner.

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-03-15, 20:42

Liberala kvinnor om SD-omsvängningen:  En kuppartad process

Liberala kvinnors ordförande Malin Sjöberg Högrell berättar i ett internt meddelande om hur förbundet fick information från Liberalernas toppstyre inför mötet där det bestämdes att SD ska släppa fram vid en eventuell valvinst för Tidöregeringen.  

politik
2026-03-13, 15:10

SD presenterar Tidöregeringens politik för nästa mandatperiod

Idag kom besked om att Liberalerna släpper fram Sverigedemokraterna, SD, i en eventuell regeringen efter höstens val. I samband med det släpper SD information om vad som är överenskommet politiskt för nästa Tidöregering. Här är de viktigaste förslagen.

politikval 2026
2026-03-13, 12:25

Simona Mohamsson och Jimmie Åkesson håller pressträff

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson och Sverigedemokraternas dito Jimmie Åkesson.

politik
2026-03-12, 13:49

Moderaternas ekonomisk-politiska valstrategi

Moderaterna kommer att skjuta in sig på Socialdemokraternas ekonomiska politik snarare än att de kommer med egna ekonomisk-politiska beslut. Det framgår av den powerpoint som partiledare Ulf Kristersson och vice ordförande Elisabeth Svanteson använde när de presenterade Moderaternas ekonomiska politik inför valet.

politikval 2026
2026-03-12, 09:39

Ulf Kristersson & Elisabeth Svantesson presenterar moderat valpolitik

Moderaternas två absoluta toppkrafter, statsminister och partiledare Ulf Kristersson och förste vice partiordförande och finansminister Elisabeth Svantesson håller pressträff.

politikval 2026
2026-03-10, 11:22

Möjligt med kärnkraft på Gotland och Öland

Får regeringen igenom sin proposition kan det bli möjligt att bygga kärnkraftverk på både Öland och Gotland.

energipolitik
2026-03-04, 15:57

Fackförbund, V och SKR rasar mot regeringens skattebroms

Idag har regeringen tagit emot utredningen som föreslår en skattebroms för kommuner och regioner. Sveriges kommuner och regioner (SKR), Facken i välfärden och Vänsterpartiet ryter ifrån.

opinionsbildningpolitik
2026-03-04, 15:06

Klart nu: Lobbyregistret införs under sommaren

Nu har regeringen lämnat över remiss som ska ligga till grund för ett riksdagsbeslut om ett lobbyregister till lagrådet.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-02-23, 11:00

Så säljer Ebba Busch (kd) in AI-Sverige till Indien

Den 19 februari höll näringsminister Ebba Busch (kd) ett anförande på India AI Impact Summit i New Delhi och passade på att sälja in Sverige.

artificiell intelligenspolitik
2026-02-20, 16:43

Här är regeringens ai-strategi

Idag släppte regeringen en 24 sidor omfattande ai-strategi. Här är de viktigaste delarna.

artificiell intelligenspolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Kreab värvar grävredaktör
  • Narva-tungviktare byter bo till Bellbird
  • Veckans Brief 8: Aftonbladets radio – tillståndet…
  • Dagens Industris legendariska chefredaktör avliden
  • IR Nordic: De är bäst på ir i Sverige

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram