• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

10 Feb 2014

Byggnads gör en Unionen – med Greenhill

Byggnads driver sedan en tid tillbaka en kampanj för en säkrare arbetsmiljö, med kravet är att huvudentreprenörerna vid byggen ska ta ansvar för att alla underleverantörer följer lagar och regler.    En undersökning som Byggnads låtit TNS Sifo göra visar att åtta av tio svenskar står bakom förslaget. Nu lanserar facket en ny kampanjsida som just ska visa på det stora stödet.   På

Byggnads driver sedan en tid tillbaka en kampanj för en säkrare arbetsmiljö, med kravet är att huvudentreprenörerna vid byggen ska ta ansvar för att alla underleverantörer följer lagar och regler. 
 
En undersökning som Byggnads låtit TNS Sifo göra visar att åtta av tio svenskar står bakom förslaget. Nu lanserar facket en ny kampanjsida som just ska visa på det stora stödet.
 
På sajten samlar facket alla reaktioner kring huvudansvarskravet och räknar exempelvis hur många som twittrat eller bloggat om det och hur stort gensvaret varit på Facebook. Där listas också nyhets- och debattartiklar från traditionella medier kring frågan.
 
– Vi vill visa att vi har många bakom oss. Det är väldigt effektivt om man faktiskt kan få siffror på det, förklarar Sofia Ståhlspets, redaktör för digitala medier på Byggnads.
 
Genom kampanjsajten hoppas Byggnads också bygga ännu större stöd och få fler involverade i frågan.
 
– Det är många som använder sig av främst Facebook och det här är ett sätt att själv kunna visa att man bryr sig om frågan och ta ställning, genom att till exempel göra en statusuppdatering, twittra ut eller länka till sin blogg, säger Sofia Ståhlspets.
 
– Folk ska känna sig delaktiga, det är jätteviktigt, så man inte skapar distans. Man är kanske medlem, eller ett företag som stödjer det här, och vet att facket jobbar på det på sitt håll och själv sitter och hoppas att det ska gå bra. Syftet här är att vi ska göra det tillsammans, fortsätter hon.
 
Bakom kampanjsidan står pr-byrån Greenhill Relations, som i höstas hjälpte Unionen med en liknande kampanjsida där tjänstemannafacket registrerade alla reaktioner kring strejken vid callcenterföretaget Focus CRS.

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-09-21, 13:47

De får sitta i riksdagen –  hela listan

Efter att rösterna har räknats står de klart vilka som får bänka sig när riksdagen öppnar 28 september 2026. Här är listan i bokstavsordning.

arbetarrörelserpolitik
2026-09-21, 07:45

Urban Ahlin blir pa-konsult

Utrikespolitikern (s) Urban Ahlin äntrar en av Europas tyngsta public affairs-koncerner.

arbetarrörelserpolitikpr
2026-09-17, 18:37

Talmannen sonderar regering – här är körschemat

Talman Andreas Norlén träffar den 18 september alla partiföreträdare utom någon från Moderaterna för att ta fram förslag på ny statsminister.

politikval 2026
2026-09-15, 09:18

”Nu ökar trycket på C”

Nu ökar trycket på Centerpartiet, kommer partiet att gå med på skattehöjningar och slår partiledare Elisabeth Ringqvist rekord i samtal från företagare inför regeringsbildningen? Paulo Silva, grundande partner på New Republic Public Affairs ger här en ögonblicksbild från förhandlingsläget.

politikSpaning
2026-09-12, 11:24

Gasrebell-mamman tar strid mot Carl Oskar Bohlin

I går kom beslut från Arbetsdomstolen om att den inte kommer att pröva fallet med kvinnan som tvingades sluta som Energimyndighetens gasexpert för att hon aktiverade sig i klimatfrågan, bland annat inom Rebellmammorna. Hon anser att myndigheten har varit utsatt för ministerstyre från civilförsvarminister Carl-Oskar Bohlin (m) och att domen är ett hot mot rätten att engagera sig och ytterst mot demokratin.

energipolitik
2026-09-09, 05:51

MP slår medlemsrekord

Med knapp marginal har Miljöpartiet slagit ett över tio år gammalt medlemsrekord.

Affärerpolitik
2026-09-03, 07:16

Moderater vill förstatliga energibolag

Moderaterna i Region Skåne och Kävlinge vill förstatliga kärnkraftsbolag.

energipolitik
2026-08-26, 16:54

Macron till Sverige – signerar ifrågasatt fregattaffär

UPPDATERAD. Statsrådsberedningen bekräftar nu att statsminister Ulf Kristersson (m) tar emot Frankrikes president Emmanuel Macron på måndag. Sannolikt ska de två ledarna signera Sveriges inköp av franska fregatter, en affär som ifrågasätts av expertis som Dagens Opinion har varit i kontakt med.

politik
2026-08-19, 05:45

Så många såg Bonniers partiledardebatt

Bonniertidningarna Dagens Industri och Expressens partiledardebatt under ledning av Ylva Johansson och Viktor Barth-Kron i måndags drog över 700 000 tittare.

medierpolitik
2026-08-17, 06:35

Halverad vinst för Randello (c)

Inför valåret halverades vinsten i Centerpartiets investmentbolag Randello.

Affärerpolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-09-14, 10:29

Valet 2026 – så presterade väljarbarometrarna och storpartierna

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Kommunikationsbyråerna ökar till 11 miljarder kronor
  • Urban Ahlin blir pa-konsult
  • The Labyrinth värvar grönt i Tyskland
  • Veckans Brief 28: 11 pa-experter om nya regeringen –…
  • Pr-byråerna lyfte under andra kvartalet

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram