Anthon B Nilsen Education grundades för knappt 15 år sedan som en del i den norska koncernen Anthon B Nilsen, och har funnits i Sverige sedan 10 år tillbaka. Utbildningskoncernen fokuserar främst på eftergymnasial yrkesutbildning och äger i Sverige skolor som Berghs School of Communications och, sedan tre år tillbaka, Bilder Nordic School of Photography.
Men bolaget har stora planer för den svenska marknaden och siktar nu på en snabb expansion i landet. Målet är att inom tio år växa omsättningsmässigt från 150 miljoner kronor till 1 miljard kronor.
En del i det har varit förvärvet av Medlearn, som bedriver utbildning inom vård, omsorg och tandvård och har en omsättning på cirka 60 miljoner kronor, i september.
Och mannen som ska leda tillväxten är Pär Lager, som fram till ifjol var vd på Berghs och sedan dess suttit i styrelsen för bland annat Berghs och koncernbolaget. Han började på Anthon B Nilsen Education i september.
– Ända sedan koncernen etablerades i Sverige har man haft ambitionen att växa här. I Norge växte de väldigt snabbt, från bara 100 miljoner kronor i omsättning till 1,3 miljarder kronor i dag. Men från och med i somras är siktet inställt på att växa snabbt även i Sverige, säger Pär Lager.
Fler uppköp är dessutom att vänta, men Pär Lager säger att bolaget är ”försiktigt långsiktiga” och att tillväxten kommer ske steg för steg.
– Ska vi växa måste vi göra det med förvärv. Men vi gör inte affärer om vi inte ser att det är långsiktigt hållbart. Vi dras inte med i den här riskkapitalistspiralen som pågått under några år. Vi har en mer långsiktig strategi, där vi har ett tydligt fokus på välskötta skolor som erbjuder yrkesutbildningar inom expansiva yrken, säger han.
Just det långsiktiga tänkandet är något som Pär Lager betonar som viktig, särskilt nu med den pågående debatten om vinster i välfärden.
– Utbildning är ingenting för snabba klippare, man måste ha en passion för samhällsfrågor, man måste tänka långsiktigt och på kvalitet. Gör man det kan man bygga en verksamhet med stor efterfrågan och som blir bra, precis som vi gjort med Berghs. Men det tar tid. När vår koncern köpte Berghs tog det tio år innan man tog ut vinst.
Han fortsätter:
– Det är extra viktigt nu när allmänheten är skeptisk till privata utbildningssamordnare och privata vårdbolag. Vi vill gå i bräschen och visa att man alltid ska fokusera på kvalitet.
Enligt Pär Lager skänker dessutom Anthon B Nilsen varje år 50 procent av sin vinst till välgörande ändamål.
Samtidigt är konkurrensen stenhård i Sverige, där det redan finns en rad stora koncerner på skolmarknaden, som exempelvis Kunskapsskolan och AcadeMedia.
Hur ska ni möta konkurrensen?
– Vi är väldigt långsiktiga och vi ska konkurrera genom att vi byggt upp en enorm kunskap genom åren på våra skolor. Vi ska vara en väldigt seriös och långsiktig ägare, som andra skolor gärna vill ha som ägare.
Dessutom kommer koncernen att ha ett tätt samarbete mellan länderna och låna olika koncept från varandra.
– Vi tog ju hit Bilder redan för tre år sedan från Norge, när vi såg att det var en succé. Vi kommer göra så med fler skolor.
En annan ambition är att erbjuda utbildning som fungerar även fungerar i Norge, dit många svenskar i dag åker för att jobba.
– Går man en utbildning på en av våra skolor ska man utbildas för minst två arbetsmarknader. Det är en ganska logisk koppling.
Anthon B Nilsen Education har omkring 160 anställda, de flesta på Medlearn. På Berghs har de ett 30-tal fastanställda, och hundratals projektanställda lärare som dessutom är verksamma i branschen.
Utvalda kategorier

Rolf van den Brink
DO JOBB
IR-ansvarig till Academedia
AcadeMedia är det största oberoende utbildningsföretaget i norra Europa med verksamheter i Sverige, Norge, Tyskland, Nederländerna, Storbritannien, Polen och Finland. Bolagets storlek skapar trygghet och ger...
Skribent och hållbarhetsrådgivare till Solberg
Är du en skicklig skribent med djup kunskap inom hållbarhetsrapportering och redovisningstekniska detaljer? Brinner du dessutom för kommunikation så kan det här vara rollen för...