• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

27 Jan 2012

Aron Modig (kdu): Vi måste släppa partiledarfrågan

I dag inleds Kristdemokraternas kommun- och landstingsdagar, partiets största nationella evenemang, och på lördag håller de ett extra riksting från klockan halv tre på eftermiddagen. Där utmanas sittande partiledaren Göran Hägglund av andre vice ordförande Mats Odell. – Det kommer naturligtvis att bli både intensivt och spännande, säger KDUs ordförande Aron Modig.   KDU hoppas att det är Mats Odell som kommer vinnande ur striden. – Som vi ti

I dag inleds Kristdemokraternas kommun- och landstingsdagar, partiets största nationella evenemang, och på lördag håller de ett extra riksting från klockan halv tre på eftermiddagen. Där utmanas sittande partiledaren Göran Hägglund av andre vice ordförande Mats Odell.
– Det kommer naturligtvis att bli både intensivt och spännande, säger KDUs ordförande Aron Modig.
 
KDU hoppas att det är Mats Odell som kommer vinnande ur striden.
– Som vi tidigare klargjort så tycker vi att Mats Odell har en större förmåga att engagera Kristdemorkater runt om i landet, och få dem att arbeta hårdare för Kristdemokraternas sak. Han har ett starkare politiskt ledarskap, och kommer rikta partiet mer mot de väljare som finns på den borgerliga sidan.
 
Vad sker därefter, oavsett vinnare?
– Oavsett vem som vinner är det viktigt att alla, oavsett om man är nöjd eller inte, helt enkelt släpper den frågan och arbetar vidare, då inte minst med att utveckla vår politik. Vi måste utveckla politiken inför valrörelsen 2014, och ta fram en politik för starkare familjer, minskad ungdomsarbetslöshet och ungdomsbrottslighet.
 
Men det här har skapat en stor splittring inom partiet, kan någon av dessa två vara kvar efter det här?
– Det tror jag absolut. Det kommer ställas stora krav på alla inom partiet när vi väl vet utfallet, att man verkligen jobbar för partiets bästa och håller ihop.
 

Ardalan Samimi

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-04-13, 07:05

OPINIONBILDARNA OM VÅRBUDGETEN: ”Kortsiktig”, ”Valtaktik” ”För lite”

UPPDATERAS. VÅRBUDGETEN 2026. Här presenterar Dagens Opinion i inkommande ordning kommentarer till vårbudgeten 2026 från landets tyngsta opinionsbildande organisationer. Först ut denna gång var Företagarna.

politik
2026-04-12, 09:28

VÅRBUDGETEN 2026: Miljarder till kärnkraft och miljardlån till bensin

Regeringen vill lägga miljardbelopp så att staten kan ta en mer aktiv roll i utbyggnaden av ny kärnkraft. Regeringen vill även låna miljardbelopp för att hålla drivmedelspriserna nere. Det är några av förslagen i regeringens vårbudget. Socialdemokraterna är kritiska till att budgeten är underfinansierad och bygger på att staten behöver låna.

politik
2026-04-09, 06:41

Tunga pressträffar seglar upp

Både regeringen och oppositionen håller på pappret tunga presskonferenser i dag.

medierpolitik
2026-04-07, 21:50

Vänsterpartiet sexkampanjar i Stockholm

Med intima kyssar mellan män och sexscener i en gammal Volvo vill Vänsterpartiet i Stockholm sätta sin ton i valrörelsen.

kampanjpolitikval 2026
2026-04-01, 09:39

M och SD eniga i statsminister-frågan

UPPDATERAD. SD och M siktar på att bilda regering efter valet 2026 med Ulf Kristersson som statsminister. Det berättar partiernas partiledare Ulf Kristersson och Jimmie Åkesson på en gemensam presskonferens.

politikval 2026
2026-03-31, 14:57

Så vill MP göra Sverige oberoende av fossil olja och gas

Miljöpartiet presenterar tre förslag som ska göra Sverige oberoende av fossil olja och gas.

klimatpolitik
2026-03-31, 09:52

C presenterar valkoncept och tredje regeringskravet

Centerpartiet presenterar sitt reklamkoncept för valet 2026 och ett tredje krav för att stötta en regering.

politikval 2026
2026-03-27, 08:07

”Bortkuppade” ledamöter (m) går till SD

UPPDATERAD. Två riksdagsledamöter som känt sig bortkuppade i förvalen lämnar Moderaterna för Sverigedemokraterna.

arbetarrörelserpolitikval 2026
2026-03-23, 05:52

Simona Mohamsson (l) omvald

På ett extra insatt landsmöte blev Liberalernas partiledare Simona Mohamsson omvald som partiledare.

arbetarrörelserpolitik
2026-03-20, 09:49

Lars Leijonborg vill tillbaka till riksdagen

Liberalernas förra partiledare Lars Leijonborg kandiderar till riksdagen.

arbetarrörelserpolitikval 2026
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Solchef till Bellbird
  • Hon snuvade Magnus Ranstorp på toppjobbet
  • Veckans Brief 11 Splittrat om lobbyregistret –…
  • Vänsterpartiet sexkampanjar i Stockholm
  • Grand stagar upp med vice-vd från konkurrent

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram