• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

19 Dec 2011

”Är ni tillräckligt aggressiva, miljöpartiet?”

Miljöpartiets partisekreterare Anders Wallner presenterade i onsdags partiets nya kommunikationsplan. Han bedyrade att inga konsulter varit inblandade utan att den var ett verk av honom och pressekreteraren Kristoffer Talltorp. Anders Wallner återkom vid flera tillfällen till valstugans betydelse, att det är dags att hitta nya vägar till väljarna.

Miljöpartiets partisekreterare Anders Wallner presenterade i onsdags partiets nya kommunikationsplan. Han bedyrade att inga konsulter varit inblandade utan att den var ett verk av honom och pressekreteraren Kristoffer Talltorp.
Anders Wallner återkom vid flera tillfällen till valstugans betydelse, att det är dags att hitta nya vägar till väljarna. Han berättade om hur Miljöpartiet hade satt upp parasoll och dukat upp med halstablett mitt emot uttagningen till TV4-programmet Idol i Malmö och lyckats få till en dialog med många av de tusentals som sökte.
Kommunikationsplanen innehöll just inga sakpolitiska ställningstaganden, i alla fall inte i det dokument som lämnades ut
 – Det finns förstås även operativa delar, säger han till Dagens Opinion.
Kommunikationsplanen har en bild av en megafon på omslaget. Det är humor tycker Anders Wallner. Men, kanske även mer än så, tanken är att Miljöpartiet ska utveckla sitt partiprogram i dialog med väljarna.  De fyra fokusområdena klimat, Lika rättigheter & migration, nya jobb samt skola & utbildning ska avhandlas på konferenser. I maj ska en ny klimatpolitik diskuteras på en konferens.
Hösten har präglats av Socialdemokraternas interna affärer och maktkampen inom Vänsterpartiet och Kristdemokraterna.
– Det finns ett vakuum hos vänstern, men även i den borgerliga regeringen. Vi känner att Reinfeldt går på tomgång, säger Anders Wallner.
Med medvind i seglen, och försvagade konkurrenter, har inte Miljöpartiet legat alltför lågt och inte utnyttja läget fullt ut, och riskerar inte Sverigedemokraterna och Vänsterpartiet med Jonas Sjöstedt som ny partiledare att utnyttja spelrummet i stället?
– Det är inte min bild, vi har haft en aktiv höst. Jag upplever det som att vi nu alltid får agera opposition när de stora frågorna diskuteras och de stora politiska händelserna inträffar. Det har skett en stor utveckling sedan 2008.
Flera frågor, som Socialdemokraterna har abonnerat på, exempelvis sysselsättningen ligger fria, men tar verkligen Miljöpartiet position i frågorna?
– Jobbfrågan är enormt viktig, men det händer att vi fastnar i vårt sätt att driva våra frågor.

Borde ni inte vara med aggressiva?
– Jag vill inte att vi ska vara ett parti som tar tillfälliga röster genom provokativa utspel.

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-05-18, 08:25

Märta Stenevi: Många har informella mandat i Miljöpartiet

Miljöpartiets förra språkrör Märta Stenevi är aktuell med boken ”Andas. Överlev.” Där berättar hon bland annat om hur makten utövas i partiet.

politik
2025-05-17, 14:29

Han besegrade kulturministern i Stockholm

Förbundsstämman körde över valberedningen när Moderaterna i Stockholm län utsåg ett nytt presidium.

arbetarrörelserpolitik
2025-05-14, 06:00

Trassligt för M att hitta landshövding efter AKB

Moderaterna har stött på patrull åtminstone två gånger vid utnämningen av en ny landshövding i Stockholm och ersättare till Anna Kinberg Batra.

arbetarrörelserpolitik
2025-05-12, 08:58

Vänsterpartiet polisanmäler Kry och Doktor.se

UPPDATERAD. Vänsterpartiet i Region Stockholm polisanmäler Kry och Doktor.se för bedrägeri i mångmiljonklassen. Båda bolagen anser att Vänsterpartiet har fel i sak.

politik
2025-05-12, 07:40

M och Hyresgästföreningen samkampanjer mot Exergi och Heidelberg

Moderaterna och Hyresgästföreningen gör gemensam sak i en kampanj riktad mot energibolaget Exegeri och cementtillverkaren Heidelberg.

infrastrukturkampanjopinionsbildningpolitik
2025-05-10, 09:42

”Politikerna allt mer beroende av medial offentlighet”

I en artikelserie i Veckans Brief belyser tunga forskare, författare och fliosofer dagens snabbt föränderliga politiska landskap. Sverker Gustavsson, professor emeritus vid Statsvetenskapliga institutionen i Uppsala.

politik
2025-05-08, 13:17

Hon blir ny generaldirektör för Konsumentverket

Regeringen utser Lena Aronsson till ny generaldirektör för Konsumentverket.

politik
2025-05-08, 13:09

Svensk PR: Lobbyregistret inte rätt väg att gå

Branschorganisationen Svensk PR ser stora brister med det föreslagna upplägget.

lobbyingpolitik
2025-05-08, 10:29

Insynskommittén vill skärpa lagen om bidrag till partier

Den parlamentariska insynskommittén föreslår flera skärpningar av insynslagen som rör finansiering av partier. Bland annat ska partier redovisa kostnader för valkampanjer och lån. Här är förslagen.

Affärerpolitik
2025-05-08, 10:12

Precis kritiserar förslaget om lobbyregister

Ett lobbyregister riskerar att hämma det demokratiska samtalet, enligt Precis.

lobbyingpolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-04-02, 09:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 12:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”

2025-02-12, 11:34

”M och SD-ledamöterna vapenrasar – men av olika anledningar”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Veckans Brief: 100 söker jobbet som påverkare åt…
  • Narva värvar ir-tungviktare
  • SVT snor politikreporter från SvD
  • SVT erövrar ytterligare politisk Expressen-reporter
  • Ibrahim Baylan till Rosengrens byrå-koncern

Minst läst

  • Han gör JKL och MSL starkare på varumärke
  • Stefan Löfven (s) och Annie Lööf (c) håller pre…
  • Vänsterpartiet gör pressmeddelande av sorg för …
  • ”Dagens snackis kommer från Söder och inte Alme…
  • S föreslår en ”växa- växlareform”

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram