• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

28 Feb 2026

Moderaterna släpper ai-valfilm

Moderaterna har sjösatt sin första valfilm. Den är framtagen med hjälp av ai. Den ai-genererade filmen visar vanliga människor i vardagssituationer. Partiledaren Ulf Kristersson kommenterar vardagssituationerna.

– Vi vill visualisera Moderaternas värderingar och att det är Moderaterna som står på de hårt arbetande människornas sida, de som ställer klockan och går till jobbet, men också de som mår psykiskt dåligt och anstränger och går upp för att gå till psykologen, berättar Moderaternas presschef Amos Friedman.

Är detta er huvudposition i valrörelsen?
– Det är ingen hemlighet att vi står på arbetarnas sida. Där märker vi att Socialdemokraterna är stressade. Deras kopieringsmaskin på Sveavägen 68 går för fullt. Men det är ju fint att de vill kopiera vårt budskap.

Filmen släpps först på bio men kommer även att gå i sociala medier som Tiktok, X, Facebook och Youtube. Dock har inte Moderaterna försökt att marknadsföra filmerna i de sociala medier som har stoppat politisk annonsering, däribland Google och Meta.

– Vi jobbar inte med sponsrade inlägg. Vi använder våra kanaler inom Moderaterna och kampanjen är baserad på organisk räckvidd, till skillnad från Socialdemokraterna som har en annan inställning och använder sig av Aktuellt i Politiken.

Den rörliga bilden i filmen är generade med hjälp av ia.

– Men storyboard och Ulfs röst är mänskliga. Vi använder ai som produktionsverktyg. Men det är inte viktigt. Det som är viktigt är syftet, som Disney som tar fram Kalle Anka med tecknad film men gör Toy Story med datoranimationer. Sedan är det viktigt att vi använder ai ansvarsfullt och har en ai-policy att förhålla oss till.

 

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

kampanjval 2026

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-03, 01:06

Liberalerna sjösätter valmanifest

”Frihet” blir ett bärande begrepp i Liberalernas valrörelse.

val 2026
2026-06-01, 13:29

Armand Duplantis hoppar för Lidl

Den svensk-amerikanska stavhopparstjärnan Armand Duplantis hoppar 5,50 i meter högt för att slå ett slag för den tyska matjätten Lidls produkter.

kampanj
2026-05-25, 10:10

Multimiljonärerna ratar S – och klimatet

Multimiljonärerna råkar ha samma favoritparti som skolungdomarna.

val 2026
2026-05-21, 23:44

ATG släpper valkompass för hästväljare

Väljare som tycker att hästen är en dealbreaker när det gäller val av parti bjuds på en valkompass från spelbolaget ATG.

val 2026
2026-05-13, 07:25

Greenpeace slår ett slag för demokratin

För första gången kommer miljöorganisationen Greenpeace att driva annat än enbart klimat och miljöfrågor i en svensk valrörelse.

val 2026
2026-05-11, 09:17

S finansborgarråds-kandidat vill bli stämd –  i kampanj

UPPDATERAD. Socialdemokraterna i Stockholm lyfter sin finansborgarådskandidat Emilia Bjuggren med en kampanj där de uppmanar friskolebolag att stämma henne. Och sågar motståndarkandidaten (m) Christofer Fjellners valarbete.

val 2026
2026-05-11, 05:34

SCHIBSTED: Tv viktigast även vid valet 2026

Även vid valet 2026 blir tv den största och viktigaste kanalen för väljarna vad gäller information och politik. Det är dock inte kanalen som har störst förtroende. Det visar en rapport utförd av Norstat på uppdrag av mediekoncernen Schibsted.

Undersökning & Analysval 2026
2026-05-04, 09:18

Muf lastbilskampanjar med gris

UPPDATERAD. Moderaternas ungdomsförbund, Muf, testar en ny reklamkanal i Stockholm, en skåpbil.

kampanjval 2026
2026-05-04, 05:53

INFOSTAT: M och V större bland förstagångsväljarna

Undersökningsföretaget Infostat har tagit fram statistik som visar hur förstagångsväljarna säger sig rösta i sitt första val 2026.

Undersökning & Analysval 2026
2026-04-28, 06:24

Erling Haaland säljer svenska glasögon

Den norska fotbollsstjärnan Erling Haaland börjar marknadsföra ett svenskt glasögonmärke.

CasekampanjKundrörelser
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Kommunikationsdirektören lämnar SVT
  • Äntrar Kustbevakningen från Ekobrottsmyndigheten
  • Fokus byter ordförande och tar in brittisk tidningsman
  • De är bäst på employer branding
  • Veckans Brief 17: Elva pr-chefer om konjunkturen –…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram