• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

08 Apr 2021

Så ska Andrew Rosenthal styra upp Bulletin

Huvudägaren och grundaren Tino Sanandaji ville att Buletin skulle bli en svensk New York Times. Följaktligen har han värvat en tidigare tung redaktör för New York Times, Andrew Rosenthal. För det amerikanska magasinet Vanity Fair berättar han hur han ser på sitt nya uppdrag.

Huvudägaren och grundaren Tino Sanandaji ville att Buletin skulle bli en svensk New York Times. Följaktligen har han värvat en tidigare tung redaktör för New York Times, Andrew Rosenthal. För det amerikanska magasinet Vanity Fair berättar han hur han ser på sitt nya uppdrag.

Andrew Rosenthal inleder med att berätta att vad han vet om Sverige och svensk press kommer från några shoppingresor på 80-talet samt från filmen The Girl With The Dragon Tattoo. Det framkommer också att Andrew Rosenthal är semi-pensionerad och ska agera chefedaktör för Bulletin interim i tre månader.

Han blev pitchad till jobbet av Nicco Mele, som också börjar på Bulletin och som tidigare jobbade på Harvard Kennedy School, och i den rollen tagit in Andrew Rosenthal för att undervisa om ras, politik och media.

Trots att det senare framkom att Bulletin endast publicerar på svenska, tackade Andrew Rosenthal ja.

Enligt Vanity Fair såg Andrew Rosenthal en chans att göra något.

Det kände att det inte fanns någon nyhetsorganisation i landet som utförde New York Times traditionella uppdrag”, förklarar Andrew Rosenthal, och vidare:

“De vill skapa en tidning som bevakar landet på ett sätt så att alla kan se sina liv i den”.

Högst på todo-listan star att införa en fungerande gränsdragning mellan nyheter och opinion. Andrew Rosenthal ska även hjälpa till med att bygga upp en nyhetsdesk.

“Jag vill under tre månader ge den en fungerande nyhetsorganisation som en bra redaktör kan ta över”, lämpligast någon som är baserad i Sverige.

Andrew Rosenthal kommer inte att flytta till Sverige utan han kommer att jobba från sitt hem i New Jersey och sköta kontakten med de svenska journalisterna via Zoom.

“Jag älskar också idén att Mr Establishment, som jag är om man ska vara uppriktig, arbetar för denna konstiga startup, startad av immigranter i Sverige. Det är galet på alla sätt och vis, men jag tror liksom att journalistiska principer är applicerbara i alla demokratier, och det är dags att se om det stämmer”.

  • Bulletin värvar chef från Nyheter Idag
  • Bulletin relanseras med amerikansk chefredaktör

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

medier

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-10-21, 12:20

Expressen utser SoMe-chef

Expressen utser en ny chef för Sociala medier med ansvar för kvällstidningen närvaro på plattformar som Snapchat, Youtube, X, Facebook och Instagram.

medier
2026-10-19, 22:15

Fokus och Handels startar skrivarkurs

UPPDATERAD. Handelshögskolan och tidningen fokus kör igång en skrivarkurs för företagsledare.

medier
2026-10-19, 04:35

Andreas Norlén (m) talar med pressen

Det går segt med ny regering i landet, något som talmannen Andreas Norlén, ska prata mer om på en pressträff idag.

medierpolitik
2026-10-14, 03:49

MEDIEAKADEMIN: Tidö vinner SoMe-riksdagen

I årets upplaga (2026) av Maktbarometern har Medieakademin översatt partiernas sammanvägda rankingar i de sociala medierna till ”mandat”. Den kampen vinner Tidö-regeringen, som i sin tur hotas av att block från högern.

mediersociala medierundersökning
2026-10-13, 23:48

Fokus tappar chefredaktören

Fokus chefredaktör Jon Åsberg har sagt upp sig.

arbetarrörelsermedier
2026-10-13, 09:37

Minskade reklamköp för medierådgivarna – dagspress håller emot

Under september minskade mediebyråernas köp av reklamutrymme, i alla fall vad gäller medlemmarna i Sveriges Mediebyråer. Ackumulerat hittills i år ökar dock medieköpen.

Affärermedier
2026-10-07, 15:08

Ulf Kristersson kan få ett guldöra

Moderaternas podcast Ring statsministern är en av finalisterna i Radio- och podcastakademins utmärkelse Guldörat.

medierpolitikval 2026
2026-10-06, 07:58

TT vänder till vinst – stuvar om

Under 2025 vände TT Nyhetsbyrån till vinst efter en marginell ökning av omsättningen. Nu organiseras redaktionen om.

medier
2026-09-28, 08:14

De kan bli årets nyhetsbrev

Juryn har utsett finalisterna i utmärkelsen Inbox Awards som belönar Sveriges bästa nyhetsbrev i sex kategorier.

Branschmedier
2026-09-16, 07:55

Valet lyfte mediebyråernas affärer

UPPDATERAD. Mediebyråernas köp av reklamutrymme ökade med 16 procent under augusti. En de av ökningen kommer från investeringar i politiska reklam under valspurten.

Affärermedier
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-09-28, 17:37

Så agerar S strateger och opinionsbildare

2026-09-14, 10:29

Valet 2026 – så presterade väljarbarometrarna och storpartierna

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Prime stuvar om
  • 2 pa-konsulter till 500
  • ”Billig ai har gjort idéerna dyrare än någonsin”
  • Veckans Brief 33: 12 byråer om hur de använder ai –…
  • LRF och Skogsstyrelsen i öppet bråk på sociala medier

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram