• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

07 Apr 2021

Bulletin relanseras med amerikansk chefredaktör

Den turbulenta nya dagstidningen Bulletin gör rivåterstartar med två amerikanska vävningar och en ny inriktning på ledarsidan.

Den turbulenta nya dagstidningen Bulletin gör rivåterstartar med två amerikanska vävningar och en ny inriktning på ledarsidan.

Det är grundaren och huvudägaren Tino Sanandaji, som själv berättar om planerna på Facebook.

Ny chefredaktör efter Ivar Arpi blir Andrew Rosenthal, som fram till fram 2016 var politisk chefredaktör på New York Times.

”Andy kommer att ha en strategisk roll och arbeta med vår nya operativa redaktionschef Pelle Zackrisson, tidigare nyhetschef på Nyheter Idag, medan Per Gudmundson är ny ansvarig utgivare”, berättar Tino Sanandaji på Facebook.

Till Vanity Fair säger Andrew Rosenthal:

“Jag vet exakt vad de behöver”.

Bulletin värvar även Nicco Melle, som ledde Harvard Kennedys Center on Media, Politics and Public Policy och i dag är chef för Kaplan Foundation

”Mitt experiment är att utmana den svenska journalistkårens monopol och motstånd mot förändring genom att göra Bulletin tvåspråkig och ta in journalister från länder som USA, UK och Danmark som stärker våra svenska reportrar”, förklarar Tino Sanandaji.

Han byter även inriktning på ledarsidan till  ”frihetlig konservativ”.

”Bulletins opinionsdel försökte förena konservativa och liberaler, men det uppstod snabbt enorma interna motsättningar med en alltför stark tonvikt på liberaler från etablerade medier som stängde ute konservativa röster. Det som kallades ’liberalkonservativ’ blev i praktiken Nya Moderaterna eller L, trots att Sverige redan har massor av liberala ledarsidor”.

Nu ska Tino Sanandaji, utse en politisk chefredaktör och en ny kulturchef.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

medier

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-10-21, 12:20

Expressen utser SoMe-chef

Expressen utser en ny chef för Sociala medier med ansvar för kvällstidningen närvaro på plattformar som Snapchat, Youtube, X, Facebook och Instagram.

medier
2026-10-19, 22:15

Fokus och Handels startar skrivarkurs

UPPDATERAD. Handelshögskolan och tidningen fokus kör igång en skrivarkurs för företagsledare.

medier
2026-10-19, 04:35

Andreas Norlén (m) talar med pressen

Det går segt med ny regering i landet, något som talmannen Andreas Norlén, ska prata mer om på en pressträff idag.

medierpolitik
2026-10-14, 03:49

MEDIEAKADEMIN: Tidö vinner SoMe-riksdagen

I årets upplaga (2026) av Maktbarometern har Medieakademin översatt partiernas sammanvägda rankingar i de sociala medierna till ”mandat”. Den kampen vinner Tidö-regeringen, som i sin tur hotas av att block från högern.

mediersociala medierundersökning
2026-10-13, 23:48

Fokus tappar chefredaktören

Fokus chefredaktör Jon Åsberg har sagt upp sig.

arbetarrörelsermedier
2026-10-13, 09:37

Minskade reklamköp för medierådgivarna – dagspress håller emot

Under september minskade mediebyråernas köp av reklamutrymme, i alla fall vad gäller medlemmarna i Sveriges Mediebyråer. Ackumulerat hittills i år ökar dock medieköpen.

Affärermedier
2026-10-07, 15:08

Ulf Kristersson kan få ett guldöra

Moderaternas podcast Ring statsministern är en av finalisterna i Radio- och podcastakademins utmärkelse Guldörat.

medierpolitikval 2026
2026-10-06, 07:58

TT vänder till vinst – stuvar om

Under 2025 vände TT Nyhetsbyrån till vinst efter en marginell ökning av omsättningen. Nu organiseras redaktionen om.

medier
2026-09-28, 08:14

De kan bli årets nyhetsbrev

Juryn har utsett finalisterna i utmärkelsen Inbox Awards som belönar Sveriges bästa nyhetsbrev i sex kategorier.

Branschmedier
2026-09-16, 07:55

Valet lyfte mediebyråernas affärer

UPPDATERAD. Mediebyråernas köp av reklamutrymme ökade med 16 procent under augusti. En de av ökningen kommer från investeringar i politiska reklam under valspurten.

Affärermedier
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-09-28, 17:37

Så agerar S strateger och opinionsbildare

2026-09-14, 10:29

Valet 2026 – så presterade väljarbarometrarna och storpartierna

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Prime stuvar om
  • 2 pa-konsulter till 500
  • ”Billig ai har gjort idéerna dyrare än någonsin”
  • Veckans Brief 33: 12 byråer om hur de använder ai –…
  • LRF och Skogsstyrelsen i öppet bråk på sociala medier

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram