• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

12 Aug 2014

Barnbilderna som ska göra Miljöpartiet tvåsiffrigt

Tillsammans med ekonomisk-politiske talespersonen Per Bolund poserar språkrören Åsa Romson och Gustav Fridolin på Riksbron, mellan riksdagen och Rosenbad. De presenterar varsitt av partiets tre valaffischer. Framför dem står en måttlig skara journalister. Fotograferna tycks inte helt nöjda med lanseringsplatsen och kämpar mot dåligt ljus.

Tillsammans med ekonomisk-politiske talespersonen Per Bolund poserar språkrören Åsa Romson och Gustav Fridolin på Riksbron, mellan riksdagen och Rosenbad. De presenterar varsitt av partiets tre valaffischer. Framför dem står en måttlig skara journalister. Fotograferna tycks inte helt nöjda med lanseringsplatsen och kämpar mot dåligt ljus. DNs Björn af Kleen står en bit bort med ett anteckningsblock, som en sommarklädd anomali bland de etablerade politiska reportrarna. 
 
Snart dyker även partisekreterare Anders Wallner och kampanjgeneralen Emma Rung. Den förre talar varmt om treenigheter utöver partiets fronttrio. Miljöpartiet har stakat ut tre tydliga målsättningar inför valet den 14 september: att befästa positionen som Sveriges tredje största parti i riksdagen (i EU-valet blev de näst största, före Moderaterna), valresultatet ska bli tvåsiffrigt (övere 10 procent av väljarstödet) och partiet ska för första gången ingå i en regering, och därmed få sin första uppsättning statsråd. 
 
Kampanjvägen dit ska, utöver det obligatoriska affischmakandet, gå via det digitala landskapet. De tre affischerna, samt en från EU-valet återanvänd dystopisk bild av en översvämmad lekplats, finns i rörliga versioner, redo att spridas på nätet och som röliga digitala utomhustavlor. Men inga reklamfilmer och inga hushållsutskick. 
 
Partiet har valt att behålla den slogan och det övergripande budskap som ledde fram till framgångsvalet till Europaparlamentet i våras: "Sverige har blivit kallt. VI behöver en varmare politik." Bildspråket är tydligt och copyn något varierad för att passa partiets talespersoner. Barntemat återfinns, utöver lekplatsdystopin, i två av affischerna. En elev i skolan som inte får tillräcklig uppmärksamhet på grund av lärarnas administrativa pålagor, en annan kan kan inte åka pulka på grund av snöbrist. Den ekonomisk-politiske talespersonen får nöja sig med att visa upp ett tågräls, som ska visa på nödvändigheten av infrastruktursatsningar. 
 
Anders Wallner pekar ånyo ut Moderaterna som partiets sakpolitiska nemesis under valrörelsen, medan dragkampen om bronsmedaljen i mandatfördelning fortgår med Sverigedemokraterna på en mer ideologisk grund. 
 
Oscar Örum

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-09-21, 13:47

De får sitta i riksdagen –  hela listan

Efter att rösterna har räknats står de klart vilka som får bänka sig när riksdagen öppnar 28 september 2026. Här är listan i bokstavsordning.

arbetarrörelserpolitik
2026-09-21, 07:45

Urban Ahlin blir pa-konsult

Utrikespolitikern (s) Urban Ahlin äntrar en av Europas tyngsta public affairs-koncerner.

arbetarrörelserpolitikpr
2026-09-17, 18:37

Talmannen sonderar regering – här är körschemat

Talman Andreas Norlén träffar den 18 september alla partiföreträdare utom någon från Moderaterna för att ta fram förslag på ny statsminister.

politikval 2026
2026-09-15, 09:18

”Nu ökar trycket på C”

Nu ökar trycket på Centerpartiet, kommer partiet att gå med på skattehöjningar och slår partiledare Elisabeth Ringqvist rekord i samtal från företagare inför regeringsbildningen? Paulo Silva, grundande partner på New Republic Public Affairs ger här en ögonblicksbild från förhandlingsläget.

politikSpaning
2026-09-12, 11:24

Gasrebell-mamman tar strid mot Carl Oskar Bohlin

I går kom beslut från Arbetsdomstolen om att den inte kommer att pröva fallet med kvinnan som tvingades sluta som Energimyndighetens gasexpert för att hon aktiverade sig i klimatfrågan, bland annat inom Rebellmammorna. Hon anser att myndigheten har varit utsatt för ministerstyre från civilförsvarminister Carl-Oskar Bohlin (m) och att domen är ett hot mot rätten att engagera sig och ytterst mot demokratin.

energipolitik
2026-09-09, 05:51

MP slår medlemsrekord

Med knapp marginal har Miljöpartiet slagit ett över tio år gammalt medlemsrekord.

Affärerpolitik
2026-09-03, 07:16

Moderater vill förstatliga energibolag

Moderaterna i Region Skåne och Kävlinge vill förstatliga kärnkraftsbolag.

energipolitik
2026-08-26, 16:54

Macron till Sverige – signerar ifrågasatt fregattaffär

UPPDATERAD. Statsrådsberedningen bekräftar nu att statsminister Ulf Kristersson (m) tar emot Frankrikes president Emmanuel Macron på måndag. Sannolikt ska de två ledarna signera Sveriges inköp av franska fregatter, en affär som ifrågasätts av expertis som Dagens Opinion har varit i kontakt med.

politik
2026-08-19, 05:45

Så många såg Bonniers partiledardebatt

Bonniertidningarna Dagens Industri och Expressens partiledardebatt under ledning av Ylva Johansson och Viktor Barth-Kron i måndags drog över 700 000 tittare.

medierpolitik
2026-08-17, 06:35

Halverad vinst för Randello (c)

Inför valåret halverades vinsten i Centerpartiets investmentbolag Randello.

Affärerpolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-09-14, 10:29

Valet 2026 – så presterade väljarbarometrarna och storpartierna

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Urban Ahlin blir pa-konsult
  • Kommunikationsbyråerna ökar till 11 miljarder kronor
  • De får sitta i riksdagen –  hela listan
  • The Labyrinth värvar grönt i Tyskland
  • Veckans Brief 28: 11 pa-experter om nya regeringen –…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram