• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

31 Jul 2014

Festivalturné ger Djurens Rätt medlemsboost – närmar sig Moderaterna i antal

Vore den ideella intresseorganisationen Djurens Rätt ett politiskt parti skulle det, i antal medlemmar räknat, vara Sveriges fjärde största. Endast Socialdemokraterna, Moderaterna och Centerpartiet, som alla erfor medlemstapp under 2013, skulle vara större. Varken Moderaterna eller Centerpartiet orkade över 40 000-strecket samtidigt som djurrättsorganisationen närmar sig med stormsteg.    – Prognosen är 35 000 medlemmar till årsskiftet och det ser ut som att vi kommer att nå målet.

Vore den ideella intresseorganisationen Djurens Rätt ett politiskt parti skulle det, i antal medlemmar räknat, vara Sveriges fjärde största. Endast Socialdemokraterna, Moderaterna och Centerpartiet, som alla erfor medlemstapp under 2013, skulle vara större. Varken Moderaterna eller Centerpartiet orkade över 40 000-strecket samtidigt som djurrättsorganisationen närmar sig med stormsteg. 
 
– Prognosen är 35 000 medlemmar till årsskiftet och det ser ut som att vi kommer att nå målet. Vi har ökat två år i rad och känner inte av diskussionen om att frivilliga organisationer tappar medlemmar, säger Camilla Björkbom, förbundsordförande för Djurens Rätt. 
 
Årets medlemstillströmning beror inte minst på en omfattade opinionsbildningturné där Djurens Rätt-volontärer under sommarhalvåret besöker festivaler, marknader och gatufester för sprida sitt budskap och värva medlemmar. 
 
– Jag tror att man kan kalla den för Sveriges största ideélla opinionsbildningssatsning. Vi har haft uppemot 200 volontärer varje sommar sedan vi drog i igång vår sommarturné i den här formen 2006. 
 
Enligt Camilla Björkbom ligger organisationens styrka i medlemmarnas driv.
 
– Inom andra organisationer av vår storlek är det vanligt med anställda som sköter fältarbetet. Hos oss, som bara har fyra anställda som jobbar aktivt med sommarturnén, är det inte ovanligt att engagerade medlemmar från lokala avdelningar gör turnéstopp på eget intitativ. 
 
Att Djurens Rätt valt att finnas på Sommarsveriges olika festivalområden beror på en målgruppsanpassning. 
 
– Det är där vår främsta målgrupp finns. På festivaler samlas mycket folk på ett och samma ställe  samtidigt som stämningen är väldigt positiv.
 
Ett förbud mot pälsfarmar (som minkfarmar) är, tillsammans med arbetet för en mer vegetariskt mathållning och ekonomisk stöd till alternativ till djurförsök som de frågor som Djurens Rätt driver hårdast för tillfället. 
 
Att ni ökar i medlemsantal, beror det på att ni är duktiga på att värva nya medlemmar eller på att människor i högre utsträckning intresserar sig för djurrättsfrågor idag?
– Både och. Jag tycker att mig se att våra frågor syns alltmer i medierna och inför riksdagsvalet har några partier börjat prata mer om djurfrågor och i våras gjorde vi en opinionsundersökning (Demoskop) som visade att 8 av 10 vill ha ett förbud mot pälsdjursfarmning. 
 
Vilka partier tänker du på?
– Det är framför allt Vänsterpartiet och Miljöpartiet som har lyft fram djurfrågorna på senare tid, och då tänker jag främst på deras satsningar på vegetarisk mat och för en avvecklad pälsdjursfarming. Många förknippar kanske fortfarande Centerpartiet med djurskydd, men de för snarare en politik som gynnar industrin och djurnäringens intressen. 
 
Camilla Björkbom lyfter också fram Feministiskt initiativ och, inte helt oväntat Djurens parti, som två uppstickarpartier med djurrätt högt på agendan. 
 
Hur ser du på Djurens parti?
– De är fortfarande nybildade (slutet av 2013) och har väl egentligen inte hunnit börja jobba på allvar än. Trots det lyckades de få en hel del röster i EU-valet, och det säger väl något om att detta är frågor som är viktiga för många människor. Att starta ett parti med djurens rättigheter i centrum sätter också press på andra, etablerade, partier att bli mer tydliga. Den pressen ser vi inte minst i Nederländerna och i Tyskland där deras motsvarigheter till Djurens parti tog varsitt mandat i Europaparlamentet. 
 
Hur ser er dialog med Djurens parti ut?
– Vi för en dialog med dem på samma sätt som med andra partier. En väldigt viktig sak är att djurfrågorna inte blir till en blockfråga, vilket det dessvärre blivit i fråga om pälsdjursfarmning. 
 
Kommer arbetet med era hjärtefrågor, som till exempel att stoppa minkfarmar, att gå trögare om de borgerliga partierna behållere makten än om det blir ett rödgrönt regeringsskifte?
– Som det ser ut nu är det tyvärr så. Det är inget av de borgerliga partierna som vill göra några verkliga förändringar för minkarna. De talar om att djuren ska må bra och att djurrättsreglerna ska följas men det finns inget i deras uttalanden som tyder på att de är redo att göra några förbättringar på området. Allianspartierna röstade till och med ned Socialdemokraternas förslag om striktare djurskyddsregler för minkar 2006. 
 
Snart har ni en medlemsbas på 35 000 personer. Hur använder ni det när ni opinionsbildar kring era frågor?
– Att vi företräder så många människo är vår stora styrka när vi träffar politiker och andra makthavare. Medan de lobbyister som företräder industrin och djurnäringen, som i fallet med den svenska pälsdjursfarmningen, företräder ett ett 70-tal familjeföretag samlar vi 35 000 medlemmar som kämpar för att ge djuren en röst helt utan egenintresse. 
 
Djurens Rätt i förhållande till riksdagspartierna (medlemsantal 2013)
1. Socialdemokraterna, 97 396
2. Moderaterna, 39 998
3. Centerpartiet, 39 652
4. Djurens Rätt, 33 376
5. Kristdemokraterna, 20 481
6. Folkpartiet, drygt 16 000 (2012)
7. Vänsterpartiet, 13 807
8. Miljöpartiet, 13 751
9. Sverigedemokraterna, 11 876
 
Siffrorna härrör från en genomgång av partiernas medlemsantal i Veckans Brief, nr 6 2014.
 
Oscar Örum
 

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

lobbying

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-03-25, 16:35

Nykterhetslobbyn jublar över lobbyregistret

Nykterhetsorganisationen Movendi (tidigare IOGT-NTO, UNF och Junis)b jublar över att lobbyregistret införs.

lobbyingopinionsbildning
2026-03-04, 15:06

Klart nu: Lobbyregistret införs under sommaren

Nu har regeringen lämnat över remiss som ska ligga till grund för ett riksdagsbeslut om ett lobbyregister till lagrådet.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-01-09, 11:15

Forskning och Framsteg och snuslobbyn kastar utmärkelser på varandra

Vetenskap och Folkbildning har utsett Snuskommissionen till Årets förvillare 2025. Snuskommissionens ordförande Stig-Björn Ljunggren kontrar med utmärkelsen ”Årets Halmgubbe”, men siktar snett.

Caselobbyingmedier
2025-11-03, 13:46

Mixat intresse när Stegra bjuder riksdagen på middag

Gröna stålbolaget Stegra bjuder tre utskott på middag i morgon, tisdagen 4 november. Det bjuds på ”dryck och enklare mat”. Det pratas på sina håll om en bojkott mot tillställningen.

lobbyingpolitikpr
2025-10-30, 10:44

The Swedish Thing blir byrå för civilsamhället

The Swedish Thing, startade 2023 som en pa-byrå med S-stämpel. Nu tar byrån en ny position som det som kan vara Sveriges första civilsamhällesbyrå.

Affärerlobbyingpr
2025-09-08, 05:56

Attendo bygger om – pa-chefen går

Efter tio år slutar vårdföretaget Attendos pa-chef.

arbetarrörelserlobbyingopinionsbildning
2025-05-08, 13:09

Svensk PR: Lobbyregistret inte rätt väg att gå

Branschorganisationen Svensk PR ser stora brister med det föreslagna upplägget.

lobbyingpolitik
2025-05-08, 10:12

Precis kritiserar förslaget om lobbyregister

Ett lobbyregister riskerar att hämma det demokratiska samtalet, enligt Precis.

lobbyingpolitik
2025-05-06, 15:37

IOGT-NTO gör tummen upp för lobbyregister

Nykterhetsorganisationen IOGT-NTO är tidigt ute och gör tummen upp med en brasklapp för det lobbyregister som inynskommittén förväntas presentera på torsdag.

lobbyingopinionsbildningpolitikpr
2025-05-06, 09:28

Förslag på lobbyregister kommer

Den parlamentariska ”insynskommittén” kommer att på torsdag presentera förslag på ett svenskt lobbyregister, enligt läckor till Dagens Nyheter.

lobbyingpolitikpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Grundaren går men Swedish FinTech Association består
  • Här är vinnarna i Guldägget 2026
  • Duo till Narva
  • Geelmuyden Kiese värvar från Prime
  • Konsumentverket granskar 40 influerare – här är listan

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram