• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

16 Jun 2014

Hård kritik mot Miljöpartiet i KU: Orättfärdigt och anmärkningsvärt

– Rent formellt har de ju förstås rätt att tillsätta en ordförande, men personligen tycker jag att det är ganska anmärkningsvärt, säger Mia Sydow Mölleby, vänsterpartiets ledamot i KU.   Under söndagen rapporterade flera medier om det bråk som blossat upp i KU kring tillsättningen av en ny ordförande.   I samband med att Peter Eriksson (mp) lämnar den posten i förtid efter fyra år, för sitt nya jobb i EU-parlamentet, vill Milj&ou

– Rent formellt har de ju förstås rätt att tillsätta en ordförande, men personligen tycker jag att det är ganska anmärkningsvärt, säger Mia Sydow Mölleby, vänsterpartiets ledamot i KU.
 
Under söndagen rapporterade flera medier om det bråk som blossat upp i KU kring tillsättningen av en ny ordförande.
 
I samband med att Peter Eriksson (mp) lämnar den posten i förtid efter fyra år, för sitt nya jobb i EU-parlamentet, vill Miljöpartiet ersätta honom med en partikamrat – trots att KU inte har några möten inplanerade förrän efter riksmötets öppnande i oktober.
 
Miljöpartiets agerande har fått skarp kritik från utskottets vice ordförande, moderaten Per Bill.
 
– För att vara från ett parti, som Miljöpartiet, som klagar över att politiker snarare har för höga arvoden så är jag minst sagt förvånad över att det är dom som tänker sätta någon typ av svenskt rekord i att välja en ordförande som faktiskt aldrig kommer vara med och sammanträda men som ändå ska ha arvode, sade han igår till Aftonbladet.
 
Nu höjs fler kritiska röster.
 
– Jag har suttit i riksdagen i 19 år och inte en enda gång under den tiden kan jag minnas att ett sammanträde utlyst efter att vi gått på sommaruppehåll. Det innebär att det är en nästintill helt säker arbetsfri insats och för det får de i storleksordningen 40 000 kronor, säger kristdemokraten och KU-ledamoten Tuve Skånberg till Dagens Opinion och fortsätter:
 
– Jag skulle inte vilja möta allmänheten med ett sådant ställningstagande.
 
Enligt Tuve Skånberg kan den nya ordföranden få en rejäl pensionslyft – utan att behöva göra någonting.
 
– Att ta ut något för arbetsfri insats är inte riktigt. Det är orättfärdigt. Ett parti som talar för att det ska vara rätt och viktigt att försöka motarbeta korruption ska leva som man lär. Här gör man det uppenbarligen inte, säger han.
 
Varför tror du att Miljöpartiet gör det?
– De ser det som att de har förhandlat till sig olika uppdrag i riksdagen och med de uppdragen följer status och vissa fördelar, inte minst ekonomiska. De vill inte göra avkall på dessa fördelar och statusen. Någon av deras ledamöter, förmodligen någon mer erfaren och äldre, kommer nu få en fjäder i hatten och vara ordförande i KU utan att någonsin ha hållit i klubban, säger Tuve Skånberg.
 
Även Mia Sydow Mölleby och utskottskollegan Karin Granbom Ellison (fp) konstaterar för Dagens Opinion att KU har sommaruppehåll och att posten därför kan fortsätta vara vakant.
 
– Vi skulle egentligen kanske också kunna klara oss med en vice ordförande som varit med under hela mandatperioden, säger Karin Granbom Ellison.
 
– Och man kan utse någon senare om behovet skulle uppstå, fyller Mia Sydow Mölleby i.
 
Miljöpartiets gruppledare Gunvor G Ericson slår dock tillbaka mot kritiken. Till Aftonbladet sade hon igår att det inte handlar "om arvoden utan om vem som ska vara ordförande i utskottet" och försvarar beslutet att hålla fyllnadsval.
 
– Det brukar man alltid göra. KU granskar regeringen. Moderaterna skulle knappast tillåta en plats stod tom och har dessutom ganska många ordförande bland utskotten, sade hon till Aftonbladet.
 
Dagens Opinion har sökt centerpartisten Per-Ingvar Johnsson samt Socialdemokraternas gruppledare i riksdagen Mikael Damberg, som KU-ledamoten Björn von Sydow (s) hänvisar till.

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-09-17, 18:37

Talmannen sonderar regering – här är körschemat

Talman Andreas Norlén träffar den 18 september alla partiföreträdare utom någon från Moderaterna för att ta fram förslag på ny statsminister.

politikval 2026
2026-09-15, 09:18

”Nu ökar trycket på C”

Nu ökar trycket på Centerpartiet, kommer partiet att gå med på skattehöjningar och slår partiledare Elisabeth Ringqvist rekord i samtal från företagare inför regeringsbildningen? Paulo Silva, grundande partner på New Republic Public Affairs ger här en ögonblicksbild från förhandlingsläget.

politikSpaning
2026-09-12, 11:24

Gasrebell-mamman tar strid mot Carl Oskar Bohlin

I går kom beslut från Arbetsdomstolen om att den inte kommer att pröva fallet med kvinnan som tvingades sluta som Energimyndighetens gasexpert för att hon aktiverade sig i klimatfrågan, bland annat inom Rebellmammorna. Hon anser att myndigheten har varit utsatt för ministerstyre från civilförsvarminister Carl-Oskar Bohlin (m) och att domen är ett hot mot rätten att engagera sig och ytterst mot demokratin.

energipolitik
2026-09-09, 05:51

MP slår medlemsrekord

Med knapp marginal har Miljöpartiet slagit ett över tio år gammalt medlemsrekord.

Affärerpolitik
2026-09-03, 07:16

Moderater vill förstatliga energibolag

Moderaterna i Region Skåne och Kävlinge vill förstatliga kärnkraftsbolag.

energipolitik
2026-08-26, 16:54

Macron till Sverige – signerar ifrågasatt fregattaffär

UPPDATERAD. Statsrådsberedningen bekräftar nu att statsminister Ulf Kristersson (m) tar emot Frankrikes president Emmanuel Macron på måndag. Sannolikt ska de två ledarna signera Sveriges inköp av franska fregatter, en affär som ifrågasätts av expertis som Dagens Opinion har varit i kontakt med.

politik
2026-08-19, 05:45

Så många såg Bonniers partiledardebatt

Bonniertidningarna Dagens Industri och Expressens partiledardebatt under ledning av Ylva Johansson och Viktor Barth-Kron i måndags drog över 700 000 tittare.

medierpolitik
2026-08-17, 06:35

Halverad vinst för Randello (c)

Inför valåret halverades vinsten i Centerpartiets investmentbolag Randello.

Affärerpolitik
2026-08-11, 12:50

Centerpartiet tar Loveable till riksdagen

UPPDATERAD. Torsdagen den 13 augusti 2026 tar Centerpartiet den svenska ai-uppstickaren Loveable till Riksdagen. Tanken är att Loveable ska lära ledamöterna att utveckla ai-tjänster.

artificiell intelligenspolitik
2026-08-04, 15:11

Över hälften tackade nej till statministerns kulturmingel

Fler än hälften tackade nej till statsminister (m) Ulf Kristerssons mingel den 1 augusti 2026 för personer i de kreativa och kulturella branscherna, i samband med Pride-veckan.

kulturpolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-09-14, 10:29

Valet 2026 – så presterade väljarbarometrarna och storpartierna

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • ”Nu ökar trycket på C”
  • Kommunikationsbyråerna ökar till 11 miljarder kronor
  • Idel Tidö i personvalet – hittills
  • A Beautiful Soup tar in stadsutvecklarveteran
  • SD-ledare kan bli Sveriges första Tiktok-politiker

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram