• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

12 May 2014

Gunnar Hökmark (m) EU-attackerar Jan Larsson (s) och Marita Ulvskog (s)

Tidigare i dag presenterade Gunnar Hökmark en rapport med fakta om hur den fria rörligheten har påverkat arbetsmarknaden i Sverige, framförallt inom transport och bygg. Uppgifterna hämtas bland annat från Riksdagens utredningstjänst, RUT, och OECD.

Tidigare i dag presenterade Gunnar Hökmark en rapport med fakta om hur den fria rörligheten har påverkat arbetsmarknaden i Sverige, framförallt inom transport och bygg. Uppgifterna hämtas bland annat från Riksdagens utredningstjänst, RUT, och OECD.
 
Moderaternas rapport visar att byggsektorn år 2012 sysselsätter 20 000 fler än år 2008 då reglerna för arbetskraftsinvandring infördes. Inom transport har de dock minskat med 4 000. Under perioden har reallönerna ökat med 7,5 procent i byggbranschen och 7,1 procent inom transport, jämfört med snittet på 5,2 procent. I snitt har Sverige 5 000 utstationerade arbetare, på årsbasis 20 000. Siffrorna tolkar Moderaterna som om att arbetskraftsinvandring har i stort sett en positiv effekt för Sverige.
– Utgångspunkten är att den fria rörligheten är en tillgång för det fria Europa, säger Gunnar Hökmark, Moderaternas toppkandidat i EU-valet.
Han berättar om syftet med rapporten.
– För tio år sedan var huvudproblemet social turism, men det visade sig vara fel. Sedan var det rumäner och bulgarer som skulle komma hit och dumpa lönerna, vilket Göteborgs universitet har visat inte stämmer. Nu heter det att man ska ha samma löner som i värdlandet. Utifrån det skapar man skrämselpropaganda. I rapporten har vi bemött alla påståenden om den fria rörligheten.
Utan tvekan är det Socialdemokraterna som Moderaterna vill utmana med sin rapport, som innehåller ett uttalande från Jan Larsson om att "innan vi går ut i omvärlden och ber människor att flytta till Sverige är det väl väldigt bra om vi först ser om det finns människor i Sverige som vill ha de här jobben”.
– Ett av deras vallöften är att begränsa den fria rörligheten. Jag diskuterar gärna hur vi utvecklar regelverket, men då ska det bygga på riktiga analyser och inte skrämselpropaganda. Då kan man hamna riktigt fel.
Gunnar Hökmark vill dock inte bunta ihop Socialdemokraterna med mer EU-fientliga partier.
– Jag anser och känner inte på något sätt att Socialdemokraterna odlar en dålig människosyn på de människor som kommer hit för att jobba. Problemet är att de beskriver konsekvenserna av en rörlig arbetskraft på ett sätt som gynnar andra krafter. För mig handlar det om att bekämpa dem som vill frammana stora problem med den fria rörligheten som alla främlingsfientliga som vill säga att utlänningarna tar jobben. Därför är det viktigt att bemöta sådana påståenden och utgångspunkter i den politiska debatten.
 
Dagens Opinion har sökt Marita Ulvskog för en kommentar.

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-09-21, 13:47

De får sitta i riksdagen –  hela listan

Efter att rösterna har räknats står de klart vilka som får bänka sig när riksdagen öppnar 28 september 2026. Här är listan i bokstavsordning.

arbetarrörelserpolitik
2026-09-21, 07:45

Urban Ahlin blir pa-konsult

Utrikespolitikern (s) Urban Ahlin äntrar en av Europas tyngsta public affairs-koncerner.

arbetarrörelserpolitikpr
2026-09-17, 18:37

Talmannen sonderar regering – här är körschemat

Talman Andreas Norlén träffar den 18 september alla partiföreträdare utom någon från Moderaterna för att ta fram förslag på ny statsminister.

politikval 2026
2026-09-15, 09:18

”Nu ökar trycket på C”

Nu ökar trycket på Centerpartiet, kommer partiet att gå med på skattehöjningar och slår partiledare Elisabeth Ringqvist rekord i samtal från företagare inför regeringsbildningen? Paulo Silva, grundande partner på New Republic Public Affairs ger här en ögonblicksbild från förhandlingsläget.

politikSpaning
2026-09-12, 11:24

Gasrebell-mamman tar strid mot Carl Oskar Bohlin

I går kom beslut från Arbetsdomstolen om att den inte kommer att pröva fallet med kvinnan som tvingades sluta som Energimyndighetens gasexpert för att hon aktiverade sig i klimatfrågan, bland annat inom Rebellmammorna. Hon anser att myndigheten har varit utsatt för ministerstyre från civilförsvarminister Carl-Oskar Bohlin (m) och att domen är ett hot mot rätten att engagera sig och ytterst mot demokratin.

energipolitik
2026-09-09, 05:51

MP slår medlemsrekord

Med knapp marginal har Miljöpartiet slagit ett över tio år gammalt medlemsrekord.

Affärerpolitik
2026-09-03, 07:16

Moderater vill förstatliga energibolag

Moderaterna i Region Skåne och Kävlinge vill förstatliga kärnkraftsbolag.

energipolitik
2026-08-26, 16:54

Macron till Sverige – signerar ifrågasatt fregattaffär

UPPDATERAD. Statsrådsberedningen bekräftar nu att statsminister Ulf Kristersson (m) tar emot Frankrikes president Emmanuel Macron på måndag. Sannolikt ska de två ledarna signera Sveriges inköp av franska fregatter, en affär som ifrågasätts av expertis som Dagens Opinion har varit i kontakt med.

politik
2026-08-19, 05:45

Så många såg Bonniers partiledardebatt

Bonniertidningarna Dagens Industri och Expressens partiledardebatt under ledning av Ylva Johansson och Viktor Barth-Kron i måndags drog över 700 000 tittare.

medierpolitik
2026-08-17, 06:35

Halverad vinst för Randello (c)

Inför valåret halverades vinsten i Centerpartiets investmentbolag Randello.

Affärerpolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-09-14, 10:29

Valet 2026 – så presterade väljarbarometrarna och storpartierna

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Urban Ahlin blir pa-konsult
  • De får sitta i riksdagen –  hela listan
  • Veckans Brief 28: 11 pa-experter om nya regeringen –…
  • The Labyrinth värvar grönt i Tyskland
  • Jung kör igång sport-erbjudande

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram