• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

23 Apr 2014

Nils Lundgren frontar Junilistans valfilm

"En EU-kritisk röst sedan 2004". Så vill Junilistan profilera sig inför Europaparlamentsvalet 25 maj. I en kampanjfilm lyfter partiet en "sanerad EU-byråkrati" och en "sund EU-kritik" som valkampanjspunkter.   Tanken är att filmen ska då spridning på sociala medier, i synnerhet via Facebook, Twitter och Instagram.    – Filmen visar att för mycket makt, inom fel områden, flyttas till Bryssel.

"En EU-kritisk röst sedan 2004". Så vill Junilistan profilera sig inför Europaparlamentsvalet 25 maj. I en kampanjfilm lyfter partiet en "sanerad EU-byråkrati" och en "sund EU-kritik" som valkampanjspunkter.
 
Tanken är att filmen ska då spridning på sociala medier, i synnerhet via Facebook, Twitter och Instagram. 
 
– Filmen visar att för mycket makt, inom fel områden, flyttas till Bryssel. Vi säger ja till medlemskap men nej till den stora maktöverflyttningen som pågår, säger Eva Nisser, Junilistans kanslichef.
 
Det är den förre partiledaren Nils Lundgren, och inte nyblivne partiledaren Jörgen Appelgren, som agerar röstskådespelare i filmen. 
 
– Nils Lundgren står ju självklart fortfarande bakom Junilistans politik även idag. Han deltar aktivt och vi tyckte att han hade en bra och passande röst. 
I filmen anspelar Junilistan på Sverigedemokraterna med orden "vi vet att man i Bryssel kommer betydligt längre med ett språkrör än med ett järnrör". 
 
– Enligt opinionsmätningar delar 60 procent av Sveriges befolkning vår uppfattning om ett ja till medlemskap men ett nej till maktöverflyttningar. Många som egentligen är socialdemokrater eller moderater, men som är förbannade på etablissemanget, ser en röst på Sverigedemokraterna som en markering mot deras vanliga partier. Vi ger de väljarna en väg ut och gör att de slipper lägga sin röst på Sverigedemokraterna. 
 
Vad har filmen kostat att göra?
– Jag har inte sett den exakta prislappen men det landar väl på ungeför 100 000 kronor. 
 
Vilken byrå har gjort filmen? 
– Det är en Stockholmsbaserad byrå som inte vill skylta med sitt namn eftersom många blir förbannade på en byrå som jobbar med Junilistan. De tar en risk som inte alls är lika tydlig för någon med socialdemokratisk eller moderat partibok. 
 
Filmen finns här. 
 
Oscar Örum

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

pr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-09-21, 07:45

Urban Ahlin blir pa-konsult

Utrikespolitikern (s) Urban Ahlin äntrar en av Europas tyngsta public affairs-koncerner.

arbetarrörelserpolitikpr
2026-09-18, 06:31

Jung kör igång sport-erbjudande

Pr-byrån Jung samlar sin sportkompetens i erbjudandet Jung Sport Track.

Affärerpr
2026-09-17, 21:49

The Labyrinth värvar grönt i Tyskland

Pa-byrån The Labyrinth hittar sin nästa konsult hos Miljöpartiets motsvarighet i Tyskland.

arbetarrörelserpr
2026-09-16, 07:26

Pr-byråerna lyfte under andra kvartalet

Under årets andra kvartal förbättrade pr- och kommunikationsbyråerna som är medlemmar i branschorganisationen Precis.

Affärerpr
2026-09-15, 08:45

A Beautiful Soup tar in stadsutvecklarveteran

Pr-byrån A Beautiful Soup hämtar in Business Region Stockholms förra vd.

arbetarrörelserpr
2026-09-11, 10:33

Pr-branschen slår tillbaka mot Vänsterpartiets pr-byrå

De stora pr-byråernas branschorganisation Precis tror inte Stockholms stad kommer att spara pengar på att starta en egen kommunikationsbyrå, något som Vänsterpartiet har föreslagit.

Branschprval 2026
2026-09-10, 09:45

V vill starta kommunal pr-byrå i Stockholm

Vänsterpartiet i Stockholms stad vill att staden ska köra igång en egen, kommunal pr-byrå och sluta handla upp kommunikationstjänster.

Affärerprval 2026
2026-09-09, 07:52

Efter Weber Shandwick: Går in tungt i Paritee

En av Prime och sedermera Weber Shandwicks tyngsta profiler går till byrå-koncernen Paritee.

arbetarrörelserpr
2026-08-28, 11:03

Redgert erövrar nyförvärvad Jung-trio

Pr-byrån Redgert har värvat över en trio som nyligen följde med ett förvärv av konkurrenten Jung.

arbetarrörelserpr
2026-08-25, 09:59

Diplomat Hämtar seniorkonsult på Bravida

Pr-byrån Diplomat Communications hittar sin nästa seniorkonsult på fastighetsservicebolaget Bravida.

arbetarrörelserpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-09-14, 10:29

Valet 2026 – så presterade väljarbarometrarna och storpartierna

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • ”Nu ökar trycket på C”
  • Kommunikationsbyråerna ökar till 11 miljarder kronor
  • Idel Tidö i personvalet – hittills
  • A Beautiful Soup tar in stadsutvecklarveteran
  • The Labyrinth värvar grönt i Tyskland

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram