• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

05 Feb 2014

Grayling fick felaktigt kreditbetyg – missade miljonaffär

Pr-byrån Grayling fick en chock när de öppnade brevet från SKL om upphandlingen de deltog i. Byrån hade inte klarat de kreditvärderingskriterier SKL, Sveriges Kommuner och landsting, satt upp och som följde kreditupplysningsföretagets UCs normer. Gränsen gick vid betyget tre. Grayling fick en tvåa.

Pr-byrån Grayling fick en chock när de öppnade brevet från SKL om upphandlingen de deltog i. Byrån hade inte klarat de kreditvärderingskriterier SKL, Sveriges Kommuner och landsting, satt upp och som följde kreditupplysningsföretagets UCs normer. Gränsen gick vid betyget tre. Grayling fick en tvåa.
– Vi använder oss själva av Creditsafe och blev inte uppmärksammade på att vi hade sänkts av UC förrän vi fick information från SKL, säger Carina Lindberg-Glavå, vd på Grayling.
I stället gick de andra byråerna vidare i tävlingen, som så småningom vanns av Gullers uppdraget värt 1,5 miljoner kronor per år före Reformklubben och Kärnhuset.
Men SKLs värdering av Graylings kreditvärdighet har inte varit korrekt, något som har kommit fram efter att upphandlingen har slutförts.
– Nu har det kommit fram att Grayling visst uppfyllt UCs krav för ekonomisk stabilitet. De har rett ut en felaktig hantering av ett tidigare ärende och UC har retroaktivt höjt upp Graylings betyg till en trea. Det är förstås tråkigt för dem att det har skrivits om att deras kreditvärdighet inte är fullgod, berättar Linda Tidekrans Möller, ansvarig för upphandlingen på SKL.
 
– När vi fick beskedet bad vi SKL göra en omprövning. Men de ansåg att de hade kommit för långt i upphandlingen, säger Carina Lindberg-Glavå.
 
Grayling skulle ha kunnat överpröva hela upphandlingen inom två veckor.
– Vi behövde prioritera befintliga uppdrag på byrån och just de veckorna hade vi olyckligtvis drabbats av att många var sjuka.

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

pr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-05-27, 01:28

Bellbird varken lyfter eller kraschar

Det blev varken kraschlandning eller raketlyft för kommunikationsbyrån Bellbird under 2025.

Affärerpr
2026-05-19, 06:20

Sverige tar åter hem NextGen PR

I fjol tog en duo från Geelmuyden Kiese i Sverige hem förstaplatsen i Next Gen PR World Cup. Nu vinner Sverige för andra året i rad. Denna gång med en duo från Wenderfalck.

pr
2026-05-05, 09:10

Tobiis komchef till pr-branschen

Det börsnoterade ögonrörelseföretaget Tobii tappar sin kommunikations-och marknadschef till pr-branschen.

arbetarrörelserpr
2026-04-27, 10:26

Geelmuyden Kiese värvar från Prime

Kommunikationsbyrån Geelmuyden Kiese värvar en meriterad kundsansvarig hos konkurrenten Prime.

arbetarrörelserpr
2026-04-27, 07:40

Lennox minskar men ökar marginalen

Pr-byrån Lennox minskade i omsättning och byråintäkt under helåret 2025, men ökade marginalen.

Affärerpr
2026-04-25, 07:05

Diplomatgruppen stuvade om och höll intäkterna

Diplomatgruppen, med de två byråerna Diplomat Communications och contentbyrån Tale, höll omsättningen under 2025 men tappade i vinst.

Affärerpr
2026-04-23, 09:45

Duo till Narva

Kommunikationsbyrån Narva värvar en duo som ska stärka teamen inom corporate-kommunikation och life science.

arbetarrörelserpr
2026-04-14, 21:20

De segrade i Spinn

Här är alla vinnarna i Precis utmärkelse Spinn 2026.  

Branschpr
2026-04-09, 08:37

Solchef till Bellbird

Kommunikationsbyrån Bellbird värvar en kommunikationschef från solenerigbranschen.

arbetarrörelserpr
2026-04-08, 08:09

Grand stagar upp med vice-vd från konkurrent

Pr-byrån Grand Relations vill växa och tar in en vice-vd med ansvar för tillväxt från en konkurrent.

Affärerarbetarrörelserpr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Gripen-pilot landar hos The Labyrinth
  • Fackföreträdare på Academedia: Vår opinionschef…
  • SVTs Arvtagarna anmäls och får hård kritik
  • AcadeMedia slår tillbaka mot S-kampanj
  • Regeringen hittar nytt jobb åt Skatteverkets kritiserade gd

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram