• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

16 Oct 2013

Mp-kampanj lovar 9 700 nya jobb i Stockholm

– Riksorganisationen har haft en större samtalskampanj om jobb och vi har velat fördjupa den, riktat mot just Stockholmsregionen.

– Riksorganisationen har haft en större samtalskampanj om jobb och vi har velat fördjupa den, riktat mot just Stockholmsregionen. Det finns mycket jobbmöjligheter här och vi vill lyfta upp att vår politik kan hjälpa till att skapa förutsättningar för det, säger Annica Hjerling, kanslichef på Miljöpartiet i Stockholmsregionen och projektledare för kampanjen.
 
Budskapet i kampanjen, som smygstartar i dag och ska pågå i 1,5 månad, är att det med Miljöpartiets politik skapas 9 700 nya jobb i Stockholm fram till 2016.
 
Hur har ni fått fram den siffran?
– Våra politiska sekreterare har hjälpt oss räkna på det på samma sätt som de räknat på riksnivå. Vi har tittat på budgetsatsningarna de närmaste åren från landsting, stadshus och de delar av riksbudgeten som kan slå regionalt. Då hamnar vi på mellan 9 000 och 13 000 jobb de närmaste åren, säger Annica Hjerling.
 
Navet i kampanjen är sajten eftervalet.se. Till det kommer också annonser på Facebook och i Metro. Officiella lanseringen av kampanjen sker dock först på lördag, vilket också blir startpunkten för Miljöpartiets valrörelse i Stockholm.
 
– Då har vi en valkickoff för samtliga politiker på kommun-, landsting- och riksnivå och lanserar kampanjen gentemot dem. Sedan är det tänkt att våra 26 kommunavdelningar är med och kampanjer under 1,5 månad, med företagsbesök och en samtalsinriktad kampanj som vi kör i övrigt också, säger Annica Hjerling.
 
Hur ser valrörelsen ut annars för er del?
– Vi är inte nere på detaljerna ännu vad gäller valrörelsen. En av anledningarna till att vi gör den här kampanjen är för att testa dels digital verktyg, dels våra kommunavdelningar och hur pass framme vi är. Utifrån det kommer vi att dra slutsatser.
 
Annica Hjerling tillägger att målet är att sitta i majoritet i hälften av Stockholms kommuner samt i landsting och riksdag.
 
– Det jobbar vi för och det tror vi också att vi kommer nå.
 
Kampanjen har gjorts inhouse, förutom sajten som tagits fram av Pixby. Hur mycket kampanjen kostar kan Annica Hjerling inte svara på.
 
– Men vi har jobbat mycket inhouse. Vi har tre anställda kommunikatörer som jobbat med kampanjen. Det är egentligen själva sajten och annonserna som kostat och det är ingen större kostnad, säger hon.

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-23, 17:41

”Ebba Buschs Sverigedröm kräver hårdare auktoritet”

Retorikkonsulten Camilla Eriksson analyserar partiledartalen i Almedalen via sin proprietära varumärkesmodell Field of Meaning. Först ut är KD-ledaren Ebba Busch tal.

almedalen 2026politik
2026-06-23, 12:10

Bakom M-avhoppet i Karlstad

Moderaten Christian Holm lämnar sina politiska uppdrag i Karlstad kommun och drar tillbaka sin kandidatur inför höstens riksdagsval. Flera källor pekar ut anledningen.

politik
2026-06-22, 12:13

Regeringens nya filmpolitik sågas

Regeringen har knappt presenterat sin proposition ”Ny politisk inriktning för ett starkare filmland”, förrän den sågas.

kulturpolitik
2026-06-22, 06:28

Magdalena Andersson (s) turistkampanjar

Nej det blir inte Botkyrka när partiledaren (s) Magdalena Andersson ger sig ut på en två dagars valturné i Sverige. Dock blir det flera klassiska turistorter.

politikval 2026
2026-06-16, 07:48

Gruvbolag och branschorganisation halvjublar över skrotat uran-veto

Gruvindustrins branschorganisation pratar om ”ett steg framåt och två bakåt” när det gäller riksdagens beslut att likställa tillståndsprövningen av brytning av uran med andra metaller. Gruvföretaget District Metals lovar att fortsätta att lobba för att uranbrytning ska ske i Sverige.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-06-16, 07:24

TCO och ST kritiska till regeringens beslut om tjänstemannaansvar

Den fackliga centralorganisationen TCO och dess medlemsförbund ST är kritiska till att riksdagen klubbade igenom propositionen Ett utökat straffrättsligt tjänstemannaansvar.

opinionsbildningpolitik
2026-05-11, 06:14

STUDIE: Väljarna straffar partier hårdare än de belönar

Väljare straffare undermåliga prestationer hårdare än de belönar goda. Information är avgörande för att bygga förtroende. Det visar en studie från Göteborgs Universitet.

politikUndersökning & Analys
2026-05-06, 21:26

Moderaterna tar Friedrich Merz (cdu) till Sverige

Tysklands förbundskansler Friedrich Merz kommer till Sverige inbjuden av Moderaterna.

politik
2026-04-27, 06:56

Måndag och pressträffs-rejs

UPPDATERAD. Veckans inleds med inte mindre än sex pressträffar anordnade av regeringen och oppositionsledande Socialdemokraterna.

medierpolitik
2026-04-23, 14:03

FÖRSTA MAJ: Både S- och V-ledaren talar i Stockholm

Den politiska temperaturen i Stockholm ökar under första maj då både Socialdemokraternas och Vänsterpartiets partiledare håller tal i huvudstaden.

politik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Tidigare S-ledamot blir komchef på TCO
  • Bakom M-avhoppet i Karlstad
  • Geelmuyden Kiese snabbskiftar corp-chef
  • Två pa-chefer lämnar sina byråer
  • Narva snor Geelmuydens Kieses partner

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram