Siffrorna för KIs och regeringens prognos är nästan identiska för 2013-2015. Men för 2016-2017 ha regeringen lagt en mer optimistisk prognos. Regeringen räknar med att BNP ska växa med 3,5 2016 och 3,1 år 2017, medan KI räknar med 2,9 respektive 2,6. Arbetslösheten hamnar på 7,0 och 6m,4 procent enligt KI hamnar den på 7,2 respektive 6,7 procent.
KI anser att budgetförstärkningar på 30 miljarder för 2015-2017 krävs för att nå överskottsmålet. Och några ofinansierade åtgärder kan det inte bli tal om 2015-2017, vilket KI anser försämrar det ”offentliga åtagandet” om inte det sker ”betydande” skattehöjningar.
KI slår också fast att jobbskatteavdraget ”på sikt” ökar sysselsättningen. Men på kort sikt skulle ”andra åtgärder” öka tillväxten och sysselsättningen mer. Effekterna av jobbskatteavdrag är heller inte ”tillräckliga för att stärka de offentliga finanserna i ett långsiktigt perspektiv”.
KI tror att stödet till yrkesintroduktionsanställningar och den gymnasiala lärlingsutbildningen kan göra det lättare för ungdomar att få jobb. Den ytterligare sänkningen för arbetsgivaravgifter för de yngsta av de unga välkomnas också.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
