– Om detta stämmer så är det verkligen en skandal. Vi vet ju i dag att NSA har kapacitet att bedriva massövervakning, även av svenska medborgare, och att man har övervakat en rad politiska ledare. Om FRA på något sätt varit inblandad i det här så är det verkligen en skandal, säger Vänsterpartiets utrikespolitiske talesperson Hans Linde.
Det var under en utfrågning i Europaparlamentets kommitté Libe som uppgifterna kom upp. Enligt tidningen Metro var det den grävande journalisten Duncan Campbell som anklagade Sverige för att ha samarbetat med både amerikanska NSA och brittiska GCHQ i frågan om internet- och undervattenkabelavlyssning.
Sverige ska ha gett USA tillgång till de baltiska undervattenskablarna.
Vänsterpartiet kräver nu att regeringen kommer till riksdagen för att ”lägga korten på bordet”.
– De måste reda ut om det förekommit något samarbete och i sådana fall på vilket sätt, säger Hans Linde.
– Vi har begärt en aktuell debatt i riksdagen om USAs övervakning som vi nu hoppas behandlas så forts om möjligt. Vi hoppas att alla andra partier säger ja, säger han vidare.
Sedan NSA-skandalen avslöjades i somras har många politiska eldare i Europa riktat kritik mot USA. Från svenskt håll har dock kritiken uteblivit, säger Hans Linde.
– Det är ett mysterium varför svenska regeringen är så tyst. Både danska och tyska regeringen har varit mycket tydliga och det har inte funnits argument hittills för varför svenska regeringen varit så tyst och passiv. Om dessa uppgifter stämmer, att FRA samarbetar med NSA, så skulle det vara en trolig förklaring till varför man haft en så låg profil.
Vänsterpartiet stöttar också Miljöpartiets krav om att kalla utrikesminister Carl Bildt (m) och justitieminister Beatrice Ask (m) till riksdagen för att redogöra för vad de vet om den amerikanska massövervakningen.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
