Inför valet 2010 gick Alliansen till val med löftet om att höja alkoholskatten med omkring 13 procent, eller 1,1 miljarder kronor. Finansminister Anders Borg (m) lade dessutom fram förslaget i 2011 års vårproposition.
Men drygt tre år senare har löftet ännu inte infriats och i somras manade folkhälsominister Maria Larsson (kd) därför till att frågan tas upp i budgetförhandlingarna, som kommer äga rum senare i augusti.
Kravet avvisas nu av Centerpartiet.
I ett pressmeddelande som skickades ut igår förmiddag säger partiet tydligt ”Nej till folkhälsoministerns förslag till alkoholskattehöjning”.
Enligt Centerpartiet genomfördes aldrig höjningen från början eftersom flera myndigheter varnade för alkoholsmuggling och att riksdagen krävde en konsekvensanalys innan en ändring av skatten, något som aldrig blev av.
Per Åsling, ekonomisk talesperson för Centerpartiet, går i en kommentar hårt åt Maria Larsson som han anser ständigt väljer att blunda för ”det stora samhällsproblemet som alkoholsmuggling” innebär ”med egna propagandaargument från 80-talet”.
– Folkhälsoministern kan inte på allvar tro att en höjning av skatten skulle innebära att färre ungdomar under 20 år skulle dricka sprit, när vi vet att en skattehöjning leder till att smugglarnas vinstmarginal ökar markant och det rimligtvis borde leda till att ännu fler smugglar ännu mer alkohol till våra ungdomar, säger han.
Nykterhetsorganisationen IOGT-NTOs ordförande Anna Carlstedt köper dock inte det argumentet.
– Visst finns det smuggling och svartsprit, men det är ett litet problem i Sverige. Att det skulle vara ett stort problem är en myt som alkoholindustrin lyckats etablera och de flesta politiker vet det, säger hon till Dagens Opinion.
En höjd alkoholskatt är i ett större perspektiv ”alltid en vinst för folkhälsan”, säger Anna Carlstedt vidare.
– Det visar forskning. Problemen med smuggling skulle i stort också minska helt enkelt därför att de allra flesta svenskar inte orkar hålla på med det. Att vi ser att konsumtionen i Sverige minskar men att Systembolagets försäljning hela tiden ökar är positivt, det visar att svenskarna tycker att det är okej att gå till Systembolaget, trots att det är lite dyrare och krångligare.
Hon medger dock att erfarenheter från andra länder visar att höjd alkoholskatt kan leda till att smugglingen ökar – dock endast marginellt, samtidigt som konsumtionen av alkohol överlag minskar.
Centerpartiets ställningstagande finner hon förvånande, särskilt med tanke på Alliansens vallöfte.
– Å andra sidan har ju Centerpartiet på senare tid, och kanske framförallt Annie Lööf, varit väldigt svajig vad gäller i frågan om både gårdsförsäljning och Systembolaget. Frågan är om nu centern tänker sig kunna vinna några politiska poäng med detta. Men jag tror att de skjuter sig själva i foten, säger Anna Carlstedt som tycker att Alliansen bör en gång för alla ta tag i frågan.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.

