Exporttåget, som resan också kallas, är en del i handelsministerns vision ”Dubbla exporten!” som lanserades för två år sedan och som syftar till att öka internationaliseringen och att till 2015 fördubbla den svenska exporten.
Tidigare i våras inledde Ewa Björling sin ”Norrlandssatsning” med syfte att få till en dialog med och skapa ett bra regionalt exportstöd till de nordliga länen.
– Nu ska hon åka tillsammans med de svenska exportstödjande myndigheterna runt Inlandsbanan, säger Monica Ohlsson, pressekreterare hos Ewa Björling.
Tåget går från Sveg, via bland annat Östersund och Vilhelmina, upp till Gällivare. Företagen kan under resan kliva på tåget för att prata med handelsministern om regeringens politik kring utrikeshandeln och vad som kan förbättras. Tanken är att företagen ska känna sig delaktiga i den politiska processen.
– Under tågtiden har vi också en form av speed-dejting, där företagen kan sitta i ett bås med en myndighet i taget, för att få information och prata om sitt företag, säger Monica Ohlsson.
De myndigheter som följer med är Almi, Exportrådet, Svensk Exportkredit, Exportkreditnämnden, Visit Sweden, Invest Sweden, Kommerskollegium och Inlandsinnovation.
Totalt väntas cirka 100 företag delta och det rör sig om företag som sysslar med utrikeshandel och export i någon form, bland annat turistnäringen, säger Monica Ohlsson.
Tåget startar på måndagsförmiddagen och anländer till Gällivare på onsdag.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
