• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

12 Oct 2010

LO: Anders Borg är Bror Duktig men tar risker

- Vi har starka statsfinanser med ett budgetunderskott på bara 0,5 procent. Prognoser visar på hög tillväxttakt för 2011, Anders Borgs idag är högre än de flesta, så regeringen är uppenbarligen optimistisk. Då tycker jag regeringens har en låg ambition i att bekämpa arbetslösheten, säger Lena Westerlund. Hon anser att regeringens prognos om 7,4 procent arbetslöshet år 2012, borde kunna sänkas med effektiv politik, med minst en procentenhet.

– Vi har starka statsfinanser med ett budgetunderskott på bara 0,5 procent. Prognoser visar på hög tillväxttakt för 2011, Anders Borgs idag är högre än de flesta, så regeringen är uppenbarligen optimistisk. Då tycker jag regeringens har en låg ambition i att bekämpa arbetslösheten, säger Lena Westerlund.

Hon anser att regeringens prognos om 7,4 procent arbetslöshet år 2012, borde kunna sänkas med effektiv politik, med minst en procentenhet.

– Regeringen fullföljer linjen från förra mandatperioden att göra ekonomiska drivkrafter till huvudnumret och pressa ut ett större arbetsutbud. Men regeringen vårdar inte utbudet.

Lösningen är utbildning.

– Regeringen missar ett tillfälle att använda de starka statsfinanserna till att utbilda arbetskraften och höja de arbetslösas kompetensnivå. Vi anser att 20 000 platser i snitt per månad ska skapas för arbetsmarknadsutbildningar. Det ger goda övergångar till jobb.

Regeringen föreslår ett lärlingsprogram för de yngre arbetslösa och en översyn av jobbgarantin.

– Lärlingsutbildningarnas villkor bör vara goda och parterna bestämma dem. Det är helt nödvändigt att se över jobbgarantin så att inte unga utan gymnasieutbildning fortsatt lämnas utan stöd.

Lena Westerlund ser positivt på att regeringen höjer anställningsstödens subventionsgrad.

Regeringens bedömer att reformutrymmet ligger på 13 miljarder kronor 2011. Hur mycket säger du?

– Minst det dubbla. Det är ett gyllene läge att stimulera ekonomin och ingen inflaition i sikte. 

Hur skulle du fördela det extra reformutrymmet?

– En stor del skulle gå till utbildning. En del till en tidig avisering av stöd till kommunerna så de kan anställa i välfärden 2012. Mer pengar till infrastruktur och en miljöinriktad strukturpolitik för bland annat energieffektivisering. Och man bör göra mer vad gäller bostadspolitiken än att höja skatteavdragen för andrahandsuthyrning. Det går inte att få ner arbetslösheten varaktigt om det inte finns bostäder där jobben växer fram.

Varför har Anders Borg lagt en återhållsam budget?

– Han fortsätter sin roll som Bror Duktig i stram budgetpolitik, troligen för att kunna finansiera kommande skattesänkningar. Men när vi inte använder statsfinanser till att bekämpa arbetslösheten tar vi långsiktiga risker med statsfinanserna. Det är inte självklart en klok och uthållig politik.

 

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politikStor

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-23, 17:41

”Ebba Buschs Sverigedröm kräver hårdare auktoritet”

Retorikkonsulten Camilla Eriksson analyserar partiledartalen i Almedalen via sin proprietära varumärkesmodell Field of Meaning. Först ut är KD-ledaren Ebba Busch tal.

almedalen 2026politik
2026-06-23, 12:10

Bakom M-avhoppet i Karlstad

Moderaten Christian Holm lämnar sina politiska uppdrag i Karlstad kommun och drar tillbaka sin kandidatur inför höstens riksdagsval. Flera källor pekar ut anledningen.

politik
2026-06-22, 12:13

Regeringens nya filmpolitik sågas

Regeringen har knappt presenterat sin proposition ”Ny politisk inriktning för ett starkare filmland”, förrän den sågas.

kulturpolitik
2026-06-22, 06:28

Magdalena Andersson (s) turistkampanjar

Nej det blir inte Botkyrka när partiledaren (s) Magdalena Andersson ger sig ut på en två dagars valturné i Sverige. Dock blir det flera klassiska turistorter.

politikval 2026
2026-06-16, 07:48

Gruvbolag och branschorganisation halvjublar över skrotat uran-veto

Gruvindustrins branschorganisation pratar om ”ett steg framåt och två bakåt” när det gäller riksdagens beslut att likställa tillståndsprövningen av brytning av uran med andra metaller. Gruvföretaget District Metals lovar att fortsätta att lobba för att uranbrytning ska ske i Sverige.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-06-16, 07:24

TCO och ST kritiska till regeringens beslut om tjänstemannaansvar

Den fackliga centralorganisationen TCO och dess medlemsförbund ST är kritiska till att riksdagen klubbade igenom propositionen Ett utökat straffrättsligt tjänstemannaansvar.

opinionsbildningpolitik
2026-05-11, 06:14

STUDIE: Väljarna straffar partier hårdare än de belönar

Väljare straffare undermåliga prestationer hårdare än de belönar goda. Information är avgörande för att bygga förtroende. Det visar en studie från Göteborgs Universitet.

politikUndersökning & Analys
2026-05-06, 21:26

Moderaterna tar Friedrich Merz (cdu) till Sverige

Tysklands förbundskansler Friedrich Merz kommer till Sverige inbjuden av Moderaterna.

politik
2026-04-27, 06:56

Måndag och pressträffs-rejs

UPPDATERAD. Veckans inleds med inte mindre än sex pressträffar anordnade av regeringen och oppositionsledande Socialdemokraterna.

medierpolitik
2026-04-23, 14:03

FÖRSTA MAJ: Både S- och V-ledaren talar i Stockholm

Den politiska temperaturen i Stockholm ökar under första maj då både Socialdemokraternas och Vänsterpartiets partiledare håller tal i huvudstaden.

politik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Arrangörer upprörda över konserten i Almedalen
  • Tidigare S-ledamot blir komchef på TCO
  • Bakom M-avhoppet i Karlstad
  • Tre finalister gör upp om Årets Aktivering i Almedalen
  • De vinner Årets Aktivering i Almedalen 2026

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram