Akademikliniken, en klinik för plastikkirurgi, jobbar med informationsbaserad marknadsföring för att få pålästa kunder. Företaget går nu in som huvudsponsor i skönhetspodden Ytligheter.
– Vi jobbar mycket med innehåll och information i marknadsföringen. Bra kunder för oss är de som är välinformerade och ställer rätt frågor, säger Charlotta Abrahamsson, marknadschef för Akademikliniken.
I veckan blev det klart att företaget gått in som huvudsponsor av podcasten Ytligheter. Podden görs i fem avsnitt, första delen finns tillgänglig på Itunes från tisdagen den 10 mars 2015. Lyssnarna får följa Tove Norström, tidigare verksam inom reklambranschen, när hon träffar experter inom skönhetsindustrin. Konceptet är framtaget av reklam- och kommunikationsbyrån The Teem och podden produceras i samarbete med Perfect Day.
– Det känns kul med podcast, formatet är fortfarande relativt nytt. Det finns få poddar som tar upp skönhet i bred bemärkelse, alla kommer att kunna hitta något som intresserar. Vi hoppas på att kunna slå hål på några myter om skönhetsindustrin. Det blir spännande att se vad vi får för respons.
Vad kostar podcasten att producera?
– För oss är det en hyfsat stor investering då vi har en ganska begränsad marknadsbudeget. Det är helt klart en av årets största satsningar parallellt med webbtv-serien Snygg på lunch som vi gjort i samarbete med Expressen. Det är väl använda pengar, jag tror mer på att informera människor med intressant material än klassisk reklam.
Akademikliniken samarbetar med pr-byrån Assefa Kommunikation, i övrigt har företaget inga löpande avtal med några byråer.
– Vi gör mycket internt. Marknadsavdelningen består av mig, en marknadskoordinator och en webbmaster. Webbsidan är navet i vår kommunikation, där kan kunderna välja på vilket djup de vill ha information angående behandlingar och olika ingrepp.
Informationen finns tillgänglig i form av texter på hemsidan eller filmer som samlas på Youtube-kanalen. Filmerna är producerade i samarbete med The Teem. Personliga konsultationer är också en viktig del i kommunikationsarbetet.
En gång i månaden går det ut ett nyhetsbrev till kunder som signat upp sig och de som lämnat en intresseanmälan på Akademiklinikens hemsida. Där går det att läsa om nyheter inom plastikkirurgi. De populäraste artiklarna är klinikens kundcase.
Hur jobbar ni med sociala medier?
– Vi har märkt att Facebook är en väldigt bra kanal för att skapa en dialog med kunder och andra intresserade. Även där ligger fokus på information.
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
