VECKANS AFFÄRER. Åhléns förvärvar Designtorget.
Åhléns förvärvar butikskedjan Designtorget av Axel Johnsons investeringsbolag Novax. Designtorget har 53 medarbetare och en omsättning om 135 miljoner kronor år 2018.
Den digitala plattformen Pindify väljer Chimney som kommunikationspartner.
Teknikbolaget Ramboll förvärvar den finska smart mobility-konsulten Strafica för att stärka sitt digitala erbjudande på den internationella marknaden. Strafica erbjuder tjänster inom strategisk transportplanering och modellering i Finland och har 21 konsulter inom området.
Scania har utvecklat en serviceapp med hjälp av it-konsultbolaget HiQ Stockholm. Appen ämnar göra bolagets serviceärenden mer automatiserade och kopplar samman serviceteknikerna och Scania Assistance när kunderna får oplanerade stillestånd.
Den digitala boktjänsten Nextory meddelar planer på att lansera tjänsten i Danmark under 2019. I nuläget finns Nextory i Sverige, Finland och i Tyskland.
Shortcut Media Group blir delägare i edtech-bolaget Moblrn. Shortcut Media Group har skrivit ramavtal med Moblrn avseende filmproduktioner värderade till 1 miljon kronor till slutet av 2020. Hälften av summan erläggs kontant och hälften i form av investering i bolaget vilket motsvarar cirka 1,4 procent ägande i Moblrn.
Klädesmärket Houdini Sportswear har lanserat ny e-handel, på Litium, med hjälp av digitalbyrån Cloud Nine.
Läkemedelsverket har valt Softronic som ny ramavtalsleverantör av Läkemedelsverkets webbplatser. Ramavtalet sträcker sig ett år med möjlighet till förlängning om maximalt tre år.
Freshworks, som tillhandahåller programvara för kundengagemang, har integrerat sin lösning med Whatsapp Business. Samarbetet ska möjliggöra snabbt konversationsstöd via Whatsapp.
HCL Technologies och service managementföretaget Cherwell Software lanserar gemensamt en produktplattform som ska kombinera Dryice GBP (Gold Blue Print for Service Management) med Cherwells service managementplattform.
Wesma Villarenovering har skrivit avtal med byrån Puffer som får uppdraget att producera och lansera bolagets nya landningssida.
Realtidsteknologiföretaget Crosser Technologies tar in 30 miljoner kronor i kapital för lansering av sin plattform för dataanalys och maskininlärning på nya marknader. Bland investerarna finns Industrifonden och det tyska bolaget 42CAP. Sedan tidigare finns Spintop Ventures, Almi Invest och Norrlandsfonden som medfinansiärer. Det första steget ska vara en expansion till Tyskland.
Finska IoT-bolaget Elisa Smart Factory har ingått samarbete med Nvision Czech Republic kring IoT- och ai-lösningar till fabriker som innefattar insamling och analys av data som ska bidra till en 3d-visualisering av fabriker och upptäcka fel och svagheter i produktionsleden.
Den nordiska datacenterjätten Digiplex har utfärdat en obligation om 1,8 miljarder norska kronor (1,98 miljarder svenska kronor) på Oslo-börsen för att öka bolagets expansionstakt.


Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.