• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

27 Jan 2019

Veckans Brief 3:  Public affairs-proffsen om  nya regeringen – Ericsson-chefen som tar över JKL

VECKANS BRIEF. Sju proffs inom public affairs berättar om vad det finns för möjligheter och utmaningar med den nya regeringskonstellationen. Skandias välkända arena i Almedalen ha fått en annan hyresgäst. Trion som kan göra upp om jobbet som chef för Moderna Museet.  Det är några av sakerna som Veckans Brief tar upp i den senaste utgåvan.

VECKANS BRIEF. Sju proffs inom public affairs berättar om vad det finns för möjligheter och utmaningar med den nya regeringskonstellationen. Skandias välkända arena i Almedalen ha fått en annan hyresgäst. Trion som kan göra upp om jobbet som chef för Moderna Museet.  Det är några av sakerna som Veckans Brief tar upp i den senaste utgåvan.

Veckans Brief är Dagens Opinions prenumererade veckomagasin. Det utkommer sedan 2009 och kommer varje vecka, 40 gånger per år. Här är innehållet i utgåva 3, 2019

 

ledare
”Den tredje statsmakten lämnade walkover”

 

affärer
De tar över Skandias arena i Almedalen
Pa-konsulterna: Det går att påverka med regeringen
Eventbjässar fusionerar

kund
Två superkonton till upphandling – två tunga rekryteringar kör i gång

case
Svenskt Näringsliv släpper välfärdsverktyg
Influerarna fick fart på Fanta mitt i sommaren

verktyg & metoder
Konsten att överbrygga attention span

bransch
Nästa chef lämnar Sveriges Annonsörer

arbete
SJ får komdirektör – Visita näringspolitisk chef
Här är de nya ministrarnas statssekreterare och pressekreterare
De kan bli chef för Moderna Museet
Ericsson-chefen som tar över JKL

spaning
Mikro, nano och virtuella – trenderna inom influencer marketing 2019

personer
Helena Norrman, Per Ola Bosson, Mychèle Östman, Stormi, Sven Ljungberg, Anna Cerderschiöld Stuart, Paulo Silva, Annika Sundström, Anders Ekdahl, Gunnar Sonesson, Magdalena Malm , Roger Hällhag, Martina Göransson, Tobias Adielsson, Sara Arrhenius , Jonas Hellman, Amanda Lind, Björn Nyblom, Mats Almgren, Tero Marjamäki,  Magdalena Malm,  Kylie Jenner,

saker
Ericsson, riksdagen, Skandia, Narva, bevakningen av regeringsbildningen, the Labyrinth, riksdagsjournalister, JKL, Vänsterpartiet, Diplomat Communications, public affairs, påverka regeringen,  New Republic, Rud Pedersen, Prime, Diplomatgruppen, digital affärsutveckling, Strateg, Juno, Intermetra, Fanta, Cogs, Swedavia, Spalt PR, Mentor, Svenskt Näringsliv,  influerare, influencer marketing, Coca-Cola,  I Just Want To Be Cool, Isobar, attention span, Tele2, Transportföretagen,

prenumerera
Du kan också bli prenumerant av Dagens Opinions veckomagasin Veckans Brief och få 40 utgåvor rakt ner mobilen.

här är prislistan
* Grundprenumeration till en mejladress: 2.900 kronor
* Företagsprenumeration upp till 9 adresser 5.900 kronor
* Företagsprenumeration, 10-20 mejladresser: 9.750 kronor
* Företagsprenumeration över 20-40 mejladresser: 17 500 kronor
* Prenumerationer över 40 mejladresser enligt offert.

EXTRA ERBJUDANDE: Testa även Beaconomist för alla som jobbar med digitala kanaler, upplevelser och tjänster: Beaconomist + Veckans Brief från 4.900 kronor för båda.

Mejla prenumerera@dagensopinion.se så ordnar vi enkelt en prenumeration.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

veckans brief – senaste utgåvan

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-07, 11:18

Stockholm stad in i Järvaveckan – Turbulens på Timbro

Veckans Brief 18: Vi berättar om hur Stockholms tänker kring att gå in i Järvaveckan. Styrelseordförande svarar på frågor om den senaste tidens chefsturer på Timbro.  Max  berättar om sina upptrappning under Almedalsveckan 2026 och Ica Nära om sin strategi för egen reklam bortom Ica-stig. Och 15 ytterligare artiklar.

veckans brief – senaste utgåvan
2026-05-31, 14:43

Veckans Brief 17: Elva pr-chefer om konjunkturen – brottsmisstänkt vill vända bilden av skredet

I Veckans Brief 17berättar elva pr-chefer om hur affärerna går i dessa osäkra tider. En tidigare Sifo-chef tänker samla hela undersökningsbranschen i ett tält i Almedalen. Personerna som riskerar åtal för att ha orsakat jordskredet i Stenungsund försöker vända mediebilden. Vi berättar om organisationernas anseende och går igen som Sveriges Annonsörers namnbyte.

veckans brief – senaste utgåvan
2026-05-23, 10:04

Veckans Brief 16: Centralorganisationerna trappar upp i Almedalen * Företag smög sig in i Regionen Gotlands ideella arena

I Veckans Brief 16 berättar vi om de fackliga centralorganisationernas planer för Almedalsveckan. När Region Gotland ordande en arena för ideella organisationer i Almedalen smög sig både regioner, företag och en ifrågasatt aktivist organisation in. Vi berättar vidare om hur både Hundstallet och SJ använder sina egna medarbetare för att skapa autenticitet och transparens. Och ytterligare 13 artiklar.

veckans brief – senaste utgåvan
2026-05-17, 11:10

VECKANS BRIEF 15: Bakom granskningen av Lundsberg – Strategin som ska lyfta Moderaterna

I Veckans Brief 15: Berättar vi om hur SVT granskade internatskolan Lundsberg och hur skolan försökte värja sig med en kriskonsult och en influerare. Moderaterna berättar om sin kommunikationsstrategi som vända ett underläge som är större än vid valet 2022. Och elva ytterligare artikllar.

veckans brief – senaste utgåvan
2026-05-08, 08:08

VECKANS BRIEF 14: Google steker Almedalen – Valpanelen om slogans och budgetar

I Veckans Brief 14 berättar vi om varför en av Almedalens tyngsta arrangörer, Google hoppar av. Google tappar också sin svenska komchef. Vår nio experter tunga valpanel kommenterar bland annat partiernas valslogans. Vi tar även upp begreppet ”autenticitet” som växer fram som motreaktion till artificiell intelligens.  

veckans brief – senaste utgåvan
2026-04-17, 08:24

Veckans Brief 12: Demoskop slår tillbaka mot Fredrik Furtenbach –  El-bolagen om sin opinionsbildning

I nummer 12 av Veckans Brief berättar vi om Wasabröds och Arlas vassa kampanjer, vi berättar om hur Demoskop slår tillbaka mot SR-reportern Fredrik Furtenbach, som anklagar bolaget för att ha blivit politiserat. Elbolagen berättar om hur de kraftsamlar kring sin opinionsbildning och kommunikation. Krisexperterna analyserar Ebba Busch intervju-konflikt med SVT och Vänsterpartiet berättar om hur de ska bli framgångsrika i valet.

veckans brief – senaste utgåvan
2026-04-10, 08:59

Veckans Brief 11 Splittrat om lobbyregistret – Experterna om Barbro Ehnboms intervjuer

I nummer elva av Veckans Brief blir det mest ris från experterna för Barbro Ehnboms första intervjuer. Ardalan Shekarabi (s) berättar om podden där även moderater är välkomna och förstås om ”testballongen”. Sveriges Kommunikatörers förra vd talar ut. P&G berättar om hur de bygger varumärke i Mjällby. Plus tretton ytterligare artiklar.

veckans brief – senaste utgåvan
2026-03-28, 08:22

Veckans Brief 10: SVT sågar Katalys ai-undersökning * TCO tar politisk strid * Så bygger byggbolagen politiska relationer * Nykterhetsrörelsen packar om sig

I nummer 10 av Veckans Brief sågar SVT tankesmedjan Katalys ai-analys som visar (o)balansen i politisk färg för opinionsbildare i programmet Agenda. Vi berättar om hur TCO släpper på principerna och kastar sig ut och försöker påverka politiker i valrörelsen. Byggbolagen berättar om sin opinionsbildning och den nya nykterhetsorganisationen Movendi träder fram.

veckans brief – senaste utgåvan
2026-03-20, 14:41

Veckans Brief 9: Kommunernas varumärkesstrategier – Stärka affärer för rekryterarna

I nummer 9 av Veckans Brief berättar vi om reportern som upprör finanssektorn, om hu Almega lägger mångmiljonbelopp på ai, om hur det går för rekryterarnas affärer inom kommunikation och marknadsföring. Vi plöjer igenom kommunernas strategier för platsvarumärken. Kristoffer Triumf ger sin bästa intervjutips. Och till slut presenterar vi den riktiga listan över vilka pr-byråer det söks mest på.

veckans brief – senaste utgåvan
2026-03-13, 10:06

Veckans Brief 8: Aftonbladets radio – tillståndet som chockade – 20 byråer om Almedalen

I nummer 8 av Veckans Brief går vi igenom hur Aftonbladet fick sändningstillståndet som chockade både politiker och radiofolk. Vi pratar med 20 byråer om deras bild av och planer för Almedalsveckan 2026. Vi tittar på Byggföretagens. TechSveriges och Företagarnas valkampanjer och presenterar den riktiga listan över vilka pr-byråer det söks mest på.

veckans brief – senaste utgåvan
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Göran Thorstenson (fållökna): Aftonbladets reporter…
  • SCB: Regeringspartierna tar stryk
  • Lisa Röstlund slår tillbaka mot Göran Thorstenson…
  • Svenska Kraftnät hittar komdirektör i Linköping
  • Redgert växer till 60 med ny kvintett

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram