– Det finns många typer av skattebrott. Dels har du dem som utförs av privatpersoner, dels har du företag som använder sina företag för att undanhålla skatt. Man kan till exempel skicka bluffakturor till sitt eget företag , säger vänsterpartiets ekonomisk-politiska talesperson Ulla Andersson.
Vad ska de 100 miljonerna användas till?
– Det har vi inte låst. Vi tänker att de två myndigheterna ska avgöra om de vill anställa folk, utveckla teknik eller utöka det internationella samarbetet.
Hur tänker ni kring företag som Netflix, Facebook och Google, som som inte skattar för stora delar av sin försäljning i Sverige?
– Jag tycker att det är rimligt att man betalar skatt där man bedriver sin verksamhet. Men många företag använder olika länders lagstiftningar på ett sätt som gynnar dem bäst.
”Insatsstyrka” – är det krig?
– För oss är det jätteviktigt att samhället håller ihop och att alla betalar skatt till cancervård, förlossningar och barnens skolgång. Då krävs krafttag. Vi behöver en permanent paus från skatteflykt. Och det gäller inte bara Sverige utan också alla andra länder, inte minst biståndsländerna.
Skatteverket försöker ju bygga en positiv känsla kring det här med att betala skatt, det heter till exempel att det ska vara lätt att göra rätt. Hur tror du er ”insatsstyrka” påverkar det arbetet?
– Jag skulle tro att det stora flertalet tycker att det är rimligt att man betalar skatt och gör rätt för sig och inte tycker att en del ska ha en gräddfil vid sidan om. Vanliga människor kan sova gott.
–I går gick vi ut med ett förslag om förmögenhetsskatt. Då är det viktigt att ha resurser så att skatterna kommer in. Sedan vet vi också att det kommer många förslag nu på hur man jagar flyktingar, men få förslag på hur man jagar skatteflyktingar. Sedan får du prata med de moderata riksdagsledamöter som inte anser sig behöva betala skatt.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Om uppdraget Vårdföretagarna arbetar för goda och långsiktiga förutsättningar för privata vård- och omsorgsgivare och för en välfärd med hög kvalitet, valfrihet och utvecklingskraft. Nu söker vi en näringspolitisk expert med ansvar för Individ- & Familjeområdet, som inbegriper bland annat den sociala barn- och ungdomsvården samt LSS. Du arbetar nära våra medlemsföretag och branschstyrelsen med frågor som är viktiga för branschens utveckling och långsiktiga förutsättningar. Du ingår i det näringspolitiska teamet och utöver branschansvaret för Individ & Familj är du med och driver andra näringspolitiska frågor. Du analyserar aktuella politiska frågor, tar fram förslag och underlag och driver påverkansarbete gentemot beslutsfattare, myndigheter och andra relevanta aktörer. I rollen ingår bland annat att: driva och utveckla näringspolitiska frågor, med huvudsakligt fokus på individ och familj analysera politiska förslag och samhällsutvecklingen ur medlemsföretagens perspektiv ta fram remissvar, rapporter, debattartiklar och andra underlag företräda Vårdföretagarna i exempelvis statliga utredningar, myndighetsdialoger och andra externa sammanhang bidra till opinionsbildning och kommunikation kring prioriterade frågor samarbeta nära våra medlemsföretag, branschstyrelser och kollegor inom Vårdföretagarna och Almega. Vem söker vi? Vi söker dig som har 3–5 års relevant erfarenhet av politiskt arbete, samhällspolitisk analys eller påverkansarbete. Du har ett starkt intresse för näringspolitik och välfärdsfrågor. Erfarenhet av eller kunskap om frågor inom individ- och familjeområdet är meriterande. Du är en mycket god skribent och kan omsätta komplexa frågor till tydliga budskap och konkreta förslag. Du är trygg i externa sammanhang och har förmåga att skapa förtroendefulla relationer med såväl medlemsföretag som beslutsfattare och andra intressenter. För att...

