De så kallade Vänsterdagarna, som arrangeras i Malmö den 12-13 september, väntas samla totalt 1 200 vänsterpartister från hela landet.
Det handlar om alltifrån aktivister och organisatörer till kommun- och landstingspolitiker samt riksdagsledamöter men även hela partiledningen som under två dagar ska samtala, debattera, diskutera och utbyta erfarenheter kring en mängd olika frågor och områden.
– Det är en stor och viktig samling för Vänsterpartiet för att samla ihop oss och få skjuts i vårt politiska arbete framåt, säger riksdagsledamoten Daniel Sestrajcic, ordförande för Vänsterpartiet i Malmö.
På schemat står ett 50-tal programpunkter som kommer att främst kretsa kring tre olika spår: Välfärd, feminism och organisering.
– Sedan har vi allting mellan det. En punkt som är lite mer udda heter ”När kommer ryssen?” som handlar om försvarspolitik, säger Daniel Sestrajcic.
Han berättar att de försökt kombinera praktiska politiska frågor, som hur de ska ”ta vinstkampen vidare” med mer visionära och ideologiska diskussioner.
Deltar gör även ett 100-tal olika föreläsare, som Kommunals ordförande Annelie Nordström, idéhistorikern Sven-Eric Liedman och journalisten Kajsa Ekis Ekman.
– Det är både högprofilerade föreläsare från hela fältet till gräsrotsaktivister och politiker.
De senaste dagarnas stora uppmärksamhet kring flyktingkrisen har inte gått Vänsterpartiet obemärkt förbi och kommer enligt Daniel Sestrajcic att även prägla Vänsterdagarna.
– Vi märker hur snabbt vänsterpartister reagerar och hör av sig med frågor om vad de kan göra och om de ska ta med sig saker. Det har kommit att prägla de sista dagarna. Vi har bestämt oss för att göra en stor insamling som ska gå till det arbetet och vi räknar med att samla in mellan 50 000 och 100 000 kronor.
Dessutom uppmanas vänsterpartister som åker ned till Malmö i bil att anmäla om de har några tomma säten för att ge flyktingar som siktar på att färdas högre upp i landet skjuts.
– Det var inte mitt önskeläge, rent planeringsmässigt, eftersom det har blivit jättemycket jobb. Men jag är väldigt stolt över den solidaritet som finns.
Vänsterpartiet har också bokat bussar på söndag för att, efter konferensen, kunna bussa ned deltagarna till manifestationen Refugees Welcome på Stortorget, som väntas dra 10 000 människor.
Det blir inte bara politiska diskussioner, utan även mingel och fest.
– Det är både kul, politik och allvar. Som det ska vara.
Utvalda kategorier

Rolf van den Brink
DO JOBB
Almega söker näringspolitisk expert
Tror du på fri företagsamhet och att privata företag är viktiga i välfärden? Vill du vara med och förbättra förutsättningarna för Sveriges tjänsteföretag? Då ska...
Group IR & Communication Manager till Attendo
Attendo är ett av Nordens ledande omsorgsföretag och är noterat på Nasdaq Stockholm. I takt med att koncernen växer och utvecklas stärks nu den centrala...