• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

07 May 2025

Valet av M-ordförande i Stockholm – det står på spel

Varför har valet av en ny ordförande för länsförbundet i Stockholms läns blivit in en infekterad fråga hos Moderaterna. Posten är till synes ganska oviktigt och kanske mest intressant för maktsamlande politiker. Men det finns en avgörande funktion för länsförbundet, en funktion som snart kan behöva aktiveras.

Den 17 maj ska stämman utse en ny ordförande för moderata länsförbundet i Stockholms län. Detta efter att Michaela Fletcher, kommunstyrelsens ordförande i Österåker har valt att avgå.

Två kandidater har visat intresse för posten, riksdagsledamoten Erik Ottosson och Daniel Källenfors, kommunstyrelsens ordförande i Lidingö. När det visade sig att de hade lika många nomineringar, fick valberedningens ordförande, Nackas förra ordförande Erik Langby kalla fötter.

”Att välja den ena eller andra skulle bygga in en konflikt i länet”, skriver han på Facebook.

Lösningen blev att i stället föreslå kulturminister Parisa Liljestrand.

Enligt Erik Langby ”personifierar” hon ”att sätta laget först – samtidigt som hon har en egen stark lyskraft”. Parisa Liljestand är vidare ”fast förankrad i värderingar”, enligt Erik Langby. Valberedningen föreslår i stället att Erik Ottoson blir första vice ordförande och Daniel Källenfors andra vice ordförande. Men Givet att valberedningen är delad 50/50 och att stödet för mig förefaller vara starkt i förbundet har jag därför landat i att låta ombuden välja sin ordförande och därmed ställa mig till stämmans förfogande. Jag tror och hoppas att detta kan göras inom ramen för en sansad och odramatisk demokratisk process varefter vi samlade och stärkta kan möta väljarna 2026.  tänker ta strid mot kulturministern om posten, något han motiverar på Facebook:

”Givet att valberedningen är delad 50/50 och att stödet för mig förefaller vara starkt i förbundet har jag därför landat i att låta ombuden välja sin ordförande och därmed ställa mig till stämmans förfogande. Jag tror och hoppas att detta kan göras inom ramen för en sansad och odramatisk demokratisk process varefter vi samlade och stärkta kan möta väljarna 2026”.

Enligt Dagens Opinions uppgiftslämnare ska Erik Ottoson ha partisekreterare Karin Enströms öra, men ska nu ha hamnat ”irriterat” partiledningen för att han sätter sig upp mot en sittande minister.

”Det här är en pragmatisk lösning som ska tillfredsställa alla grupperingar”, säger Dagens Opinions uppgiftslämnare, som tror att Erik Ottoson är mest makthungrig och har stöd av ”tjejsidan” partiet medan Daniel Källenfors är ”allt för tydlig”.

Dagens Opinions uppgiftslämnare berättar även flera kommunalråd inte vill ha Paris Liljestrand, bland annat för att hon kan ”framstå som outbildad”.

Så varför blossar det upp till strid om en position som innehåller föga makt och som får till och med Expressen att rapportera? Jo för att det finns ett undantag: Stockholms län har den tyngsta rösten när det gäller att utse partiledare i Moderaterna. Och det kan bli aktuellt ifall det blir en valförlust 2026 och Tidöregeringen faller.

Då kommer Stockholms län att få stora strålkastaren på sig.

  • Moderatpolitiker i Österåker tvingas till time-out efter UG-granskning

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politikval 2026

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-05-18, 08:25

Märta Stenevi: Många har informella mandat i Miljöpartiet

Miljöpartiets förra språkrör Märta Stenevi är aktuell med boken ”Andas. Överlev.” Där berättar hon bland annat om hur makten utövas i partiet.

politik
2025-05-17, 14:29

Han besegrade kulturministern i Stockholm

Förbundsstämman körde över valberedningen när Moderaterna i Stockholm län utsåg ett nytt presidium.

arbetarrörelserpolitik
2025-05-14, 06:00

Trassligt för M att hitta landshövding efter AKB

Moderaterna har stött på patrull åtminstone två gånger vid utnämningen av en ny landshövding i Stockholm och ersättare till Anna Kinberg Batra.

arbetarrörelserpolitik
2025-05-12, 08:58

Vänsterpartiet polisanmäler Kry och Doktor.se

UPPDATERAD. Vänsterpartiet i Region Stockholm polisanmäler Kry och Doktor.se för bedrägeri i mångmiljonklassen. Båda bolagen anser att Vänsterpartiet har fel i sak.

politik
2025-05-12, 07:40

M och Hyresgästföreningen samkampanjer mot Exergi och Heidelberg

Moderaterna och Hyresgästföreningen gör gemensam sak i en kampanj riktad mot energibolaget Exegeri och cementtillverkaren Heidelberg.

infrastrukturkampanjopinionsbildningpolitik
2025-05-10, 09:42

”Politikerna allt mer beroende av medial offentlighet”

I en artikelserie i Veckans Brief belyser tunga forskare, författare och fliosofer dagens snabbt föränderliga politiska landskap. Sverker Gustavsson, professor emeritus vid Statsvetenskapliga institutionen i Uppsala.

politik
2025-05-08, 13:17

Hon blir ny generaldirektör för Konsumentverket

Regeringen utser Lena Aronsson till ny generaldirektör för Konsumentverket.

politik
2025-05-08, 13:09

Svensk PR: Lobbyregistret inte rätt väg att gå

Branschorganisationen Svensk PR ser stora brister med det föreslagna upplägget.

lobbyingpolitik
2025-05-08, 10:29

Insynskommittén vill skärpa lagen om bidrag till partier

Den parlamentariska insynskommittén föreslår flera skärpningar av insynslagen som rör finansiering av partier. Bland annat ska partier redovisa kostnader för valkampanjer och lån. Här är förslagen.

Affärerpolitik
2025-05-08, 10:12

Precis kritiserar förslaget om lobbyregister

Ett lobbyregister riskerar att hämma det demokratiska samtalet, enligt Precis.

lobbyingpolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-04-02, 09:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 12:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”

2025-02-12, 11:34

”M och SD-ledamöterna vapenrasar – men av olika anledningar”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Ebba Östlin – från Botkyrka till byrå
  • SVT erövrar ytterligare politisk Expressen-reporter
  • Veckans Brief: 100 söker jobbet som påverkare åt…
  • Trassligt för M att hitta landshövding efter AKB
  • Narva värvar ir-tungviktare

Minst läst

  • Han gör JKL och MSL starkare på varumärke
  • Stefan Löfven (s) och Annie Lööf (c) håller pre…
  • Vänsterpartiet gör pressmeddelande av sorg för …
  • ”Dagens snackis kommer från Söder och inte Alme…
  • S föreslår en ”växa- växlareform”

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram