• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

11 Jun 2021

V och Seko tar strid om tågvärdar (mtr)

Den kinesiska tågoperatören MTR och Stockholms lokaltrafik vill ersätta tågvärdarna på pendeltågen i Stockholm med kameror. Nu blåser fackförbundet Seko och Vänsterpartiet till strid.

Den kinesiska tågoperatören MTR och Stockholms lokaltrafik vill ersätta tågvärdarna på pendeltågen i Stockholm med kameror. Nu blåser fackförbundet Seko och Vänsterpartiet till strid.

Varje pendeltåg ska förses med 24 kameror, som lokförarna kan hålla koll på. Enligt Region Stockholm berörs 350 medarbetare som också ska kunna behålla sin anställning. Det lovar trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (m) i Dagens Industri. Regionen resonerar att tågvärdarnas främsta arbetsuppgift är att se till att alla dörrar på tåget är stängda innan tåget lämnar perrongen. Och det jobbet kan skötas med kamera och lokförare.

Fackförbundet Seko har en annan syn och kallar i ett pressutskick MTR och SLs besked för en ”katastrof” och att det handlar om 400 personer snarare än 350.

”Att fatta ett sådant här beslut i en tid där hoten och våldet på tågen ökar dramatiskt är inget annat än ett stort hån mot våra medlemmar och alla resenärer. Vi har länge krävt mer personal ombord på tågen för att öka tryggheten för såväl våra medlemmar som för resenärerna. Risken är uppenbar att det nu blir rena vilda västern på pendeltågen i Stockholm”, kommenterar Sekos färska förbundsordförande Gabriella Lavecchia.

Hon utvecklar:

”Kameror är väldigt bra på att dokumentera. Men kameror kan aldrig ingripa och hantera akuta händelser och incidenter”.

Seko passar på att trycka till den politiska ledningen för Region Stockholm:

”Jag är tyvärr inte förvånad över att just MTR i kombination med Kristofer Tamsons har kläckt denna usla idé. Båda har under lång tid visat ett dåligt omdöme i synen på personalfrågor. Senast meddelade MTR att man vill flytta lokalvårdare till andra avtalsområden i syfte att dumpa villkoren. Vi kommer nu att göra allt vi kan för att få stopp på detta”, kommenterar Gabriella Lavecchia.

Seko får understöd av Vänsterpartiet, som är på charmoffensiv hos LO. Vänsterpartiet har bland annat inrättat ”Det fackliga nätverket” med flera initiativ inom utbildning och information och kommunikation för att närma sig LO och dess förbund.
Även Vänsterpartiet anser att MTRs och Region Stockholms beslut är ”en katastrof”.

”Hot och våld ökar på tågen och är redan ett problem som fackförbundet Seko har lyft. Att i detta läge då ta bort tågvärdarna som finns för säkerhet och trygghet ombord är oansvarigt och kontraproduktivt”, kommenterar Anna Sehlin (v), oppositionsregionråd.

Även Vänsterpartiet antyder att MTR vill ”dumpa villkoren” genom att flytta tågvärdarna till ett annat avtalsområde.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

arbetsmarknad

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-02-05, 09:23

V går till val på att sänka arbetstiden

Till skillnad från Socialdemokraterna vill Vänsterpartiet införa en generell arbetstidsförkortning vi politisk styrning.

arbetsmarknadpolitikval 2026
2026-02-03, 14:33

SKR: LOs arbetstidsförkortning kostar 50 miljarder

Det är främst fackförbundet Kommunal som driver på för en arbetstidsförkortning inom LO. Kommunals motpart är SKR, Sveriges kommuner och regioner uppskattar kostnaden för arbetstidsförkortning för medlemmarna till 50 miljarder kronor per år.

arbetsmarknad
2026-02-03, 14:12

ST upp 0,5 procent

TCO-facket ST ökade antalet medlemmar under 2025.

Affärerarbetsmarknad
2026-02-03, 10:20

Arbetsgivarna slår bakut mot LOs arbetstidsförkortning

UPPDATERAD 2. Idag presenterade den fackliga centralorganisationen LO ett förslag att begära förhandling med Svenskt Näringsliv om förkortning av arbetstiden. Arbetsgivarna tycks ointresserade.

arbetsmarknad
2026-01-26, 13:11

Saco upp 1,7 procent

Den fackliga centralorganisationen Saco kommer allt närmare 1 miljon medlemmar sammanlagt.

Affärerarbetsmarknad
2026-01-26, 09:40

Kommunikatörerna ökar mest på Akavia

Fackförbundet Akavia ökade antalet medlemmar marginellt under 2025. Men antalet medlemmar som har kommunikation som yrke ökade desto mer.

Affärerarbetsmarknad
2026-01-22, 07:48

Sveriges Ingenjörer upp 3,7 procent

Fackförbundet Sveriges Ingenjörer uppger sig ha fått den största ökningen av medlemmar på 15 år.

Affärerarbetsmarknad
2026-01-20, 10:34

Akademikerförbundet byter förbundsdirektör

Efter 27 år byter Akademikerförbundet SSR förbundsdirektör.

arbetarrörelserarbetsmarknad
2026-01-20, 06:35

Vision upp 1,8 procent

Fackförbundet Vision ökade antalet medlemmar för femtonde året i rad under 2025.

Affärerarbetsmarknad
2026-01-13, 07:57

Sveriges lärare tappar två till skolkoncerner

På kort tid lämnar två tunga medarbetare fackförbundet Sveriges Lärare för att gå över till ”den andra sidan”, det vill säga arbetsgivarsidan på två skolkoncerner.

arbetarrörelserarbetsmarknad
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Kinneviks komdirektör slutar på dagen
  • Konkurrent snor EFNs stjärnanalytiker
  • Rud Pedersen-konsult äntrar Lumo
  • SKR: LOs arbetstidsförkortning kostar 50 miljarder
  • Här är S valplattform

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram