• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

08 Jan 2024

Uppdrag granskning håller infomöte för pr-konsulter

Efter kritik från Primes grundare Carl Fredrik Sammeli, backad av det av Stiftelsen Fritt Näringsliv finansierade Näringslivets medieinstitut, ska SVT-programmet Uppdrag granskning hålla ett informationsmöte för pr-konsulter och kommunikatörer.

Kritiken bottnar i ett avsnitt av Uppdrag granskning där programmets ansvariga utgivare Axel Björklund berättar att han anser att det är svårare att få med beslutsfattare i näringslivet att ställa upp på intervjuer.

Carl Fredrik Sammelis kritik, uttryckt i en debattartikel i Dagens industri, går ut på att Uppdrag granskning inte har några konkreta bevis på att näringslivet är mindre benäget att delta i programmet, men han skriver även riskerna med att delta i programmet är större än möjligheten att få sin sak framlagd. Dessutom, påpekar Carl Fredrik Sammeli, ställer inte Uppdrag granskning själva upp i en intervju med Kvartal.

Nu har Axel Björklund återkommit med en replik i Dagens Industri. Han tycker att kritiken, som ”främst” kommer ”från lobbyister och pr-konsulter” ger ”anledning till reflektion”.

Han skriver vidare:

”Tidigare förespråkare för öppenhet och transparens har nu, trots intygande om vikten av den fria och kvalificerade granskningen, bekräftat en tendens till en mer tillbakahållen inställning till medier. Denna insikt är viktig i vårt fortsatta arbete och i dialogen med pr-branschen”.

Axel Björklund skriver även: ”det är viktigt att erkänna att den här katt-och-råttaleken mellan granskare och granskad blivit ovärdig”.

Nu vill Uppdrag granskning förbättra relationerna och ”avdramatisera bilden av grävande journalistik”.

Uppdrag granskning bjuder nu in till ett informationsmöte med kaffe i tv-huset i Göteborg 15 mars. Inbjudna är ”kommunikatörer, presskontakter, krishanterare och pr-konsulter”.

 

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

medierpr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-07-17, 06:20

Glam drar in miljonbelopp

Den nystartade pr-byrån Glam drog in miljonbelopp under sitt första, förlängda räkenskapsår.

Affärerpr
2026-07-09, 15:56

Aspekta upp 1 procent – miljoner till ägarna

Den Malmöbaserade byrån Aspekta ökade lönsamheten under 2025 och delar ut miljoner till ägarna.

Affärerpr
2026-07-07, 15:17

Swedish Match attackerar Frankrike

Swedish Match som ägs av amerikanska Philip Morris attackerar Frankrike. Via ett pressmeddelande pekas Frankrike ut som ”Europas centrum för illegal cigaretthandel”.

kampanjmedier
2026-07-07, 08:22

EFN-grundare till Hemily

Hemnet-utmanaren Hemeiy tar in två profiler från EFN-sfären.

medier
2026-06-29, 22:04

Spinn-vinnarna knockade Cannes Lions

Två grand prix, tre guld, två silver och fem brons. Så blev Sveriges medaljskörd i inofficiella reklam-VM. Flera av vinnarkampanjerna gjorde även bra ifrån sig i probranschens utmärkelse Spinn.

Branschpr
2026-06-23, 08:07

Narva snor Geelmuydens Kieses partner

Nu står det klart att Narva har hittat en ersättare till Annika Sundström som pa-chef.

arbetarrörelserpr
2026-06-23, 07:29

Två pa-chefer lämnar sina byråer

Mitt under brinnande Almedalsveckan avgår pa-chefer för två av landets ledande byråer.

arbetarrörelserpr
2026-06-22, 07:51

LO värvar mediechef på SVT

Den fackliga centralorganisationen LO hittar en ny chef till sitt mediehus på public service-kanalen SVT.

arbetarrörelsermedier
2026-06-18, 00:39

Geelmuyden Kiese snabbskiftar corp-chef

UPPDATERAD. Pr-byrån Geelmuyden Kiese byter chef för teamet för corporate communications.

arbetarrörelserpr
2026-06-17, 17:42

Fredrik Reinfeldt köper in sig i ai-bolag

Fredrik Reinfeldt, tidigare statsminister och partiledare (m), nuvarande konsult på Paues Åberg köper in sig i ett ai-bolag som samlar in och analyserar offentliga dokument med hjälp av ai.

artificiell intelligenspr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Reklamprofil ska lyfta fotograferna
  • Avanza miljonlyfter Affärsvärlden
  • S dominerar i medierna – Magdalena Andersson ligger lägre
  • Ökad miljonförlust för Bulletin – revisorns…
  • People People People delar vänder rött till svart

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram