reformen består av
* Höjt underhållsstöd för ensamstående föräldrar med 150 kronor för barn 11-14 år och 350 kronor för barn 15-18 år.
Hur gick det att få gehör för den här reformen i budgetdiskussionerna?
– Vi har sett som vår uppgift att driva på för ett jämlikare Sverige. Det är vi som har haft med oss reformerna till förhandlingsbordet och det är vi som har drivit igenom dem. Utan oss hade det inte blivit av.
Hur svårt var det att få igenom reformen?
– Jag går inte in i detalj på det sättet.
Kan man säga att budgetförhandlingarna är klara nu?
– Det finns en del kvar. Vi jobbar med 6 000 budgetsidor vi jobbar med så det finns en del jobb. Nu är vi i en slutfas. Det är delar som ska falla på plats. Det är mest texthantering.
Ni har haft er roll i ett antal budgetförhandlingar. Har ni blivit bättre på att förhandla?
– Ja, det är klart att när man gör saker flera gånger, ser man styrkor och svagheter och kan utvecklas.
Hur tänkte ni kring att höja skatten på investerarsparkontot (ISK)?
– Den här mycket marginella höjningen kommer att betalas av till 40 procent av topptio. Tittar vi på kapitalinkomsternas fördelning, så gick 85 procent av totalt 340 miljarder i kapitalinkomster, enligt SCB, till topptio. Vill man göra reformer för ekonomisk jämlikhet, får man titta på hur man kan fördela om och finansiera till exempel sänkt skatt för dem som betalar mest i skatt, det vill säga de sjuka.
Har ni fått backa på något i förhandlingarna med regeringen?
Kanske saker som hade med misstroendeförklaringar mot ministrar att göra (höjd 3:12-skatt, samt höjning av marginalskatten)?
– Ja, precis. Det är delar som vi har fått backa på, ja. Man får ju inte genom allt man vill. Så är det ju.
Hur är stämningen i förhandlingarna?
– Det är kreativt, ibland är det lite jobbigt, när tre eller i det här fallet två parter ska komma överens. Men vi försöker lösa det och vi försöker att ha ett gott humör.
Hur tyckte du att regeringen skötte hanteringen av Nordea?
– Det är jätteviktigt med finansiell stabilitet. Sverige har en banksektor som är fyra gånger bnp. Det är självklart då att vi måste ha en reserv om det blir en finanskris. Då tycker jag att det är bankernas uppgift att faktiskt stå för den.
Hade det inte gått att uppnå det (reserven) och fått banken att stanna med ett annat agerande, kanske med en mer kreativ diskussion?
– Banken har så mycket makt i det här samhället. Jag tror de allra flesta människor tycker att det är helt rimligt att bankerna betalar sin egen försäkring. Det ska inte skattebetalarna behöva göra. Det är ju skattebetalarna som ytterst står där. Nordea visade vilka de var.
Så du tycker att finansminister Magdalena Andersson agerade korrekt?
– Jag tycker man ska ha en resolutionsavgift som motsvarar risken, ja.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Vill du bidra till en positiv samhällsutveckling genom kommunikation, medierelationer och lobbying? Westander söker fler kundansvariga konsulter som vill stärka varumärken, bilda opinion och påverka politiska beslut. Du bygger långsiktiga samarbeten med dina uppdragsgivare och stärker deras kommunikation med fokus, uthållighet och utifrånperspektiv. Dina arbetsuppgifter kan handla om att utveckla strategier, ta fram handlingsplaner och genomföra pr-aktiviteter. Du arbetar nära kollegor med bred kompetens och bidrar även med din egen specialistkunskap i andras kundsamarbeten. Varför Westander? Westander är en mötesplats för samhällsengagerade. Vi erbjuder en stabil plattform för personer som själva vill åstadkomma något med sina arbetsinsatser. Vår företagskultur präglas av snällhetskultur, självledarskap, entreprenörsanda och höga krav på eget ansvar. Vi drivs av samhällsnytta. Som konsult hos oss leder du dig själv, skapar din egen efterfrågan och bygger långsiktiga kundsamarbeten inom områden du brinner för. Som nyanställd kommer du till ett ”tomt skrivbord”. Du placeras inte in i olika fakturerbara kundsamarbeten utan hittar själv de uppdrag du vill arbeta med. Vi vill gärna ge många chansen, men vi är inte rätt arbetsplats för alla. Våra medarbetare beskriver Westander med ord som krävande, ansvar och faktureringskrav. Samtidigt är ordet frihet det ord som oftast används för att uppmuntra andra att söka. Vad erbjuder vi? Engagerande uppdrag. Du söker själv upp, skapar och utvecklar nya samarbeten inom samhällsfrågor som engagerar dig. Högt tempo utan övertid. Du ska kunna ha ett roligt, ansvarsfullt och krävande arbete utan att behöva jobba kvällar och helger. Snällhetskultur. Vi sätter snällheten i system, med målet du ska känna dig helt trygg med att alla dina kollegor vill dig...

