• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

03 Nov 2025

Talskrivare (m) blir politisk redaktör

Sydsvenskans ledarredaktion hämtar i en chef som tidigare har varit talskrivare åt den förra statsministern (m) Fredrik Reinfeldt.

Det är Moa Berglöf som från och med årsskiftet blir politisk redaktör för Sydsvenskans ledarsida. Det berättar hon på Facebook:

”För läsarna kommer det att bli lite nytt och lite gammalt, och jag återkommer till det, men oberoende liberal kommer sidan förstås alltid vara. Det betyder också att vi kommer att fortsätta tjata om människovärde, rättsstatsprinciper och vad populism och nationalism leder till. Där finns inga kompromisser”.

Moa Berglöf har jobbat som talskrivare för Fredrik Reinfeldt fram till 2014, drev kommunikationsbyrån Östra Flygeln som 2022 försattes i konkurs samma år som hon släppte boken Landsförrädare: En berättelse inifrån Moderaterna (Albert Bonniers) medan hon under tiden har jobbat som kolumnist.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

arbetarrörelsermedieropinionsbildning

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-23, 08:07

Narva snor Geelmuydens Kieses partner

Nu står det klart att Narva har hittat en ersättare till Annika Sundström som pa-chef.

arbetarrörelserpr
2026-06-23, 07:51

Tidigare S-ledamot blir komchef på TCO

Den fackliga centralorganisationen TCO hittar sin nay kommunikationschef hos en ledarskapsbyrå.

arbetarrörelserarbetsmarknad
2026-06-23, 07:29

Två pa-chefer lämnar sina byråer

Mitt under brinnande Almedalsveckan avgår pa-chefer för två av landets ledande byråer.

arbetarrörelserpr
2026-06-22, 07:51

LO värvar mediechef på SVT

Den fackliga centralorganisationen LO hittar en ny chef till sitt mediehus på public service-kanalen SVT.

arbetarrörelsermedier
2026-06-18, 00:39

Geelmuyden Kiese snabbskiftar corp-chef

UPPDATERAD. Pr-byrån Geelmuyden Kiese byter chef för teamet för corporate communications.

arbetarrörelserpr
2026-06-16, 07:48

Gruvbolag och branschorganisation halvjublar över skrotat uran-veto

Gruvindustrins branschorganisation pratar om ”ett steg framåt och två bakåt” när det gäller riksdagens beslut att likställa tillståndsprövningen av brytning av uran med andra metaller. Gruvföretaget District Metals lovar att fortsätta att lobba för att uranbrytning ska ske i Sverige.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-06-16, 07:24

TCO och ST kritiska till regeringens beslut om tjänstemannaansvar

Den fackliga centralorganisationen TCO och dess medlemsförbund ST är kritiska till att riksdagen klubbade igenom propositionen Ett utökat straffrättsligt tjänstemannaansvar.

opinionsbildningpolitik
2026-06-15, 14:33

KF säljer Vi till Danmark

KF (Kooperativa Förbundet) säljer sitt bolag Kultur & Litteratur AB, med varumärken som Tidningen Vi och Vi Läser, till en dansk köpare.

Affärermedier
2026-06-12, 08:46

Arla snor Max komchef

UPPDATERAD. Mejerikoncernen Arla värvar Max Burgers kommunikationschef.

arbetarrörelser
2026-06-12, 07:53

Lisa Röstlund slår tillbaka mot Göran Thorstenson och Dagens Opinion

Aftonbladets reporter Lisa Röstlund slår tillbaka mot Göran Thorstenson, pr-konsult på Nordic PA, som anser att hennes artiklar om Fållöknastiftelsen är en del av valrörelsen. Hon är även kritisk till Dagens Opinions publicering av artikeln där Göran Thorstenson uttalar sig.

medier
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Arrangörer upprörda över konserten i Almedalen
  • Tidigare S-ledamot blir komchef på TCO
  • Bakom M-avhoppet i Karlstad
  • Tre finalister gör upp om Årets Aktivering i Almedalen
  • Två pa-chefer lämnar sina byråer

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram