• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

10 Jan 2024

SVT behåller Alice Teodorescu

Public service-kanalen SVT gör en annan analys än dagstidningen Dagens Nyheter, som sparkade sin kolumnist Alice Teodorescu Måwe efter att hon på X berättat att hon jobbar med public affairs-uppdrag.

För SVT jobbar Alice Teodorescu Måwe som programledare för programmet Teodorescu & Suhonen, tillsammans med tankesmedjan Katalys grundare Daniel Suhonen. Hittills har duon gjort fyra program och fyra nya är på gång. På SVT, till skillnad från Dagens Nyheter, får Alice Teodorescu Måwe sin roll.

Programchefen Michael Kucera berättar hur SVT resonerar:

–  Både Daniel Suhonen och Alice Teodorescu är välkända debattörer med tydliga åsikter. Det vill vi att de ska fortsätta att vara, även under de veckor som de är kontrakterade för programserien på SVT. Däremot kräver vi att de inte tar pa-uppdrag under tiden som de jobbar åt oss.

Dock kände han inte till att Alice Teodorescu Måwe jobbar med public affairs när samarbetet inleddes. Men det ska ha hanterats i ett grundavtal, som inte har gjort det möjligt att jobba med public affairs.

–  Dels har vi ett standardavtal som är inriktat på kommersiella samarbeten. Det ligger i botten. Men hon (Alice Teodorescu Måwe) har kunnat skriva debattartiklar. Det hade en programledare på SVT i vanligt fall inte kunnat göra. Men det här är något nytt. Det är Alice och Daniel i sig själva och de kan driva opinion, säger Michael Kucera och påpekar:

–  Att Alice har varit chef för samhällskontakter på Academedia har varit känt. Vi gjorde också ett program om friskolor där hon berättade om det.

Hur har Dagens Nyheters beslut påverkat er?
– Det är svårt att jämföra rakt av. När det gäller DN får de svara för sig själva. Vi har ett samarbete under en specifik tid med de spelregler vi har satt och som fungerar för oss.

Kommer ni att fortsätta med programmet?
– Den frågan är för tidigt väckt. Det har varit roligt att göra programmet och det har fått ett fint mottagande, säger Michael Kucera.


 

  • DN sparkar Alice Teodorescu

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

medieropinionsbildningpr

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-07-17, 06:20

Glam drar in miljonbelopp

Den nystartade pr-byrån Glam drog in miljonbelopp under sitt första, förlängda räkenskapsår.

Affärerpr
2026-07-09, 15:56

Aspekta upp 1 procent – miljoner till ägarna

Den Malmöbaserade byrån Aspekta ökade lönsamheten under 2025 och delar ut miljoner till ägarna.

Affärerpr
2026-07-07, 15:17

Swedish Match attackerar Frankrike

Swedish Match som ägs av amerikanska Philip Morris attackerar Frankrike. Via ett pressmeddelande pekas Frankrike ut som ”Europas centrum för illegal cigaretthandel”.

kampanjmedier
2026-07-07, 08:22

EFN-grundare till Hemily

Hemnet-utmanaren Hemeiy tar in två profiler från EFN-sfären.

medier
2026-06-29, 22:04

Spinn-vinnarna knockade Cannes Lions

Två grand prix, tre guld, två silver och fem brons. Så blev Sveriges medaljskörd i inofficiella reklam-VM. Flera av vinnarkampanjerna gjorde även bra ifrån sig i probranschens utmärkelse Spinn.

Branschpr
2026-06-23, 08:07

Narva snor Geelmuydens Kieses partner

Nu står det klart att Narva har hittat en ersättare till Annika Sundström som pa-chef.

arbetarrörelserpr
2026-06-23, 07:29

Två pa-chefer lämnar sina byråer

Mitt under brinnande Almedalsveckan avgår pa-chefer för två av landets ledande byråer.

arbetarrörelserpr
2026-06-22, 07:51

LO värvar mediechef på SVT

Den fackliga centralorganisationen LO hittar en ny chef till sitt mediehus på public service-kanalen SVT.

arbetarrörelsermedier
2026-06-18, 00:39

Geelmuyden Kiese snabbskiftar corp-chef

UPPDATERAD. Pr-byrån Geelmuyden Kiese byter chef för teamet för corporate communications.

arbetarrörelserpr
2026-06-17, 17:42

Fredrik Reinfeldt köper in sig i ai-bolag

Fredrik Reinfeldt, tidigare statsminister och partiledare (m), nuvarande konsult på Paues Åberg köper in sig i ett ai-bolag som samlar in och analyserar offentliga dokument med hjälp av ai.

artificiell intelligenspr
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Reklamprofil ska lyfta fotograferna
  • Avanza miljonlyfter Affärsvärlden
  • S dominerar i medierna – Magdalena Andersson ligger lägre
  • Ökad miljonförlust för Bulletin – revisorns…
  • People People People delar vänder rött till svart

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram