– Jag stänger inte dörren till det här initiativet, för det finns en del beröringspunkter, men jag vill inte uttala mig 100-procentigt än utan vill synka mig först med vissa andra ledamöter, säger Oscar Sjöstedt, ekonomisk-politisk talesperson hos Sverigedemokraterna.
Förslaget om en ny utredning ska läggas fram i finansutskottet i dag som ett alternativ till regeringens utredning om vinster i välfärden, som leds av Ilmar Reepalu.
Regeringens utredning är en del av uppgörelsen mellan Vänsterpartiet och regeringen och syftar till att ta fram ett nytt regelverk som ska begränsa välfärdsbolagens vinstutdelningar.
Alliansen vill dock med sin utredning istället att utredaren tittar på kvaliteten, snarare än vinster, och bland annat fokusera på tillståndsplikt och krav på uppföljning.
Eftersom Alliansen inte har en majoritet i finansutskottet krävs att de får med sig Sverigedemokraterna.
– Jag har inte sett det i detalj än, men jag tycker att det finns en del beröringspunkter. Den röda tråden verkar vara att man fokuserar på kvaliteten snarare än driftsformen och det är något jag efterfrågat hela tiden, säger Oscar Sjöstedt.
Något besluts tas dock inte i dag i finansutskottet, utan förslaget ska först bordläggas innan den tas upp för beslut under nästa vecka. Under tiden ska Oscar Sjöstedt prata ihop sig med sina partikamrater och vill därför inte lämna några besked i dag.
– Jag ska synka med andra berörda utskott, främst dem i socialutskottet, så får vi ta ställning till nästa vecka, säger han.
Utvalda kategorier

Rolf van den Brink
DO JOBB
Dagens opinion söker praktikant inom marknadsföring och media
om oss Dagens Opinion riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning, kommunikation och samhällsförändring. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår...