Sponsorpengarna ska bland annat gå till de svenska e-sportlandslagen så att de kan genomföra fler aktiviteter och förbereda sig i högre grad införs mästerskapen.
Svenska Spel siktar på att erbjuda spel på e-sport. Detta sker samtidigt som Svenska Spel, liksom privata aktörer efter riksdagsbeslut får ansöka om spellicens, vilket innebär att en ny spelmarknad växer fram.
– Då tror vi att att sponsringen av Svenska E-sportföreningen är bra för vårt varumärke och våra affärer, säger Joakim Mörnefält, kommunikationsdirektör på Svenska Spel.
Hur långt har ni till ni ska erbjuda spel på e-sport?
– Vi är väldigt nära. Det ligger i vår plan, men vi kan inte starta förrän vi har fått en licens.
– Vi är väldigt nära. Det ligger i vår plan, men vi kan inte starta förrän vi har fått en licens.
Hur omfattande är ert sponsorskap av e-sporten?
– Vi har ett åtagande på tre år, och sedan ytterligare en period. Vi ser att vi ska bygga landslaget, stärka dess position och skapa en bättre struktur. Vi har också oerhört mycket att lära, det är också en viktig ingrediens.
Hur mycket pengar lägger ni?
– Det är mellan oss och e-sporten.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
