• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

15 Dec 2025

Skatteexperter ifrågasätter Skatteverkets tal om ”påverkanskampanj”

Två skatteexperter anser att Skatteverkets tal om att det är utsatt för en påverkanskampanj är ”olyckligt”.

I både debattartiklar och intervjuer anser sig Skatteverkets generaldirektör Katrin Westling Palm vara utsatt för en ”påverkanskampanj”.

”Vi menar att detta är en olycklig reaktion. Brister i rättssäkerheten måste kunna diskuteras öppet, i synnerhet när det gäller myndighetsutövning mot enskild. Bakgrunden är den mediala granskningen av Skatteverkets utredningar och beslut. I stället för att avfärda kritiken bör myndigheten ta den på allvar. Att beskriva legitima diskussioner i media som en ”påverkanskampanj” riskerar att misstänkliggöra dem som ifrågasätter myndighetens arbetssätt”, skriver Per Holstad, auktoriserad skatterådgivare och ordförande i Strategigrupp Skatt FAR och Mattias Schömer, advokat och ledamot i Sveriges advokatsamfunds styrelse. På DI Debatt.

Dagens Opinion får mejlsvar från Skatteverkets kommunikationsdirektör Anders Ågren, om verkets sätt att använda begreppet ”påverkanskampanj”.

”Vi ser att det, enligt vår mening, handlar om att argumentation förs från flera olika aktörer i det offentliga rummet, kopplat till specifika pågående ärenden, med syfte att försöka sätta press på enskilda tjänstemän vid myndigheten och misskreditera våra arbetssätt och bedömningar”.

Skatteverket är ju ofta utsatt för medial granskning. Så frågan är varför just denna granskning är en ’påverkanskampanj’?
”Vi välkomnar att media belyser vår verksamhet och hur vi utför vårt uppdrag. Den uppmärksamhet som vi ser här är från flera enskilda aktörer, vilket är något annat än medial granskning”.

’Påverkanskampanj’ är ju ett begrepp som ofta används när främmande makt påverkar ett annat land eller när politiker ska påverkas av lobbyister. Hur motiverar Skatteverket detta ordval när det handlar om journalister som granskar?
”Den påverkan vi upplever handlar inte om påtryckningar från främmande makt eller granskande journalisters arbete. Det handlar om att argumentation förs från flera olika aktörer i det offentliga rummet, kopplat till specifika pågående ärenden som är aktiva processer i domstol, med syfte att försöka sätta press på enskilda tjänstemän vid myndigheten och misskreditera våra arbetssätt och bedömningar”.

Två skatteexperter skriver i dag i en debattartikel i Dagens Industri att Skatteverkets användning av ordet ”påverkanskampanj” är olyckligt. Hur kommenterar ni det?
”Se svar fråga 1”.

  • Skatteverkets opinionsplan gick i baklås
  • Skatteverkets rättschef drar tillbaka jobbansökan
  • Skatteverket stuvar om kommunikationen
  • Norwegian hyllar Moderaternas fimpning av flygskatten

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Casemedier

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-04-01, 00:13

Alkompis växer och delar ut vinst

Den arabiskspråkiga tidningen Alkompis ökande under 2025 i omsättning men minskade något i lönsamhet. Ägarna tog ut lite vinst.

Affärermedier
2026-03-30, 12:56

Programmen som ryker när SVT varslar

SVT ska sänka kostnaderna med 355 miljoner kronor och minskar bemanningen med 141 tjänster.  Flera program ”pausas”.

medier
2026-03-27, 14:15

David & Henrik tar över efter Alex & Sigge

Perfect Day Media har tappt flera tunga poddnamn, men nu är en ny kändis duo på väg in.

medier
2026-03-27, 13:30

Martin Schori lämnar Aftonbladet

UPPDATERAD. Aftonbladets redaktör Martin Schori lämnar tidningen efter totalt 13 år .

arbetarrörelsermedier
2026-03-25, 10:35

SVT-folk leder reklamköparnas gala

Sveriges Mediebyråers medlemmar köper reklam i kommersiella medier. Men  organisationens stora gala, Stockholm Media Week leds i år av folk från reklamfria SVT.

arbetarrörelsermedier
2026-03-24, 13:33

Public service trappar upp poddar inför valet

Både SVT och Sveriges radio utökar sina ambitioner inom politiks bevakning inför valet.

medierval 2026
2026-03-24, 06:11

SvD-reportern som upprör finanssektorn

Den 3 mars inleddes prövningen i Högsta Domstolen av fällningen av Swedbanks förra koncernchef Birgitte Bonnesen. En reporter som bevakade domstolsförhandlingarna fick delar av finanssektorn att koka.

medier
2026-03-20, 15:11

Medieexperterna ljumma till Mette Marits intevju

Den norska kronprinsessans Mette-Marit intervju med NRK om relationen med Jeffrey Epstein imponerar inte helt på två medieexperter Dagens Opinion har talat med.

krishanteringmedier
2026-03-20, 07:48

SOM: Försvagat förtroende för etermedierna

Förtroendet för public service-kanalerna och TV4 minskade under 2025 enligt SOM-institutet. Betalväggar är den största anledningen till att avstå från nyheter.

medierUndersökning & Analys
2026-03-17, 13:39

Dagens ETC säljer prenumerationer genom Kvartal-attack

I ett försök att sälja prenumerationer går Dagens ETCs chefredaktör Andreas Gustavsson till hård attack mot Kvartals dito Jörgen Huitfeldt.

medier
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Johan Ingerö köper byrå
  • Martin Schori lämnar Aftonbladet
  • Veckans Brief 10: SVT sågar Katalys ai-undersökning…
  • Sveriges Kommunikatörers x-vd drar igång byrå
  • Kekst-konsult kör handelskammare

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram