I valfilmen ställer sig Moderaterna på ”de hårt arbetande människornas sida” och exemplifierar bland annat med en ai-generad scoutledare.
– Vi tycker att det är fint att de uppmärksammar scoutledares ideella engagemang och att de värdesätter det. Däremot hade vi självklart velat bli tillfrågade innan de använder vårt varumärke eftersom vi är en partipolitiskt obunden organisation och värnar om vårt oberoende, säger Scouternas generalsekreterare Louise Fielder Frisk, som lägger till:
– Vi hade också gärna sett fler tydliga politiska förslag på hur de vill stötta barn- och ungdomsverksamhet som Scouterna, när de nu lyfter oss i sin valfilm.
Hur ser ni på att scouterna i filmerna är gjorda med ai?
– Det har ingen större betydelse för våra tankar om filmen.
Hur tänker ni kring att Moderaterna använder scoutledare som exempel på ’hårt arbetande människor’?
– Det är fint att de uppmärksammar scoutledares ideella engagemang, det är ett ovärderligt arbete som är både givande och stundtals utmanande med de begränsade resurser som finns. Så eftersom Moderaterna hyllar scoutledare hoppas vi på tydliga förslag och en dialog om hur de vill stärka barn- och ungdomsverksamhet som Scouterna.
Hur rimmar valfilmen med Tidö-regeringens politik, som ni ser det?
– Det viktigaste för våra möjligheter att ge barn och unga en meningsfull fritid genom scouting är utöver scoutledares ideella engagemang långsiktig finansiering genom statsbidraget till barn- och ungdomsorganisationer. I år har det bidraget sänkts, vilket innebär att det nu har förlorat över en tredjedel av sitt värde de senaste 15 åren. Vi vill att statsbidraget till barn och ungdomsorganisationer höjs med 150 miljoner kronor för att komma i kapp sitt värdetapp, och indexeras för att säkerställa att det följer framtida kostnadsökningar. Den politiken har vi inte sett ännu.
Har ni varit i kontakt med Moderaterna om valfilmen?
– Vi hörde av oss till dem när vi såg filmen, men jag tror inte att vi har fått något svar ännu. Däremot hoppas vi att vi får möjlighet att prata vidare med dem om hur politiken kan underlätta för fler att engagera sig ideellt, och hur vi skapar förutsättningar för fler barn att få en meningsfull fritid, säger Louise Fielder Frisk.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
