• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

01 Oct 2024

S utser ny Gunnar Strömmer-opponent

UPPDAtERAD.Socialdemokraterna byter ut Ardalan Shekarabi som rättspolitisk talesperson.

Hans roll tas över av Teresa Carvalho, som därmed blir justiteminister (m) Gunnar Strömmers opponent i valrörelsen.

Ardalan Shekarabi blir i stället arbetsmarknadspolitisk talesperson. De byter även plats som vice ordförande i respekive utskott.

Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson berättar på en presskonferens att hon har tre uppdrag till Ardalan Shekarabi.

–  Det första handlar om arbetslösheten.  Alla som kan jobba ska jobba. Men för få av de arbetslösa har de kunskaper och den kompetens och krävs för de jobb som är lediga. Här behöver samhället kliva fram så att man säkerställer att människor har rätt kunskaper. Här vill vi utveckla en politik så att människor får det stöd som behövs.

–  De handlar också om den orättvisa och tudelade arbetsmarknad som har uppstått efter pandemin. I och med pandemin har många fått en ökad frihet att välja när och var de ska jobba samtidigt som allt för många fastnar i jobb med dålig lön och usla villkor. Här vill vi ta fram en ny politik som ökar rättvisan på arbetsmarknaden. Det vill vi göra mycket nära facklig-politisk samverkan där jämstarka parter är en central del av den svenska modellen som har var väldigt lyckosam i att ha en hög sysselsättning.

– Det tredje handlar om att göra upp med marknadsmisslyckanden som råder på den svenska arbetsmarknaden. Dels handlar det om att ta kontroll och städa upp bland de arbetsmarknadspolitiska insatser så att de fungerar och sker under ordnade former men det handlar också om att ta itu med den arbetslivskriminalitet som vi ser med kriminella arbetstagare och företag som utnyttjar människor på arbetsmarknaden och gör de svårare för de företag som gör rätt för sig.

Även Teresa Carvalho får tre uppdrag av Magdalena Andersson:

– Det handlar om att fortsätta att ha skarpa förslag för att skärpa straffen, anställa fler poliser och bygga ut bygga ut hela rättsväsendet.

– Det handlar om att gripa och lagföra de kriminella topparna som beställer mord och sprängningar på ett sätt som inte sker idag. Där vill vi se en ny maffialagstiftning.

–  Vårt tredje fokus bör vara att samhället kliver fram och bryter den nyrekrytering som gör att allt yngre hamnar i kriminalitet.

Socialdemokraternas omstuvning visar att de personer som har ansvarat för att ta fram ny politik kan få framskjutna positioner. Den visar också att Socialdemokraterna håller på att toppa laget inför valet 2026.

– Teresa Carvalho ska göra Socialdemokraterna till partiet som med högst förtroende när de gäller att bekämpa brottsligheten på allvar. Ardalan Shekarabi har i uppdrag att föra upp jobbfrågan till en av de viktigaste frågorna inför valet 2026, säger Magdalena Andersson.

 

  • S nya politik: skrota Arbetsförmedlingen – riv utanförskapsområden

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

arbetarrörelserarbetsmarknad

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-04-14, 05:25

Sex nya experter till Sveriges Kommunikatörer

Organisationen Sveriges Kommunikatörer knyter till sig sex nya experter som medlemmarna kan få råd av kostnadsfritt. Fyra är experter inom ai.

arbetarrörelser
2026-04-13, 15:49

Arbetet trappar upp med Tiktok-duo

LOs tidning Arbetets ledarredaktion trappar upp sin opinionsbildning inför valrörelsen med en duo som har rörlig bild som utgångspunkt.

arbetarrörelsermedierval 2026
2026-04-09, 14:19

Hon snuvade Magnus Ranstorp på toppjobbet

Det blev inte den favorittippade terrorexperten Magnus Ranstorp som knep jobbet han sökte till, chef för Center mot våldsbejakande extremism vid Brottsförebyggande rådet.

arbetarrörelser
2026-04-09, 13:25

De anställer Kristoffer Tamsons (m)

Moderaternas regionråd i Stockholm, Kristoffer Tamsons, avgår. Han har fått ett nytt jobb i byggsvängen.

arbetarrörelserval 2026
2026-04-09, 08:37

Solchef till Bellbird

Kommunikationsbyrån Bellbird värvar en kommunikationschef från solenerigbranschen.

arbetarrörelserpr
2026-04-08, 08:40

Bonnier-man blir åter medieombudsman

Åter värvas Allmänhetens medieombudsman från mediekoncernen Bonnier News.

arbetarrörelsermedier
2026-04-08, 08:09

Grand stagar upp med vice-vd från konkurrent

Pr-byrån Grand Relations vill växa och tar in en vice-vd med ansvar för tillväxt från en konkurrent.

Affärerarbetarrörelserpr
2026-04-02, 08:25

Tar över fruns byrå och går till pr-byrå

En kommunikationschef från vårdbranschen begår konststycket att ta över sin fru byrå och samtidigt kliva in hos en annan pr-byrå.

arbetarrörelser
2026-04-01, 08:53

Kekst-konsult kör handelskammare

Den Norsk-Svenska Handelskammaren en tung pr-konsult som vd.

arbetarrörelser
2026-04-01, 08:15

Arbetsmarknadens stora utmaning enligt Ardalan Shekarabi (s)

Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson Ardalan Shekarabi pekar ut arbetsmarknadspolitikens stora utmaning för nästa mandatperiod och ger tre politiska förslag.

arbetsmarknad
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Solchef till Bellbird
  • Hon snuvade Magnus Ranstorp på toppjobbet
  • Veckans Brief 11 Splittrat om lobbyregistret –…
  • De anställer Kristoffer Tamsons (m)
  • OPINIONBILDARNA OM VÅRBUDGETEN: ”Kortsiktig”,…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram