• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

21 Aug 2016

S-grädda såg Stefan Löfven (s) avhandla tafsande män, bilbränder och skolresultat

På de första bänkarna, under paraplyer satt samordningsminister Ibrahim Baylan, högskoleminister Helene Hellmark Knutsson, inrikesminister Anders Ygeman, socialförsäkringsminister Annika Strandhäll, partisekreterare Carin Jämtin och hennes företrädare Lena Rådström Baastad, finansborgarrådet Karin Wanngård, Veronica Palm, ordförande för Stockholms Arbetarkommun, kommunikationschefen Nina Wadensjö, samt skolborgarrådet Olle Burell och inte minst statsministerns statssekreterare Emma Lennartsson.

På de första bänkarna, under paraplyer satt samordningsminister Ibrahim Baylan, högskoleminister Helene Hellmark Knutsson, inrikesminister Anders Ygeman, socialförsäkringsminister Annika Strandhäll, partisekreterare Carin Jämtin och hennes företrädare Lena Rådström Baastad, finansborgarrådet Karin Wanngård, Veronica Palm, ordförande för Stockholms Arbetarkommun, kommunikationschefen Nina Wadensjö, samt skolborgarrådet Olle Burell och inte minst statsministerns statssekreterare Emma Lennartsson. Även utbildningsminister Gustav Fridolin (mp) avnjöt det på grund av energibrist rejält försenade talet.

I talet, skrivet av Lott Jansson, tog Stefan Löfven upp två av de senaste veckornas diskussionsämnen: män som tafsar och bilbränder.

– Man behandlar inte unga kvinnor på det sättet. Det är inget manligt beteende.  Det är manligt att behandla kvinnor med respekt och värme, sa Stefan Löfven och vidare:
–  De som tror att det är tufft att tända eld på bilar tror fel. Det är tufft att sätta stopp för bilbränder.
Stefan Löfven uttryckte oro för omvärlden och berättade att han tycker Brexit-debatten i Storbritannien och presidentvalet i

USA är ”otäcka” i sin retorik.

På presskonferensen innan berättade Stefan Löfven att Sverige ska ta en mer aktiv internationell roll och jobba med begreppet ”gemensam säkerhet”, eftersom inget land kan lösa läget i världen på egen hand.
Stefan Löfven attackerade även Moderaterna vars partiledare Anna Kinberg Batra nya slogan är "En plan för ett starkare Sverige". I talet jämfördes Moderaterna plan med Jönssonsligans. Stefan Löfven angrep även Alliansens ekonomiska politik som lämnade ”70 miljarder i underskott efter sig”.

– De kan inte hålla ordning på ekonomin, slog Stefan Löfven fast.

Stefan Löfven kopplade även in Astrid Lindgren i sitt tal, när de tidigare presenterade förslagen om fler platser på lärarhögskolan och förslag för att få upp läsförståelsen, kom upp i talet. Kopplingen är subtil, då Anna Kinberg Batra i flera tal har tagit upp just Astrid Lindgrens sagofigurer som förebilder. 

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-02-16, 15:02

SSU: Ungdomarna avgör valet

UNGDOMSFÖRBUNDEN OCH VALET. I en serie artiklar berättar de politiska ungdomsförbunden om vad de tror avgör valet och ger råd till moderpartierna. Femma ut är SSUs förbundssekreterare Lotta Wiechel.

politikval 2026
2026-02-16, 07:55

Företagarna vill få fram politik för ägarskiften

Intresseorganisationen Företagarna driver på för ett nytt politikområde: reformer som ska underlätta ägarbyten i företag.

opinionsbildningpolitik
2026-02-16, 07:43

V och MP håller gemensam pressträff

Miljöpartiet och Vänsterpartiet håller gemensam pressträff.

politik
2026-02-13, 10:56

Politisk strid om reformutrymmet för nästa mandatperiod

Det blåser upp en politisk strid om reformutrymmet för nästa mandatperiod.

politik
2026-02-13, 09:25

S presenterar plan på att stoppa vinster i skolan

Socialdemokraterna vill ta bort vinsterna ur skolan under nästa mandatperiod i två steg.

politik
2026-02-11, 10:36

Muf: Vardagspolitiken avgör valet

UNGDOMSFÖRBUNDEN OCH VALET. I en serie artiklar berättar de politiska ungdomsförbunden om vad de tror avgör valet och ger råd till moderpartierna. Fyra ut är Mufs valledare Alice Landerholm.

politikval 2026
2026-02-09, 07:34

FORSKARE: Partierna läcker till medierna vid interna strider och val

Vid interna strider och när det blir trångt om platser för förtroendevalda, då läcker det som mest från partierna till medierna. Det visar en forskningsrapport från Göteborgs Universitet.

politikUndersökning & Analys
2026-02-06, 14:47

Toppmoderaten som byter från KSO till Kreab

Michaela Fletcher, tidigare kommunstyrelsens ordförande (m) i Österåker och förbundsordförande för Moderaterna i Stockholms län, har efter närmare 15 år i kommunpolitiken sadlat om till strategisk rådgivare på Kreab.

arbetarrörelserpolitikpr
2026-02-05, 09:23

V går till val på att sänka arbetstiden

Till skillnad från Socialdemokraterna vill Vänsterpartiet införa en generell arbetstidsförkortning vi politisk styrning.

arbetsmarknadpolitikval 2026
2026-02-04, 07:52

NOVUS: Oppositionen knockar Tidö i bästa politiken

Undersökningsföretaget Novus februarimätning visar att oppositionen och framförallt Socialdemokraterna dominerar stort i vilken politik som väljarna anser bäst i de 20 viktigaste politiska frågorna.

politikUndersökning & Analys
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • S presenterar plan på att stoppa vinster i skolan
  • Veckans Brief 5: Konsulterna som ska ge S valseger –…
  • Naturvetarnas påverkanschef värvas av TCO-förbund
  • Konkurrent snor EFNs stjärnanalytiker
  • Jeffrey Epsteins okända svenska koppling – den…

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram