I september riktade M kritik mot regeringens politik vad gäller förmånsvärde och pekade på att en förare med elbil som förmån får drygt 40 000 kronor i subvention över tre år genom en schablonnedsättning av förmånsvärdet medan en konsument som köper privat får något stöd alls.
Då sade Carl-Erik Stjernvall, hållbarhetsansvarig på Riksförbundet M Sverige:
”Det är orimligt att staten ger miljarder i förmåner till tjänstebilsförare, men ingenting till privatpersoner som tar ansvar och köper sin elbil själva. Resultatet blir att hushåll fortsatt hänvisas till billigare bensin- och dieselbilar, vilket bromsar omställningen”.
M är även kritiska till uppföljningen av shablonavdragen.
”Det kostar staten miljardbelopp årligen, och ingen myndighet har ansvar att kontrollerna exakt hur stort beloppet faktiskt blir”.
Nu kommer ytterligare kritik från M. Denna gång gäller regeringens planer på att införa ett nytt elbilsstöd finansierat med EU-medel. Stödet är riktat till invånare efter Tillväxtverkets indelning och gäller ”Mycket glesa landsbygdskommuner”, ”Glesa landsbygds-kommuner”, ”Tätortsnära landsbygdskommuner” och ”Glesa blandade kommuner”. M har gått igenom län för län för att undersöka hur stödet slår och matchat det tänkta stödet mot Trafikanalys statistik över arbetsresor och konstatera att 3 miljoner förvärvsarbetande inte bor i områdena som skulle omfattas av det nya elbilsstödet, undantaget Gotland och Blekinge där alla kan få stöd.
”I förslaget har man tyvärr glömt bort klimatnyttan. Eftersom EU-stödet bara får ges till grupper som anses utsatta ligger allt fokus på Tillväxtverkets kommunindelning. Resultatet blir att man missar de flesta som behöver bilen i sin vardag”, säger Carl-Erik Stjernvall.
Han säger vidare:
”Det är märkligt hur man kan strössla med pengarna åt vissa håll, men till privata köpare av elbilar säger man sig vara tvungna att hämta medel från en social fond från EU, till en mycket mer blygsam summa årligen”.
M kommer att fortsätta att driva frågan om elbilsstöd:
”Det här är en del i vårt arbete med att uppmärksamma om hur ojämnt stöden träffar idag. Vi tycker att alla ska ha samma möjligheter att ställa om”.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.

