• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

16 Mar 2025

Riksdagsledamöterna som använder Tiktok

42 av 349 riksdagsledamöter använder aktivt Tiktok. Vänsterpartiet har störst andel. Det visar Veckans Briefs kartläggning.

Totalt har Tiktokledamöterna publicerat 2 747 videos och lockat till sig 166 725 följare. Sammanlagt har riksdagsledamöterna 3 203 782 gilla-markeringar på Tiktok.

Socialdemokraterna har flest aktiva ledamöter på Tiktok (19) före Moderaterna (9), Vänsterpartiet (8) och Sverigedemokraterna (6). Inom Centerpartiet är det endast den avgående partiledaren Muharrem Demiroksom har en aktiv närvaro på Tiktok.

Sett till andelar är Vänsterpartiet störst med 33 procent aktiva ledamöterna på Tiktok följt av Socialdemokraterna (18 procent) och Moderaterna 12 procent.

Totalt har Socialdemokraternas ledamöter flest följare (84 204), före Sverigedemokraterna (48 302). Därefter kommer Vänsterpartiet (25 975), Moderaterna (3 955), Liberalerna (1 811), Centerpartiet (1 414) och slutligen Miljöpartiet (1 064).

Flest följare har Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson (43 400), före Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson (42 000), socialdemokraten Ola Möller (18 600) och vänsterpartisten Nadja Awad (13 500).

Jimmie Åkesson har flest gilla-markeringar (930 300), före Magdalena Andersson (726 400) och Ola Möller (681 900).

Ola Möller har flest videos (691) före Jimmie Åkesson (357) och moderaten Lars Beckman (204).

Sverigedemokraternas Mattias Karlsson har flest följare per video (1 075) före Miljöpartiets språkrör Amanda Lind (715) och vänsterpartisten Daniel Riazat (613).

Samuel Gonzalez Westling, ledamot för Vänsterpartiet berättar om hur han använder Tiktok:

– Det är inget vidare djup process, det är klipp som jag har tagit från riksdagsdebatten, om det har gått bra så lägger jag ut det på Tiktok.

Vad vill du uppnå med dina videor?
– Jag tänker att det är ett bra sätt att sprida det budskap som vi försöker föra fram som parti. Hur vi ser på den politiska utvecklingen, våra politiska förslag och hur regeringen agerar.

Vilka reaktioner får du från följare och allmänheten?
– Det är mycket glada tillrop. Sedan finns det ju en och annan som är kritisk också såklart och som ifrågasätter det som jag säger. Om det är någon som är kritisk så brukar jag svara, försöka förklara och bemöta kritiken på något sätt.

Tiktok har varit föremål för debatt kring säkerhet och datainsamling. Hur ser du på det?
– Generellt tycker vi att det är ett problem med hur sociala medier samlar in personuppgifter. Dels i marknadsföringssyfte, det är särskilt problematiskt när det är diktaturer som står bakom de här plattformarna. Vi tycker att man borde reglera det på något sätt, och vi har ett förslag om att man borde se till att garantera människors integritet. Så vi tycker att det är problematiskt. Samtidigt så tycker vi inte att det är en rimlig väg att man ska förbjuda olika typer av plattformar. Det är inte det som vi ser som lösningen.

Vad gör att du väljer Tiktok framför andra plattformar?
–Youtube är lite svårare. Men om jag lagt ut någonting på Tiktok så brukar jag också lägga ut samma klipp på Facebook och på Instagram.

Lars Beckman (m) använder flera sociala medier som Facebook, Instagram, X och numera även Tiktok.

– Sociala medier är fantastiska kommunikationsverktyg. De ger en unik möjlighet för väljarna att följa sina förtroendevalda. Sociala medier är inte verktyg för att i första hand skicka ut budskap utan en möjlighet till dialog, säger han.

Lars Beckman är uppenbart entusiastisk om sociala medier.

– De är fantastiska demokrativerktyg som förtroendevalda kan använda för att kommunicera direkt med väljarna.

Han skaffade Tiktok i höstas men använder ännu mest X.

– Jag experimenterar mig fram, säger Lars Beckman och berättar om en film han spelade in om en ”idiotisk parkeringspolicy” i hemstaden Gävle.

– Då är det inte som i man kan tro att det är de unga som reagerar. Många som stoppade mig på stan var medelålders män och kvinnor. Så jag förstod att folk använder sin tid för sociala medier i stället för gamla medier som DN som har haft informationsmonopol. Det sker en organiserad kampanj mot sociala medier från SR och SVT, man försöker svartmåla sociala medier som X när de innebär en demokratisk revolution. Tänk för 25 år sedan när jag var tvungen att passera Gävle Dagblads nyhetschef om jag ville kommunicera med väljarna.

Hur mycket tid lägger du på Tiktok?
– Jag tågpendlar mellan Stockholm och Gävle. För mig blir den en rutin. Som när jag var på konferens i måndags, då tar jag en bild och lägger ut så väljarna kan se var jag är.

Tänker du på att Tiktok är kinesiskt?
– Både ja och nej. Det gäller för alla sociala medier att man ska tänka på algoritmen. Men fördelarna överväger nackdelarna. Jag tänker på hur den amerikanska administrationen använder sociala medier. De verkar ha en stark strategi och bjuder in till pressrummet och är duktiga på X och Youtube och får ut sina budskap på ett otroligt bra sätt, säger Lars Beckman.

Nadja Awad (v) publicerar regelbundet på Tiktok.

– Jag försöker hålla mig till specifika tider, ofta varannan dag. Jag fokuserar på dagsaktuella ämnen men kan också lyfta frågor som fortfarande är relevanta. Inför inspelning förbereder jag en text och använder en teleprompter-app för att kunna läsa in mitt manus smidigt. Jag tänker mycket på bakgrunden så att den är enkel och inte distraherar. Om det finns trendande musik på Tiktok tar jag ibland med den i mina videor för att göra dem mer relevanta.

Vilka tider brukar du publicera?
– Jag har uppfattat att runt kl. 12-13 är en bra tid för att publicera. Man kan även googla för att se vad som fungerar bäst.

Vilken app använder du för teleprompter-funktionen?
– Den heter ”Teleprompter”.

Vad vill du uppnå med dina videor?
– Jag har en bakgrund som lärare och brinner för folkbildning. Att sprida kunskap och bilda opinion är viktigt för mig. Jag försöker kombinera min erfarenhet som politiker och lärare för att förklara politik på ett enkelt språk. Jag gör det på svenska och ibland på arabiska för att nå ut till fler målgrupper.

Vilken är din målgrupp?
– Framför allt unga, progressiva väljare inom Vänsterpartiet. Det är personer upp till 30-40 års ålder, ofta med arbetarklassbakgrund och från förorter. Jag är själv muslim och adresserar även frågor som är viktiga för den grupp jag tillhör.

Vilka reaktioner får du på dina videor?
– Mestadels positiva reaktioner. Folk uppskattar att mitt innehåll sticker ut jämfört med andra politiker på Tiktok. Många kan identifiera sig med mig, särskilt unga, arbetarklassväljare, förortsinvånare, muslimer och unga kvinnor. Självklart får jag även kommentarer från meningsmotståndare, men det är en del av det politiska samtalet.

Hur ser du på Tiktoks koppling till Kina?
– Vänsterpartiet tror inte på att förbjuda appar eller mediaplattformar. Men det är viktigt att ta datasäkerhet på allvar, särskilt när appar har kopplingar till auktoritära stater. Det är en fråga man måste hantera ansvarsfullt.

Varför valde du Tiktok?
– Jag använder även Instagram och Facebook. X har jag slutat med på grund av det giftiga debattklimatet. Tiktok är populärt bland unga och fungerar som en nyhetskanal för många. Eftersom det sprids mycket desinformation där vill jag bidra med faktabaserad kunskap. Jag refererar ofta till vedertagna nyhetskällor och forskning för att ge belägg för det jag säger.

Liberalen Martin Melin använder Tiktok, men kanske inte kan kategoriseras som en storanvändare.
– Jag är ganska passiv på Tiktok och tanken var att bara lägga ut politiskt innehåll, anföranden från riksdagen. Jag tar klipp på en minut där jag vill få fram en ståndpunkt.

Vad vill du uppnå med dina videor?
– Syftet med publiceringen är att nå ut till en yngre målgrupp som förhoppningsvis kan bli politiskt intresserade. Jag riktar in mig till de mellan 18 och 30 år. Övriga målgrupper använder jag Instagram till.

Vilka reaktioner får du?
– Jag får generellt ett positivt bemötande, men just kommentarer på Tiktok säger mig inte så mycket eftersom det finns allt för många oseriösa konton. Men det händer att unga personer kommer fram till mig på stan och säger att de sett något klipp från mitt Tiktok.

Tiktok har varit föremål för debatt kring säkerhet och datainsamling. Hur ser du på det?
– Att Tiktok kontrolleras av Kina är problematiskt. Det är en av orsakerna till varför jag inte har velat satsa fullt ut på att bygga upp ett stort konto. Jag har heller inte appen på min tjänstetelefon utan på en annan telefon, inte ens på min privata.

vill du se hela förteckningen på riksdagsledamöter som använder Tiktok? ta en provprenumeration genom prenumerera@dagensopinion.se

 

 

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politiksociala medier

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-11-24, 09:21

Elon Musk attackerar Sverige med högeraktivist och Henrik Jönsson

De senaste 24 timmarna har världens rikaste man och huvudägaren av Tesla och X i kommentarer och delningar attackerat Sverige.

medieropinionsbildningsociala medier
2025-11-23, 12:07

Komexperter: Politiker och journalister lämna X

Elon Musks kanal X är ingen neutral plats för debatt och politiker som använder tar antingen ställning eller är uppvisar dubbelmoral.  Och värre blir det av att journalister fortsätter att göra nyheter baserat på inlägg på X när det inte är en neutral plattform. Det anser kommunikationsexperterna Jakob Ohlsson och Ola Spännar.

medieropinionsbildningpolitik
2025-11-20, 12:57

Elisabeth Thand Ringqvist utser toppduo

Centerpartiets gröna partiledare Elisabeth Thand Ringqvist har utsett en ny partisekreterare och stabschef.

arbetarrörelserpolitik
2025-11-13, 08:22

Kulturhuset och Storkyrkan lanserar Magdalena Anderssons bok – toppmoderat ser rött

När Kulturhuset bjuder in till boksläppssamtal med Magdalena Andersson (s) ser opinionsborgarrådet i Stockholm, Christofer Fjellner rött. Även Storkyrkan bjuder in till boksamtal med den socialdemokratiska partiledarens bok.

politikval 2026
2025-11-10, 12:09

SD-styrelsen avslår nästan alla motioner inför landsdagarna

Inför Sverigedemokraternas landsdagar 20-23 november i Örebro har partistyrelsen besvarat ett större antal motioner från medlemmarna. Det blev bifall på endast två.

politik
2025-11-07, 15:57

Sex nya i SDs styrelse

Med suppleanterna inräknade föreslås Sverigedemokraternas valberedning sex nya namn i styrelsen samtidigt som riksdagsledamoten Jessica Stegrud petas ut styrelsen.

arbetarrörelserpolitik
2025-11-04, 08:37

Här är Centerpartiets nya partiledare

Klockan tio idag håller Centerpartiet pressträff med valberedningen som ska presentera en efterträdare till Anna-Karin Hatt som har avgått som partiledare.

arbetarrörelserpolitik
2025-11-03, 14:46

Mixat intresse när Stegra bjuder riksdagen på middag

Gröna stålbolaget Stegra bjuder tre utskott på middag i morgon, tisdagen 4 november. Det bjuds på ”dryck och enklare mat”. Det pratas på sina håll om en bojkott mot tillställningen.

lobbyingpolitikpr
2025-11-03, 11:18

Kampanjen som ska lansera Simona Mohamsson (l)

Liberalerna kör igång en kampanj som ska göra partiledaren Simona Mohamsson mer känd. I kampanjen döps Simona Mohamsson om till bland annat ”Skolsson”. ”Mobilförbudsson”, ”Möjlighetsson”, ”Borgerligsson” och ”Knäckgängensson”.

kampanjpolitikval 2026
2025-11-02, 13:29

Anders Ygeman om turerna runt finansborgarrådet och Reformisterna

S-ledamoten Anders Ygeman är ordförande för Stockholms partidistrikt och har på pappret ett tungt inflytande till vem som ska utses till nytt finansborgarråd efter Karin Wanngård som oväntat avgicki augusti. Här ger han en bild över vad som hänt, hur stort inflytande Reformisterna egentligen har och om hans relation till uppstickaren Emilia Bjuggren.

politik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 13:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Veckans Brief 37: EFN-chefen som styr Lundbergs…
  • EFNs chefredaktör om sin anställning och sina…
  • Komexperter: Politiker och journalister lämna X
  • CVE-chefen talar ut om affären med Brit Stakston
  • Partner lämnar Kekst efter 14 år

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram