Alla som finns i Fas 3 ska få studera vad de vill med bibehållen ersättning under ett år, berättar Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson på en presskonferens nu.
Regeringen hoppas också kunna slussa ut Fas3-deltagare till "extra tjänster", som är till 100 procent subventionerade jobb ute i kommuner och landsting. Det har diskuterats om detta är förenligt med EUs regler, men nu har regeringen fått grönt ljus från EU.
– Vi kan köra i gång direkt. Förordningen ska vara klar i november.
Dock är det inte säkert hur många jobb åtgärden extra tjänster kan ge.
– Utmaningarna är att det är riktiga jobb och arbetsgivaren måste anställa. Vi är beroende av hur snabbt kommuner och landsting är beredda att anställa.
En del i arbetet med att fasa ut Fas-3 är att bromsa inflödet till åtgärden. Ett tidigare presenterat förslag är "snabbspår för nyanlända". 90-dagars garantin för unga är en annan.
Nu kommer deltagarna i Fas 1 och 2 även att erbjudas möjligheten att läsa Svenska för invandrare i ett år eller deltidsstudier i sex månader utan tappad ersättning.
Ylva Johansson betonar att Fas 3 inte kan stängas förrän "de nya förordningarna" är på plats".
Kostnaderna att för att stänga Fas 3 vill Ylva Johansson inte gå in på, under presskonferensen. Hon pratar dock om "stora insatser" och berättar att regeringen har kommit överens med Vänsterpartiet.
– Pengarna kommer när vi lägger budgeten.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
