• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

16 Jun 2021

Redaktör ut men pengar in på Bulletin

Bulletins politiska redaktör hoppar av och ersätts efter kort tid. Samtidigt drar nättidningen in flera miljoner i en finansieringsrunda. Och chefredaktören från New York Times får förlängt.

Bulletins politiska redaktör hoppar av och ersätts efter kort tid. Samtidigt drar nättidningen in flera miljoner i en finansieringsrunda. Och chefredaktören från New York Times får förlängt.

”För en tid sedan valde jag att lämna Bulletin och uppdraget som politisk chefredaktör. Jag går nu vidare till nya uppgifter i livet”, skriver Bulletins Annika Borg på sin Facebooksida.

Pelle Zachrisson från Nyheter Idag värvades till Bulletin som redaktionschef 1 april. Då klev även Andrew Rosenthal, tidigare redaktör på New York Times på för att organisera Bulletins redaktion. Pelle Zachrisson har nu fått fast jobb och Andrew Rosenthal får förlängt.

– Duon arbetar bra. Andy vara kvar ett år till, berättar Bulletins grundare Tino Sanandaji.

Han berättar att fler krafter är på gång:

– Vi har också flera nya nyhetsreportrar, bland annat ekonomiskribent Dorothée Enskog från Bloomberg. Henrik Jönsson ansluter sig till kultursidan på regelbunden basis. Aron Flam har skrivit en debuttext, och ska förhoppningsvis skriva fler i framtiden.

Hur utvecklas affärerna?
 – Den senaste investeringsrundan fick vi in 6 miljoner kronor, varav 1,5 miljoner form av lån. Vi har utöver det normala intäkter.

Och Annika Borg slutar?
 – Ja. Dan Korn är ny opinionschef och leder i denna roll även ledarsidan.

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

Affärermedier

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-12, 07:53

Lisa Röstlund slår tillbaka mot Göran Thorstenson och Dagens Opinion

Aftonbladets reporter Lisa Röstlund slår tillbaka mot Göran Thorstenson, pr-konsult på Nordic PA, som anser att hennes artiklar om Fållöknastiftelsen är en del av valrörelsen. Hon är även kritisk till Dagens Opinions publicering av artikeln där Göran Thorstenson uttalar sig.

medier
2026-06-11, 06:15

Grand Relations backar – miljon till ägarna

Pr-byrån Grand Relations tappar i byråintäkt under sitt senaste verksamhetsår (brutet i november). Dock kunde ägarna plocka hem vinst.

Affärerpr
2026-06-10, 05:34

Simona Mohamsson (l) syns mer i media än  Magdalena Andersson (s)

Om Liberalerna inte når framgångar i valet beror det i alla fall inte på att partiet och dess ledare Simona Mohamsson har hamnat i medieskugga. Det visar en körning hos Retriever på andel omnämnanden i medierna.

medierval 2026
2026-06-09, 08:46

Ljud och video ökar när medierådgivarna investerar

Under maj backade mediebyråernas investeringar i reklamutrymme. Ljud-medier och online video tog marknadsandelar. Det visar statistik från Sveriges Mediebyråer.

Affärermedier
2026-06-08, 10:00

Pr-entreprenör kliver in i hetluften på Bauer

Medieföretaget Bauer, som just nu tar strid om Göteborgs av JCDecaux som reklampartner för sina busskurer, tar in en tidigare pr-entreprenör som kommunikationschef.

arbetarrörelsermedierpr
2026-06-05, 08:46

Teamet bakom Hint Media

Fyra personer driver Hint Media, som bland annat ger ut lokaltidningen för Stockholm, 08.

arbetarrörelsermedier
2026-06-03, 07:15

Kommunikationsdirektören lämnar SVT

Det är inte bara en rad tv-personligheter som lämnar bantande SVT. Nu går även kommunikationsdirektören.

arbetarrörelsermedier
2026-06-01, 18:20

Fokus byter ordförande och tar in brittisk tidningsman

FPG Media som driver tidningen Fokus byter styrelseordförande och tar in en brittisk tidningsman i styrelsen.

Affärermedier
2026-05-27, 01:28

Bellbird varken lyfter eller kraschar

Det blev varken kraschlandning eller raketlyft för kommunikationsbyrån Bellbird under 2025.

Affärerpr
2026-05-25, 11:59

Ledarna tar in ny ledning – journalisterna stängs ut

När fackförbundet ledare ska utse en ny förbundsordförande får inga journalister närvara. För den avgående ordföranden, som har en mångårig bakgrund som journalist på Sveriges Radio väntar en mångmiljon-fallskärm.

arbetsmarknadmedier
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Göran Thorstenson (fållökna): Aftonbladets reporter…
  • SCB: Regeringspartierna tar stryk
  • Stockholm stad in i Järvaveckan – Turbulens på Timbro
  • Svenska Kraftnät hittar komdirektör i Linköping
  • Redgert växer till 60 med ny kvintett

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram