12 Jun 2025
Publicservice-duo programleder StockholmMediaWeek
Efter 15 år med Claes de Faire som programledare står det klart att en duo från public service tar över Stockholm Media Week, en konferens som riktar sig till professionella köpare av reklamplats i kommersiella medier. Klart är också att en av huvudtalarna är Fredrik Reinfeldt, tidigare statsministern (m) nu konsult på på pr-byrån Paues Åberg, som levererar kommunikation i icke köpta mediekanaler.
När StockholmMediaWeek, som drivs av Sveriges Mediebyråer, för tjugoförsta året i rad brakar igång onsdagen den 10 september 2025på Nya Cirkus tar en programledarduo bestående av Kodjo Akolor och Lina Thomsgård över. Kodjo Akolor är känd som programledare för Morgonpasset i P3 medan Lina Thomsgård stratade Rättviseförmedlingen 2010. Och är sedan 2015 programledare för Kobra i SVT.
Förutom Fredrik Reinfeldt är även Colin Lewis klar som huvudtalare. Han är expert på retail media och kolumnist för magasinet Marketing Week.
Rolf van den Brink
Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.
rolf@dagensopinion.se