• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

08 Sep 2019

Per Agerman (afv): ”Artikeln om Quickbit läckte inte”

Det börsnoterade bitcoin-bolaget Quickbit överväger att stämma Affärsvärlden, bland annat för att en artikel som ska ha läckt ut före publicering och använts i börsforum till att påverka börkurs. Journalisten Per Agerman, som skrev artikeln, dementerar.

Det börsnoterade bitcoin-bolaget Quickbit överväger att stämma Affärsvärlden, bland annat för att en artikel som ska ha läckt ut före publicering och använts i börsforum till att påverka börkurs. Journalisten Per Agerman, som skrev artikeln, dementerar.

– Information från artikeln har läckt ut i sociala media dagen innan den kom ut vilket får mig att misstänka en koppling mellan signaturer i sociala media och journalisten ifråga. Hur det gick till vet vi inte, men vill ta reda på det. Där kan inte jag sitta och vara tyst, sa Quickbits ordförande Sven Hattenhauer till Dagens Opinion fredagen 6 september.

Han sade vidare:

–   Det finns en agenda som är oriktig, vi vill se hur långt man kan gå för att sprida en bild som inte stämmer.

Detta fick Per Agerman, som jobbar frilans för Affärsvärlden, att reagera.
I ett mejl till Dagens Opinion lördagen 7 september skriver han:

”Att Affärsvärldens artikel skulle ha läckt ut på förhand dementeras med bestämdhet. Påståendena från Quickbits ordförande om en ’agenda’ och ’en koppling mellan signaturer i sociala media och journalisten ifråga’ saknar all grund.”

Per Agerman berättar att han under vecka 35 ”kontaktade ett antal personer för att på sedvanligt sätt ge dem möjligheten att kommentera innehållet” i artikeln om Quickbit innan publiceringen.

Det är då ”läckan” tycks ha uppstått:

”En av dessa personer valde att inte prata med Affärsvärlden utan medverkade istället i ett pressmeddelande från bolaget Front Office Nordic som skickades ut på morgonen den 2 september. Pressmeddelandet gick ut via Cision. Detta var efter att Affärsvärlden tagit kontakt men innan artikeln publicerades”.

Front Office Nordic är listat på NGM och en av de större delägarna i Quickbit.

Per Agerman: ”I pressmeddelandet bekräftades flera av de uppgifter som jag funnit under min research. De var tidigare okända för marknaden.”

Enligt Per Agerman, gjordes den 3 september ”ett antal postningar som berörde dessa uppgifter på bland annat Avanzas Placera-forum”.

”På flera ställen framgår det tydligt att det är pressmeddelandet som initierat diskussionen.”

Per Agerman påpekar att Affärsvärldens artikel publicerades i nätupplagan morgonen den 4

september och i papperstidningen den 5 september och att ingen har påvisat något faktafel i artikeln.

  • Bitcoin-bolag vill stämma Affärsvärlden och Placera

Rolf van den Brink

Jobbar främst med nyheter, reportage och foto och leder det redaktionella arbetet, men ägnar också rejält med tid till den löpande driften av företaget. Har jobbat på Dagens Opinion sedan 2009.

rolf@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

medier

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-05, 08:46

Teamet bakom Hint Media

Fyra personer driver Hint Media, som bland annat ger ut lokaltidningen för Stockholm, 08.

arbetarrörelsermedier
2026-06-03, 07:15

Kommunikationsdirektören lämnar SVT

Det är inte bara en rad tv-personligheter som lämnar bantande SVT. Nu går även kommunikationsdirektören.

arbetarrörelsermedier
2026-06-01, 18:20

Fokus byter ordförande och tar in brittisk tidningsman

FPG Media som driver tidningen Fokus byter styrelseordförande och tar in en brittisk tidningsman i styrelsen.

Affärermedier
2026-05-25, 11:59

Ledarna tar in ny ledning – journalisterna stängs ut

När fackförbundet ledare ska utse en ny förbundsordförande får inga journalister närvara. För den avgående ordföranden, som har en mångårig bakgrund som journalist på Sveriges Radio väntar en mångmiljon-fallskärm.

arbetsmarknadmedier
2026-05-25, 08:19

Saab nämndes 36 000 gånger på tolv marknader

Under 2025 nämndes försvarskoncernen Saab närmare 36 000 gånger på sina tolv nyckelmarknader. Och nästan allt som skrevs var positivt. Men Saabs presschef Mattias Rådström tycker inte att det handlar om ett självspelande piano, och nu dyker tusentals filmer om Saabs produkter upp, producerade av ai med okända syften.

Casemedier
2026-05-25, 08:02

Aftonbladet värvar SVT-profil

En av SVTs med profilerade programledare går över till Aftonbladet.

arbetarrörelsermedier
2026-05-23, 08:00

Komchefen som längtade efter media

Trafikverkets tillträdande presschef längtade från sin roll som kommunikationschef tillbaka till mediesidan.

arbetarrörelsermedier
2026-05-20, 10:11

Claes de Faire lämnar EFN – blir Norstedts vd

UPPDATERAD 2. Reportern Claes de Faire lämnar Handelsbankens youtube-kanal EFN. Det spekuleras om ett toppjobb i förlagsbranschen. Uppgifter som sedermera bekräftas.

medier
2026-05-20, 07:16

Han blir Aftonbladets ställföreträdande utgivare

Schibsteds kvällstidning Aftonbladet inrättar en ny roll som ”publicistisk redaktör” och ställföreträdande ansvarig utgivare. Han får jobbet.

arbetarrörelsermedier
2026-05-19, 06:55

Prinsessan Madeleine gör internationell streaming-serie

Streamingtjänsten SkyShowtime släpper en animerad tv-serie med prinsessan Madeleine som medförfattare.

medier
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Kommunikationsdirektören lämnar SVT
  • Stockholm stad in i Järvaveckan – Turbulens på Timbro
  • Fokus byter ordförande och tar in brittisk tidningsman
  • De är bäst på employer branding
  • SCB: Regeringspartierna tar stryk

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram