
Under årets första halvår gjordes totalt 1,8 miljoner sökningar efter politiska partier via Youtube, Google, Tiktok, Instagram och X. Flest sökningar gjordes på SD, 630 000 följt av Socialdemokraterna med 505 000. Liberalerna utsåg en ny partiledare under mätperioden och ökade med hela 416 procent till 371 000. Centerpartiet, som också bytte partiledare hade en mer modest utveckling och ökade med 39 procent.
Störst andel sökningar har Miljöpartiet med 60 procent. Därefter kommer Liberalerna med 59 och Moderaterna med 50 procent. Minst andel på Google har Vänsterpartiet med 41 procent, Sverigedemokraterna, 43 procent och Kristdemokraterna 46 procent.
Störst andel sökningar på Youtube har Vänsterpartiet med 42 procent följt av Centerpartiet med 36 procent och Sverigedemokraterna med 35 procent.
Minst andel på Youtube har Miljöpartiet med 24 procent, Liberalerna 26 procent och Moderaterna med 30 procent.
Störst andel sökningar på Tiktok har SD med 21 procent följt av Tidö-kollegorna Moderaterna och Kristdemokraterna med 19 procent. Minst andel på Tiktok har Centerpartiet med 14 procent följt av Miljöpartiet och Liberalerna med 15 procent vardera.
Instagram och X står för 0 procent av sökningarna för i stort sett alla partier.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.


