• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

07 May 2015

Näringslivet lobbar för att Trafikverket ska skynda på järnvägsunderhållet

Det i en skrivelse undertecknad Näringslivets Transportråds ordförande Per Bondemark och kanslichef Guy Ehrling.   Bakgrunden är att regeringen i sin ekonomiska vårproposition föreslår ett ökat anslag till järnvägsunderhåll med 620 miljoner kronor i år och därefter 1,24 miljarder kronor per år fram till 2018.   I skrivelsen till Trafikverkets tillförordnade generaldirektör Torbjörn Suneson efterfrågar Näringslivets Transport en red

Det i en skrivelse undertecknad Näringslivets Transportråds ordförande Per Bondemark och kanslichef Guy Ehrling.
 
Bakgrunden är att regeringen i sin ekonomiska vårproposition föreslår ett ökat anslag till järnvägsunderhåll med 620 miljoner kronor i år och därefter 1,24 miljarder kronor per år fram till 2018.
 
I skrivelsen till Trafikverkets tillförordnade generaldirektör Torbjörn Suneson efterfrågar Näringslivets Transport en redovisning av hur pengarna ska användas och hur planeringen för underhållsinsatserna ser ut.
 
”Det är av särskilt intresse att få en redovisning av hur det tillkommande anslaget på 620 miljoner kr för 2015 är avsett att användas. Det är en betydande summa som ska spenderas redan under innevarande år och mot bakgrund av att infrastrukturprojekt ofta karakteriseras av relativt långa planeringshorisonter.”, skriver Näringslivets Transportråd.
 
Branschorganisationen skriver också att den ”utgår” från att pengarna ”i betydande utsträckning används för att tidigarelägga åtgärder som ökar tillgängligheten, kapaciteten och framkomligheten i betydelsefulla godsstråk och sträckor för näringslivets transporter på järnväg där problemen är som störst”.
 
Det handlar bland annat om spårbytet på delar av Stambanan, liksom andra banor med en hög andel godstransporter.
 
”Detta då en betydande del av den råvarubaserade industrins godstransporter på järnväg går på banor där standarden redan idag är alltför låg. Risken för störningar i varuägarnas transportkedjor är uppenbar och förlängningen riskerar det att drabba välfärden i Sverige”, avslutas skrivelsen.
 
Näringslivets Transportråd består av ett 30-tal svenska industri- och handelsföretag som Volvo, Arla Foods, AstraZeneca, Coop, Electrolux, ICA, IKEA, Lantmännen, LKAB, SCA, SKF, SSAB och StoraEnso. Skogsindustrierna, Teknikföretagen och Svensk Handel är huvudmän för verksamheten.

Ardalan

ardalan@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politik

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2025-11-13, 07:22

Kulturhuset och Storkyrkan lanserar Magdalena Anderssons bok – toppmoderat ser rött

När Kulturhuset bjuder in till boksläppssamtal med Magdalena Andersson (s) ser opinionsborgarrådet i Stockholm, Christofer Fjellner rött. Även Storkyrkan bjuder in till boksamtal med den socialdemokratiska partiledarens bok.

politikval 2026
2025-11-10, 11:09

SD-styrelsen avslår nästan alla motioner inför landsdagarna

Inför Sverigedemokraternas landsdagar 20-23 november i Örebro har partistyrelsen besvarat ett större antal motioner från medlemmarna. Det blev bifall på endast två.

politik
2025-11-07, 14:57

Sex nya i SDs styrelse

Med suppleanterna inräknade föreslås Sverigedemokraternas valberedning sex nya namn i styrelsen samtidigt som riksdagsledamoten Jessica Stegrud petas ut styrelsen.

arbetarrörelserpolitik
2025-11-04, 07:37

Här är Centerpartiets nya partiledare

Klockan tio idag håller Centerpartiet pressträff med valberedningen som ska presentera en efterträdare till Anna-Karin Hatt som har avgått som partiledare.

arbetarrörelserpolitik
2025-11-03, 13:46

Mixat intresse när Stegra bjuder riksdagen på middag

Gröna stålbolaget Stegra bjuder tre utskott på middag i morgon, tisdagen 4 november. Det bjuds på ”dryck och enklare mat”. Det pratas på sina håll om en bojkott mot tillställningen.

lobbyingpolitikpr
2025-11-03, 10:18

Kampanjen som ska lansera Simona Mohamsson (l)

Liberalerna kör igång en kampanj som ska göra partiledaren Simona Mohamsson mer känd. I kampanjen döps Simona Mohamsson om till bland annat ”Skolsson”. ”Mobilförbudsson”, ”Möjlighetsson”, ”Borgerligsson” och ”Knäckgängensson”.

kampanjpolitikval 2026
2025-11-02, 12:29

Anders Ygeman om turerna runt finansborgarrådet och Reformisterna

S-ledamoten Anders Ygeman är ordförande för Stockholms partidistrikt och har på pappret ett tungt inflytande till vem som ska utses till nytt finansborgarråd efter Karin Wanngård som oväntat avgicki augusti. Här ger han en bild över vad som hänt, hur stort inflytande Reformisterna egentligen har och om hans relation till uppstickaren Emilia Bjuggren.

politik
2025-10-29, 11:27

Aftonbladet i ordbråk med Moderaternas presschef

Moderaternas presschef har inför valet hamnat i ett praktbråk med Sveriges största tidning Aftonbladet. Föremålet för fejden är statsminister (m) Ulf Kristerssons dotter.

medierpolitik
2025-10-25, 10:13

Tidölaget till Strängnäs

Moderaternas partiledare och statsminister Ulf Kristersson samlar Tidöpartierna till samtal i hans hem i Strängnäs. Det berättar han i sitt tal på arbetsstämman i Västerås.

politikval 2026
2025-10-25, 08:52

Vad gör regeringen för att folk ska sluta köpa knark, Gunnar Strömmer (m)?

Tidöregeringen prioriterar hårt att bekämpa de kriminella gängen och deras narkotikaaffärer. Men vad gör regeringen för att få svenskarna sluta köpa knarket som finansierar gängen. Justitieminister Gunnar Strömmer (m) får frågan.

opinionsbildningpolitik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2025-06-19, 09:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 09:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”

2025-03-16, 12:55

”Northvolt visar vägen för nya påverkansmetoder – och böcker”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Veckans Brief 35: Brottsmisstänkt utgav sig som…
  • Magda Gad tror på gräsrotsfinansiering –…
  • Messiah Hallberg och Anders Holmberg slåss om…
  • Sex nya i SDs styrelse
  • Sara Skyttedals nya jobb

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram