Ny generaldirektör är Mikael Frisell, som senast jobbade som stabschef på Försvarets materielverk. Han tar över efter Charlotte Petri Gornitzka, som tillträder som landshövding för Gotlands län.
Det nya namnet på myndigheten blir Myndigheten för civilt försvar.
Carl-Oskar Bohlin, minister för civilt försvar (m) motiverar namnbytet:
– Man ska se namnbytet i ljuset av att MSB startades som en antites till det civila förvaret som när de lade ner fasades ut som koncept och förhållningssätt. Namnbytet är en del av en kulturförändringsresa.
Carl-Oskar Bohlin om myndighetens nya uppgift:
– De ska fungera som det centrala navet som samordnar samtliga aktörer i det civila försvaret på nationell nivå och utgöra en funktion för planerings- och ledningsstöd till regeringen och därmed utgöra regeringens främsta verktyg att säkerställa att samhället är förberett för kris, höjd beredskap och i värsta fall krig.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Inga lediga jobbannonser.
