• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

09 May 2016

MP petar Åsa Romson

– Det är en av de mest viktiga och inspirerande uppgifterna som finns i svensk politik. Miljöpartiet behövs i en regering för utvecklingen mot ett hållbart samhälle, säger Isabella Lövin på den pågående presskonferensen.   Hon kommenterade det sittande språkröret Åsa Romson.

– Det är en av de mest viktiga och inspirerande uppgifterna som finns i svensk politik. Miljöpartiet behövs i en regering för utvecklingen mot ett hållbart samhälle, säger Isabella Lövin på den pågående presskonferensen.
 
Hon kommenterade det sittande språkröret Åsa Romson.
– Åsa Romson har som klimat och miljöminister varit en väldigt bra förhandlare vilket har lett till ett historiskt klimatavtal i Paris. Utan Miljöpartiet hade heller inte regeringen avsatt 4 miljarder kronor till klimatfonden.
Hon tillade att hon hoppades att få kongressens förtroende och såg fram emot att jobba med Gustav Fridolin, som hon sa sig ha stort förtroende för.
– Jag är ödmjuk och tacksam för det förtroende som valberedningen har gett mig för att fortsätta jobba som språkrör, säger Gustav Fridolin på presskonferensen.
Han anser sig ha "två tydliga uppgifter":
– En av dem är att visa på den stora regeringsvana som finns. Vi är med och styr i 125 kommuner, fler än Moderaterna. Ut det växer en stor regeringserfarenhet, man lär sig att förändra steg för steg.
– Vi kan också bli bättre att visa på den idédebatt som finn i Miljöpartiet. Vi kan inte förvänta oss att alla ska ha koll på vad vi tycker i varje frågan men man ska vara trygg med vad Miljöpartiet kan åstadkomma.
Gustav Fridolin påpekade at han inte får välja vem han ska jobba med.
– Jag ser fram emot jobba med Isabella Lövin som är en erfaren politiker och har en stjärnglans som kommer från det hon har uträttat.
Spekulationer om vem som ska bli Miljöminister, kommenterades med att kongressen först måste fatta sina beslut.
Valberedningens sammankallande Joakim Larsson motiverade:
– Isabella har ett starkare stöd bland medlemmarna. Hon är en förtroende ingivande person som har arbetat på bra.  När de olika aspekterna vägdes samman föll valet på Isabella Lövin.
 

oskar

rahlenoskar@gmail.com

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

politikStor

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-23, 17:41

”Ebba Buschs Sverigedröm kräver hårdare auktoritet”

Retorikkonsulten Camilla Eriksson analyserar partiledartalen i Almedalen via sin proprietära varumärkesmodell Field of Meaning. Först ut är KD-ledaren Ebba Busch tal.

almedalen 2026politik
2026-06-23, 12:10

Bakom M-avhoppet i Karlstad

Moderaten Christian Holm lämnar sina politiska uppdrag i Karlstad kommun och drar tillbaka sin kandidatur inför höstens riksdagsval. Flera källor pekar ut anledningen.

politik
2026-06-22, 12:13

Regeringens nya filmpolitik sågas

Regeringen har knappt presenterat sin proposition ”Ny politisk inriktning för ett starkare filmland”, förrän den sågas.

kulturpolitik
2026-06-22, 06:28

Magdalena Andersson (s) turistkampanjar

Nej det blir inte Botkyrka när partiledaren (s) Magdalena Andersson ger sig ut på en två dagars valturné i Sverige. Dock blir det flera klassiska turistorter.

politikval 2026
2026-06-16, 07:48

Gruvbolag och branschorganisation halvjublar över skrotat uran-veto

Gruvindustrins branschorganisation pratar om ”ett steg framåt och två bakåt” när det gäller riksdagens beslut att likställa tillståndsprövningen av brytning av uran med andra metaller. Gruvföretaget District Metals lovar att fortsätta att lobba för att uranbrytning ska ske i Sverige.

lobbyingopinionsbildningpolitik
2026-06-16, 07:24

TCO och ST kritiska till regeringens beslut om tjänstemannaansvar

Den fackliga centralorganisationen TCO och dess medlemsförbund ST är kritiska till att riksdagen klubbade igenom propositionen Ett utökat straffrättsligt tjänstemannaansvar.

opinionsbildningpolitik
2026-05-11, 06:14

STUDIE: Väljarna straffar partier hårdare än de belönar

Väljare straffare undermåliga prestationer hårdare än de belönar goda. Information är avgörande för att bygga förtroende. Det visar en studie från Göteborgs Universitet.

politikUndersökning & Analys
2026-05-06, 21:26

Moderaterna tar Friedrich Merz (cdu) till Sverige

Tysklands förbundskansler Friedrich Merz kommer till Sverige inbjuden av Moderaterna.

politik
2026-04-27, 06:56

Måndag och pressträffs-rejs

UPPDATERAD. Veckans inleds med inte mindre än sex pressträffar anordnade av regeringen och oppositionsledande Socialdemokraterna.

medierpolitik
2026-04-23, 14:03

FÖRSTA MAJ: Både S- och V-ledaren talar i Stockholm

Den politiska temperaturen i Stockholm ökar under första maj då både Socialdemokraternas och Vänsterpartiets partiledare håller tal i huvudstaden.

politik
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Reklamprofil ska lyfta fotograferna
  • Swedish Match attackerar Frankrike
  • EFN-grundare till Hemily
  • Statssekreterare lämnar regeringen för nya jobb
  • Tre legendarer lämnar jobben

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram