Moderaterna KU-anmälde onsdagen den 5 januari energiminister Khashayar Farmanbar (s) till riksdagens konstitutionsutskott för att han har sagt att kärnkraften är hållbar men att regeringen tidigare har agerat emot att få den klassad som hållbar i EUs taxonomi.
Nu har Miljöpartiet lämnat regeringen och Socialdemokraternas tycks ha landat tydligare i kärnkraftsfrågan.
Finansmarkandsminister Max Elger (s) har idag, enligt flera medier, till finansutskottet sagt att regeringen:
* Liksom EU-kommissionen anser att kärnkraften kan anses vara hållbar.
* Till skillnad från EU-kommissionen anser att kärnkraften är hållbar även efter 2045 och att ett slutförvar inte behöver vara på plats för att kärnkraft ska klassas som hållbar.
– Där kan man snacka om totala dagsnoteringar. Den här regeringen har bekämpat kärnkraften nu år efter år och inte gjort något utan aktivt lagt ner kärnkraftverk som skulle ha kunnat finnas kvar. Nu plötsligt börjar de prata om att den är hållbar. Det tycker vi är helt oseriöst. Vi behöver energipolitik som står bakom kärnkraften på riktigt, säger Moderaternas partiledare Ulf Kristersson.
Han lägger till:
– Om nu Socialdemokraterna vill ändra sig, får de svara på frågan om de har fått Miljöpartiet och Vänsterpartiet också att ändra sig.
Varför tror du att Socialdemokraterna har ändrat sig?
– De märker att i den el-krisen vi har just nu, förstår människor att det är en väldigt dålig idé att lägga ner garanterad fossilfri elförsörjning.
Försöker S neutralisera frågan om kärnkraft inför valet 2022?
– Det är möjligt. Men de har ett regeringsalternativ som vill lägga ner kärnkraften. Vi har ett regeringsalternativ som vill utveckla kärnkraften.
Utvalda kategorier
Rolf van den Brink
DO JOBB
Vill du bidra till en positiv samhällsutveckling genom kommunikation, medierelationer och lobbying? Westander söker fler kundansvariga konsulter som vill stärka varumärken, bilda opinion och påverka politiska beslut. Du bygger långsiktiga samarbeten med dina uppdragsgivare och stärker deras kommunikation med fokus, uthållighet och utifrånperspektiv. Dina arbetsuppgifter kan handla om att utveckla strategier, ta fram handlingsplaner och genomföra pr-aktiviteter. Du arbetar nära kollegor med bred kompetens och bidrar även med din egen specialistkunskap i andras kundsamarbeten. Varför Westander? Westander är en mötesplats för samhällsengagerade. Vi erbjuder en stabil plattform för personer som själva vill åstadkomma något med sina arbetsinsatser. Vår företagskultur präglas av snällhetskultur, självledarskap, entreprenörsanda och höga krav på eget ansvar. Vi drivs av samhällsnytta. Som konsult hos oss leder du dig själv, skapar din egen efterfrågan och bygger långsiktiga kundsamarbeten inom områden du brinner för. Som nyanställd kommer du till ett ”tomt skrivbord”. Du placeras inte in i olika fakturerbara kundsamarbeten utan hittar själv de uppdrag du vill arbeta med. Vi vill gärna ge många chansen, men vi är inte rätt arbetsplats för alla. Våra medarbetare beskriver Westander med ord som krävande, ansvar och faktureringskrav. Samtidigt är ordet frihet det ord som oftast används för att uppmuntra andra att söka. Vad erbjuder vi? Engagerande uppdrag. Du söker själv upp, skapar och utvecklar nya samarbeten inom samhällsfrågor som engagerar dig. Högt tempo utan övertid. Du ska kunna ha ett roligt, ansvarsfullt och krävande arbete utan att behöva jobba kvällar och helger. Snällhetskultur. Vi sätter snällheten i system, med målet du ska känna dig helt trygg med att alla dina kollegor vill dig...

