• Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • Kategorier
  • Veckans Brief
  • Om Oss
  • Annonsera
  • Jobb
  • Tipsa Oss
  • politik
  • pr
  • lobbying
  • arbetarrörelser
  • Affärer
  • undersökningar
  • Stor
  • debatt
Prenumerera
  • Prenumerera

14 Sep 2023

Miltton värvar från Wunderman Thompson

Victoria Selhammer ansluter till Miltton Insights och rollen affärsutvecklare och seniorkonsult.

Den internationella konsultbyrån Miltton rekryterar Victoria Selhammer från Wunderman Thompson MAP (Marketing Automation & Perzonalization) där hon varit operativt ansvarig för kontoret i Stockholm de senaste 13 åren.

”Jag är oerhört glad över att Victoria har valt att börja hos oss på Miltton, där hennes bakgrund blir värdefull dels för den fortsatta utvecklingen av vårt affärsben inom hela Miltton Group, dels i utvecklingen av vårt erbjudande gentemot nya och befintliga kunder”, kommenterar Mårten Tilosius, vd på Miltton Insights. Victoria kommer i sin roll att stärka vårt erbjudande vad gäller transformation, vikten av att ha kunden i fokus över hela kundlivscykeln och hur data, analys, teknik och kommunikation måste harmonisera för att kunna leverera relevanta kundupplevelser i alla kanaler.

Miltton Insights ska expandera sitt erbjudande, till att börja med på den finska marknaden. Där ska Victoria Selhammer spela en roll med sin erfarenhet av att utveckla bolag och erbjudanden över landsgränser.

”Jag ser fram emot att få vara med och bidra till den tillväxtresa som Miltton Sverige och Miltton Group befinner sig i och att komma närmare den nordiska marknaden igen. Jag är stolt över att ha varit del i den framgång som Wunderman Thompson MAP har haft och ser fram emot att både få lära mig nytt på Miltton och använda mina tidigare erfarenheter på en ny plats”, kommenterar Victoria Selhammer.

Alex Mörén
alex@dagensopinion.se

Alex Mörén

Biträdande redaktör och reporter

alex@dagensopinion.se

Dela inlägg

Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn Share on WhatsApp

Ämnen

arbetarrörelser

Liknande artiklar

Verktyg och strategier som moderna team behöver för att hjälpa sina företag att växa.

2026-06-03, 07:15

Kommunikationsdirektören lämnar SVT

Det är inte bara en rad tv-personligheter som lämnar bantande SVT. Nu går även kommunikationsdirektören.

arbetarrörelsermedier
2026-06-01, 06:04

Äntrar Kustbevakningen från Ekobrottsmyndigheten

Kustbevakningen halar in en ny kommunikationschef från myndighetskollegan Ekobrottsmyndigheten.

arbetarrörelser
2026-05-27, 18:32

Lobbyist leder Ledarna

Den fackliga organisationen Ledarna har på sin kongress utsett ett nytt presidium med en förbundsordförande med lobbyism på cvt.

arbetarrörelserarbetsmarknad
2026-05-25, 08:02

Aftonbladet värvar SVT-profil

En av SVTs med profilerade programledare går över till Aftonbladet.

arbetarrörelsermedier
2026-05-23, 08:00

Komchefen som längtade efter media

Trafikverkets tillträdande presschef längtade från sin roll som kommunikationschef tillbaka till mediesidan.

arbetarrörelsermedier
2026-05-21, 11:37

Regeringen hittar nytt jobb åt Skatteverkets kritiserade gd

Skatteverkets generaldirektör Katrin Westling Palm har fått hård kritik för verkets sätt att driva processer mot företagare och var också misstänkt för brott, men har nu landat ett nytt jobb av regeringen.

arbetarrörelser
2026-05-21, 06:47

Gripen-pilot landar hos The Labyrinth

Pa-byrån The Labyrinth landar en tidigare Gripen-pilot som ska stärka byrån erbjudande inom försvarssektorn.

arbetarrörelser
2026-05-20, 07:16

Han blir Aftonbladets ställföreträdande utgivare

Schibsteds kvällstidning Aftonbladet inrättar en ny roll som ”publicistisk redaktör” och ställföreträdande ansvarig utgivare. Han får jobbet.

arbetarrörelsermedier
2026-05-12, 10:06

Vårdförbundet byter ledning

Efter 15 år byter Vårdförbundet förbundsordförande.

arbetarrörelserarbetsmarknad
2026-05-11, 08:32

The Labyrinth landar näringslivs-kompetens

Public affairs-byrån tar in en kommunikatör med erfarenheter både från medier och näringslivet.

arbetarrörelser
Se alla nyheter

Utvalda kategorier

AffärerAnnonsdebattprAlmedalen
Rolf van den Brink

Rolf van den Brink

2026-04-02, 12:45

Vad är det för fel på S kommunikation?

2025-06-19, 11:39

”Krisvarning när kvinnorna tar över politiken”

2025-04-02, 11:02

”Sex-säkerhetsbomben (l) i regeringen”
Se alla

DO JOBB

Inga lediga jobbannonser.

Se alla platsannonser

Mest läst

  • Kommunikationsdirektören lämnar SVT
  • Lobbyist leder Ledarna
  • Äntrar Kustbevakningen från Ekobrottsmyndigheten
  • Fokus byter ordförande och tar in brittisk tidningsman
  • De är bäst på employer branding

Minst läst

  • Reinfeldt: I första hand Miljöpartiet i andra S…
  • Seklets energi: Centerpartiet sågar kärnkraften
  • Ander(s) Lago låter Manpower fixa jobben
  • Kd skrotar ”verklighetens folk”
  • Centern röstar på kärnkraft – för att den inte …

Dagens Opinion är medieföretaget som riktar sig till engagerade och intresserade proffs inom opinionsbildning och digitalisering. Vår ambition är att utveckla, utmana och underhålla vår kunniga publik med hjälp av journalistik av hög kvalitet. Vi lever främst på intäkter från vårt innehåll, i huvudsak från betalande prenumeranter eller temasponsorer som vill driva frågor, sätta agenda eller överföra kunskap via vårt redaktionella innehåll.
Dagens Opinion startades år 2009.

Dagens Opinion är politiskt obundet och drivs som ett privatägt oberoende aktiebolag med säte i Stockholm.

Ansvarig utgivare

Rolf van de Brink

rolf@dagensopinion.se
  • Veckans Brief
  • Dagens Opinion
  • Användarvillkor
  • Privacy Policy

© 2024 Dagens Opinion.

  • Twitterx
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram